Zaznacz stronę

Właściwa pielęgnacja paznokci u stóp ma istotne znaczenie dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Paznokcie dające różne objawy chorobowe są nie tylko bardziej delikatne, lecz także powodują wiele dolegliwości bólowych. W niektórych przypadkach mogą też wyglądać nieestetycznie. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na regularną pielęgnację paznokci u stóp.

Postaw na regularne mycie i osuszanie stóp

Zdrowie paznokci dosłownie leży w Twoich rękach. Na początku postaw na ich regularne mycie ciepłą wodą i delikatnym mydłem. Pamiętaj, aby dokładnie umyć przestrzenie między palcami. Myj stopy nie tylko w ramach np. wieczornej kąpieli, ale zawsze wtedy, gdy pojawią się na nich zabrudzenia. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku zranienia stopy. Takie rany i uszkodzenia w obrębie paznokci mogą być bramą dla wszelkiego rodzaju infekcji o różnym podłożu, w tym bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym. Po umyciu stóp ostrożnie je osusz, dbając o wytarcie również przestrzeni między palcami. Wilgoć w obrębie paznokci może sprzyjać rozwojowi grzybicy. Zadbaj więc o osuszanie nóg.

Stosuj preparaty antygrzybiczne i odświeżające

Masz skłonność do grzybicy paznokci? Koniecznie postaw na działania profilaktyczne, których celem jest ograniczenie ryzyka nawrotu tej choroby. W Twojej domowej apteczce lub łazience nie może zabraknąć preparatów aplikowanych bezpośrednio na paznokcie lub dostępnych w formie kremów, spray’ów oraz maści o działaniu odświeżającym i przeciwgrzybiczym. Nie zapominaj również o pielęgnacji skóry stóp, bo zdrowa skóra to zdrowe paznokcie. Te dwa elementy są tu nierozerwalne, dlatego dbałość o każdy z nich jest konieczna.

Aby uniknąć zakażenia, staraj się nosić odpowiednie obuwie np. na basenie lub w saunie. Nie używaj również butów czy skarpet innych osób.

Chcesz mieć zdrowe i elastyczne paznokci u stóp? Pamiętaj o ich nawilżaniu, sięgając po specjalne kremy lub balsamy do stóp, które zawierają specjalistyczne substancje. Staraj się pozbyć suchej skóry wokół paznokci i masuj stopę podczas aplikacji produktu, aby ułatwić wchłanianie preparatu.

Właściwe obcinanie paznokci

Olbrzymim ryzykiem dla paznokci jest nie tylko grzybica czy podrażnienia, ale również uszkodzenia mechaniczne. Przyczynić się do nich może nawet niewłaściwe obcinanie płytki. Tymczasem odpowiednia technika to pewność, że Twoje paznokcie będą w dobrym stanie. Przede wszystkim pamiętaj o tym, by nie obcinać paznokci zbyt krótko. Powinieneś skracać je na prosto, a nie na półokrągło. W ten sposób unikniesz ryzyka ich późniejszego wrastania w skórę, co mogłoby doprowadzić do rozwoju dolegliwości bólowych czy też zakażeń. Z nożyczek czy obcinaczek korzystaj tylko w ostateczności. Lepiej skracać je, posługując się pilnikiem. Pamiętaj, żeby zawsze dbać o to, by narzędzia, z których korzystasz, były oczyszczone. Warto obcinanie swoich paznokci powierzyć specjaliście, który nie tylko nada im odpowiedni kształt, lecz także opracuje płytkę paznokciową. Jeżeli nie wiesz, jak opracować samodzielnie płytkę za pomocą pilnika, lepiej tego nie rób, gdyż możesz uszkodzić paznokieć.

Stawiaj na wygodne buty

Chcesz mieć zdrowe stopy, w tym paznokcie? Nie narażaj ich na nadmierny nacisk. Unikaj noszenia wąskich i ciasnych butów. Takie obuwie może uciskać palce i prowadzić do powstawania krwiaków podpaznokciowych, wrastania paznokci, a nawet zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych. Zbyt ciasne buty utrudniają cyrkulację powietrza, co sprzyja rozwojowi grzybicy. Wybieraj buty wykonane z przewiewnych materiałów i dostosowane do kształtu Twojej stopy.

Jeżeli nie wiesz, jakie obuwie sprawdzi się w Twoim przypadku, koniecznie skorzystaj ze wsparcia specjalisty w tym zakresie. Podolog na podstawie oceny stanu Twoich stóp, ewentualnych wad ortopedycznych czy potrzeb wynikających z chorób, zaproponuje Ci właściwe obuwie.

Dbaj o stopy w trakcie pracy

Praca fizyczna może stanowić zagrożenie dla paznokci, np. wystarczy, że coś upadnie na stopę i pojawi się krwiak podpaznokciowy. Jeżeli masz pracę, która zwiększa ryzyko urazów paznokci u stóp, zaopatrz się w obuwie ochronne. Zresztą odpowiedzialni pracodawcy, dbający o BHP w swoim zakładzie pracy, wyposażają pracowników w tego rodzaju buty, by chronić ich zdrowie.

Korzystaj ze wsparcia podologa

Gabinet podologiczny zawsze jest dla Ciebie otwarty, nawet wówczas, gdy teoretycznie nie masz żadnych problemów zdrowotnych. Regularne kontrole mogą ułatwić rozpoznanie dolegliwości w zalążku, co przekłada się na mniejsze ryzyko powikłań. Zawsze zgłaszaj się do specjalisty, gdy zauważysz, że Twoje paznokcie wrastają, zmieniają kolor albo są łamliwe. Podolog będzie w stanie postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Regularna pielęgnacja i odpowiednia ochrona to sposób na to, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości paznokci i dbać o dobrostan organizmu, a jednocześnie wyraz troski o siebie. Pamiętaj o utrzymaniu higieny, regularnym obcinaniu, nawilżaniu i unikaniu czynników prowadzących do infekcji. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości, skonsultuj się z profesjonalistą.

opinie o Satin