PĘKAJĄCE PIĘTY
Cena: od 100 zł
Czas: od 30 do 50 minut
- rezultaty widoczne już po pierwszej wizycie
- indywidualny dobór preparatów pielęgnacyjnych
- znaczne spłycenie pęknięć
Przyczyny powstawania
- zbyt duże nawarstwienie się twardego, suchego naskórka w okolicy pięt
- deformacje ortopedyczne, nieprawidłowe przetaczanie stopy
- zbyt duże obciążenie stóp (problem częściej występuje u osób otyłych)
- nieodpowiednie nawilżenie skóry – suchy, nieelastyczny naskórek o wiele szybciej ulega pęknięciom
- zła pielęgnacji w domu, stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji stóp
- złe obuwie
- łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, rogowiec
- zakażenia grzybicze, alergie
- zmiany endokrynologiczne, choroby metaboliczne
Przyczyna może również leżeć w genach. Takich przypadków jest jednak zdecydowanie mniej i dotyczą głównie osób starszych, które przyjmują duże dawki leków oraz osób cierpiących na reumatyzm czy choroby złuszczające naskórek.
DEFINICJA
Pękające pięty są problem najczęściej związanym bezpośrednio z przesuszeniem skóry. Mimo, że przyczyn ich powstawania jest wiele, łączącym je elementem jest brak lub niewłaściwa pielęgnacja stóp, w wyniku czego skóra traci elastyczność. Wyróżniamy pęknięcia wilgotne i suche. Pierwsze związane są z potliwością lub nadpotliwością stóp. Natomiast drugie, zdecydowanie częstsze, są nierozerwanie związanie z nadmiernie suchą skórą. Pęknięcia, jako rany, mogą być bramą dla zakażeń grzybiczych, bakteryjnych oraz wirusowych.
KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PODOLOGA?
Jeśli zabiegi, które możesz wykonywać samodzielnie w domu takie jak: ścieranie naskórka, peeling, nawilżanie skóry nie pomagają, dobrze skonsultować się z podologiem. Nieleczone, zaniedbane, spękane pięty mogą prowadzić do powstania stanów zapalnych oraz zakażeń. Nie wolno bagatelizować tego problemu. Pamiętajmy, że im wcześniej zgłosimy się z problemem do podologa, tym szybsza i mniej uciążliwa będzie sama terapia.
SPOSOBY LECZENIA PĘKAJĄCYCH PIĘT
Podczas leczenia pękających pięt podolog zajmuje się głównie wyrównaniem krawędzi pęknięć i nałożeniem odpowiednich preparatów czy odciążeń. Należy pamiętać, że w przypadku problemu pękających pięt istotną rolę pełni pielęgnacja domowa oraz profilaktyka. Ważną rolę odgrywa stosowanie się do specjalistycznych zaleceń w kontekście odpowiedniego obuwia, wkładek ortopedycznych czy skarpet z naturalnych materiałów. Jeśli mamy do czynienie z pękającymi piętami, które krwawią i są bolesne, podolog prowadzi leczenie z użyciem odpowiednich opatrunków. W niektórych przypadkach zalecane jest skierowanie do specjalisty.
DOBRZE WIEDZIEĆ, WARTO STOSOWAĆ
Często już nawet sama konsultacja pomaga w rozwiązaniu problemu. Odpowiednia ocena stanu stopy, dopasowanie preparatów do struktury Twojego naskórka czy zabiegi pielęgnacyjne pomogą Ci uzyskać upragniony efekt i pozbyć się tej przypadłości. Podstawowe rady naszych podologów dla pacjentów z tym problemem to: spożywanie odpowiedniej ilości wody, noszenie obuwia oraz skarpetek z naturalnych surowców, codzienna higiena oraz pielęgnacja odpowiednio dopasowanym preparatem.
Porady
naszych specjalistów
Czy w przypadku problemu pękających pięt jest jakiś rodzaj obuwia, który może pogłębiać ten problem?
Zdecydowanie tak. W przypadku pękających pięt nie zaleca się chodzenia w butach, które mają bardzo cienką podeszwę. Brak dodatkowej ochrony w postaci odpowiednich butów, może niestety nasilać problem.
Czy z problemem pękających pięt mogę poradzić sobie sama?
Jeśli domowe sposoby takie jak: peeling czy nawilżanie skóry nie pomagą, konieczne jest konsultacja z podologiem, który oceni stan skóry i dobierze odpowiednią terapię.
Opinie
naszych pacjentów
Już pierwsza wizyta przyniosła znaczną ulgę! Dziękuję
WiesławaOd ponad roku jestem pacjentem Satin, regularne wizyty i stosowanie się do zaleceń znacznie podniosły mój komfort życia. Zdecydowanie polecam ten gabinet.
Tadeusz