Zaznacz stronę

Odciski zwykle pojawiają się sporadycznie, np. po założeniu nowych butów lub podczas długiego spaceru. Najczęściej znikają po kilku dniach lekkiego bólu i dyskomfortu. Niestety dla niektórych osób odciski to wyjątkowo bolesny i bardzo częsty problem. Odciski sprawiają, że chodzenie staje się prawdziwą torturą, a zakup obuwia – wyjątkowo trudnym zadaniem. Na szczęście, istnieje coraz więcej sprawdzonych metod leczenia odcisków. Jednak aby skutecznie i trwale pozbyć się bolących odcisków na stopach, najpierw trzeba ustalić przyczynę ich powstawania.

Odciski – przyczyny problemu

Odciski, inaczej nazywane nagniotkami, powstają głównie na powierzchni stóp. Wynika to ze specyficznej konstrukcji skóry stóp, która jest niemal pozbawiona gruczołów łojowych. Posiada za to grubą warstwę rogową, co sprzyja pojawianiu się bolesnych nagniotków. Odcisk to nic innego jak reakcja obronna organizmu na długotrwały ucisk podłoża. Pod wpływem nacisku, komórki rogowe skóry zostają wgniecione w jej głąb, co wywołuje dotkliwy ból. Im dłużej odkłada się usunięcie odcisku, tym bardziej jego rdzeń zagnieżdża się w skórę. W konsekwencji, może to doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet podrażnienia nerwów i okostnej. Najbardziej skłonna do wytwarzania nagniotków  jest przesuszona skóra, dlatego osoby ze skłonnością do zrogowaceń powinny szczególnie zadbać o dobór odpowiedniego obuwia. To właśnie nieprawidłowe obuwie (zbyt małe lub źle wyprofilowane) oraz nadmierny, punktowy ucisk skóry najczęściej prowadzą do powstawania odcisków. Zwykle  pojawiają się one w takich miejscach jak:

  • przedstopie w okolicach stawów śródstopno-paliczkowych,
  • grzbietowej stronie palców  – zazwyczaj na małym palcu,
  • między palcami,
  • na piętach.

Skuteczne sposoby na odciski

Metod walki z odciskami jest bardzo wiele, ale nie wszystkie są równie skuteczne. Jako najlepsze metody profilaktyki i leczenia odcisków podaje się:

  • Noszenie  wkładek i obuwia ortopedycznego to podstawowy sposób na zapobieganie odciskom.
  • Preparaty na odciski dostępne w aptekach i drogeriach mogą rozprawić się z odciskiem w jego wstępnym stadium.
  • Plastry na odciski są zwykle wypełnione wkładką z kwasem salicylowym, który zmiękcza odcisk i niweluje doznania bólowe.
  • Kompresy – aby zmniejszyć odcisk można też użyć kompresu z octem lub sokiem z cebuli.
  • Tarki na odciski – są to przyrządy dostępne w większości drogerii. Mogą skutecznie pozbyć się nagniotka we wczesnej fazie, ale także spowodować podrażnienie skóry.

Leczenie odcisków u podologa

Samodzielne leczenie odcisków nie zawsze wystarcza. Ponadto, często trudno jest nam odróżnić odcisk od brodawki, a domowe sposoby okazują się wówczas nie tylko nieskuteczne, ale i szkodliwe.  Wiele osób długo odkłada wizytę u specjalisty i przez to w miejscu nagniotka może pojawić się niebezpieczny stan zapalny. Czas terapii zależy w dużej mierze od tego jak długo zwleka się z rozpoczęciem leczenia. Jeśli udamy się do podologa odpowiednio wcześnie, usunie on odciski w ciągu jednej wizyty! Pamiętajmy, że nieusuwany przez długi odcisk coraz bardziej wgniata się w skórę i powoduje coraz większy ból  Biorąc pod uwagę, że usuwanie odcisków to bardzo prosty i bezbolesny zabieg, nie ma sensu odkładać go na później. Dodatkowo, podolog doradzi pacjentowi co zrobić, by zapobiegać powstawaniu nagniotków w przyszłości, a więc jak pielęgnować stopy i jak dobierać obuwie.

Nie zwlekaj i zgłoś się do naszego gabinetu! Umów się na wizytę mailowo lub telefonicznie. Zapraszamy!

Izabela Jaszczur-Janus

opinie o Satin