Zaznacz stronę

Do gabinetów podologicznych bardzo często trafiają pacjenci, którzy borykają się z niezwykle uciążliwym problemem, jakim jest zespół stopy cukrzycowej. Osoby te wymagają szczególnej i regularnej opieki podologicznej, dzięki której mogą kontrolować stan i kondycję swoich stóp, jak również starać się możliwie zminimalizować objawy schorzenia.

Skąd bierze się problem stopy cukrzycowej?

Zespół stopy cukrzycowej to poważne powikłanie, które rozwija się u osób cierpiących na cukrzycę typu 1 oraz typu 2. Schorzenie to skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, negatywnie wpływa na motorykę pacjenta, jego komfort oraz samopoczucie. Dolegliwość ta nie pozostaje bez wpływu na zdrowie i kondycję całego organizmu. Co więcej, nieleczona może skończyć się nawet amputacją kończyny. Oczywiście nie każdy diabetyk cierpi na zespół stopy cukrzycowej. Problem ten rozwija się przede wszystkim u osób, u których wystąpiło już inne powikłanie, mianowicie neuropatia cukrzycowa.

Czym jest neuropatia cukrzycowa?

Neuropatia cukrzycowa to obok zespołu stopy cukrzycowej jedno z najpowszechniejszych powikłań, z którymi muszą borykać się diabetycy. Rozwój schorzenia jest powolny, nierzadko początkowo bezobjawowy, ale regularnie postępujący. Wiele zależy w tym wypadku od typu cukrzycy, bowiem u diabetyków cierpiących na cukrzycę typu 1 pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po kilku latach od diagnozy, z kolei osobom z cukrzycą typu 2 nierzadko towarzyszą już od samego rozpoznania.

Czym dokładnie jest neuropatia? Pojęcie to, pochodzące z języka łacińskiego, oznacza w dosłownym tłumaczeniu nieprawidłowość, swego rodzaju patologię nerwów. Uszkodzenie to jest efektem towarzyszącej chorobie cukrzycowej hiperglikemii. Podwyższone stężenie glukozy we krwi powoduje niekorzystne dla organizmu zmiany w nerwach. Jest to przede wszystkim zanik osłonek nerwowych, ale także upośledzenie włókien nerwowych.

Warto wiedzieć, że istnieje także kilka czynników, które dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia neuropatii cukrzycowej. Jest to przede wszystkim długotrwałe i regularne palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu. To także hiperlipidemia, czyli nieprawidłowy poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.

Rodzaje neuropatii cukrzycowej

Istnieją dwa podstawowe typy neuropatii cukrzycowej. Jest to:

  • neuropatia przewlekła,
  • neuropatia autonomiczna.

Pierwsza z nich, neuropatia przewlekła, nazywana jest inaczej polineuropatią czuciowo-ruchową lub bólową. Schorzenie to obejmuje nerwowe włókna czuciowe oraz ruchowe. Drugi natomiast typ, czyli neuropatia autonomiczna, to dolegliwość będąca efektem uszkodzenia komórek, składających się na autonomiczny układ nerwowy. Unerwia on narządy wewnętrzne organizmu. Neuropatia autonomiczna obejmować może układ sercowo-naczyniowy, przewód pokarmowy, układ moczowo-płciowy, narząd wzroku.

Neuropatia cukrzycowa – objawy

Neuropatia cukrzycowa to schorzenie, które może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też tak ważne jest, aby mieć świadomość tego, jakie mogą być jej pierwsze objawy. Dzięki temu można możliwie jak najszybciej zareagować, a co za tym idzie zminimalizować ryzyko dalszego rozwoju dolegliwości i wystąpienia niebezpiecznych powikłań.

Jakie są pierwsze objawy neuropatii cukrzycowej? Osoby cierpiące na cukrzycę powinny w sposób szczególny zwracać uwagę na kondycję swoich dłoni i stóp. To właśnie w tych częściach ciała najczęściej można odczuć pierwsze symptomy dolegliwości. Jest to przede wszystkim charakterystyczne mrowienie, uczucie zimnych, ale i bardzo gorących stóp lub dłoni. Ponadto to także nieprzyjemne uczucie cierpnięcia, kłucia i drętwienia kończyn. Pacjenci, u których rozwija się neuropatia cukrzycowa, odczuwają wyraźne zaburzenia czucia, odczuwania temperatury oraz bólu. To właśnie te zaburzenia są szczególnie niebezpieczne w przypadku dalszego postępowania schorzenia oraz rozwoju zespołu stopy cukrzycowej. Pacjent taki jest nie tylko znacznie bardziej narażony i wrażliwy na wszelkiego rodzaju urazy, ale także – w przypadku ich pojawienia się – nierzadko nie czuje ich i nie zdaje sobie z nich sprawy.

Objawy neuropatii cukrzycowej nie ograniczają się jednak wyłącznie do dłoni i stóp. Schorzenie to upośledza również unerwione narządy wewnętrzne organizmu, które także zaczynają gorzej funkcjonować.

Neuropatia cukrzycowa – badanie

Każda osoba chorująca na cukrzycę powinna zachować szczególną czujność i mieć na uwadze powyższe objawy, a w razie pojawienia się któregokolwiek z nich natychmiast skontaktować się z odpowiednim specjalistą. Aby potwierdzić podejrzenia pacjenta, lekarz może wykonać specjalne badanie neurologiczne, mające na celu sprawdzenie czucia, dotyku, odczuwania wibracji i bólu. Ponadto należy wykonać również pomiar ciśnienia tętniczego, badanie EKG oraz dokonać ogólnych oględzin stanu skóry stóp. W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia neuropatii, a co za tym idzie ryzyka wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej, lekarz może także skierować pacjenta do gabinetu podologicznego.

opinie o Satin