Zaznacz stronę

Bolesne i utrudniające poruszanie się – takie są odciski. Co można robić, by chronić swoje stopy przed ich powstaniem? Jak zapobiegać odciskom, by cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją stóp na co dzień? Oto kilka wskazówek.

Odciski – czym są? Co je wywołuje?

Aby opracować plan radzenia sobie z odciskami, najpierw trzeba poznać czynniki, które zwiększają szanse pojawienia się tego rodzaju zmian. Odciski są definiowane jako zgrubienia, które powstają w wyniku tarcia lub długotrwałego nacisku na skórę.

Odciski to konsekwencja m.in.:

  • noszenia niewygodnego obuwia,
  • nieodpowiedniej pielęgnacji stóp,
  • uprawiania sportów, które nadmiernie eksploatują stopy,
  • wad ortopedycznych, w przebiegu których pojawia się nadmierny nacisk w wybranych miejscach stopy.

Sposobem na to, by poradzić sobie z tego rodzaju problemami, jest więc unikanie wszystkich czynników zwiększających ryzyko wystąpienia odcisków. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Postaw na właściwe obuwie

Chcąc uniknąć tej dolegliwości stóp, wybierz odpowiednie buty. Te źle dopasowane mogą wywołać tarcie i powstawanie odcisków. Jak je dobrać? Możesz to uczynić samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalisty, np. podologa, który poprowadzi Cię przez meandry tej sztuki. Okazuje się, że każda stopa ma inne potrzeby. Przy wyborze butów należy uwzględnić obecność różnych wad ortopedycznych, które można korygować np. za pomocą wkładek ortopedycznych, w tym tych zaprojektowanych na zamówienie. Wkładki mogą pomóc w amortyzowaniu stóp i zmniejszeniu tarcia. Wybierz wkładki, które są odpowiednie dla Twojego typu stopy i butów.

Nie można też pominąć różnorodnych dolegliwości. Przykładowo osoby z ostrogą piętową powinny stawiać na obuwie na lekkim obcasie. Natomiast podstawowe zasady doboru butów odnoszą się przede wszystkich do sprawdzenia, czy nie są za małe, czy pasują do kształtu stopy i nie powodują ucisku. Jeżeli borykasz się z odciskami, zrezygnuj z butów na wysokim obcasie i ze zwężonymi czubkami. Takie obuwie jest nie tylko niewygodne, negatywnie wpływa na kręgosłup, lecz także może być czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju odcisków.

Wybierz oddychające obuwie i skarpetki dostosowane do pory roku

W kwestii doboru obuwia i skarpetek nie zapominaj o jeszcze jednej kwestii – zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane. Obuwie i skarpetki powinny być przewiewne, najlepiej stworzone z naturalnego tworzywa. Dlaczego? Otóż fakt, że buty i skarpetki pozwalają skórze oddychać, sprawia, że stopa nie jest podatna na pocenie się.

Nadmiernie przepocona stopa to większe ryzyko powstania odcisków. Stawiając na przewiewne buty i np. bawełniane skarpetki, minimalizujesz więc możliwość wystąpienia odcisków, ale nie tylko. Nadpotliwość może prowadzić do wielu zakażeń, m.in. grzybiczych i bakteryjnych. Wystarczy tylko albo „aż” zdecydować się na wygodne, przewiewne buty, by w istotny sposób podnieść komfort swojego codziennego funkcjonowania.

Pamiętaj, by dopasowywać rodzaj obuwia do aury na zewnątrz oraz warunków, które panują w pomieszczeniu, gdzie np. pracujesz. Jeżeli np. zimą Twoje biuro jest ogrzewane, nie ma sensu całego dnia spędzać w zabudowanych butach. Lepiej mieć przy sobie obuwie na zmianę.

Baw się stylem obuwia – dbaj o stopy

Mnóstwo par butów – czy to ma uzasadnienie podologiczne? Z przymrużeniem oka możemy stwierdzić, że tak. Aby chronić swoje stopy przed odciskami, unikaj chodzenia przez dłuższy czas w jednym rodzaju obuwia. Noszenie cały czas takich samych butów może prowadzić do tarcia i odcisków. Spróbuj nosić różne modele lub załóż wkładki lub ochraniacze na odciski.

Dlatego postaw na różnorodność i przede wszystkim wybieraj takie buty, które będą odpowiadać Twoim potrzebom związanym z określoną aktywnością. Jeśli uprawiasz sporty, szczególnie taki jak bieganie, pamiętaj o zakładaniu obuwia sportowego i stosowaniu ochrony przed otarciami.

Dbaj o higienę i pielęgnację stóp

Jak już wiesz, stopy przepocone są bardziej podatne na powstawanie odcisków. Musisz mieć też świadomość, że problem ten dotyczy również stóp ze skórą suchą. Dlatego dostosuj pielęgnację do potrzeb swojej skóry. Przede wszystkim dbaj o regularne mycie stóp i dokładne ich wysuszenie, szczególnie między palcami. Aby zapobiegać pojawianiu się tarć i odcisków, sięgaj po preparaty nawilżające i łagodzące podrażnienia.

O dokładnym składzie, który pozytywnie wpłynie na skórę stóp porozmawiaj z podologiem. Specjalista najpierw oceni kondycję Twojej skóry, a następnie zaproponuje odpowiednie preparaty. Pamiętaj, że nawilżenia potrzebuje również skóra przepocona. Warto stawiać na środki nie tylko nawilżające, lecz także zmiękczające.

Odcisk powstał – co dalej?

Pomimo wdrożenia działań zapobiegawczych na Twojej stopie pojawiły się odciski? Pod żadnym pozorem nie próbuj ich usuwać samodzielnie. Najlepiej skorzystaj z pomocy specjalisty. Ze wsparciem przyjdzie tu podolog, który nie tylko za pomocą odpowiednich narzędzi, m.in. frezów czy w niektórych przypadkach specjalnego skalpela, usunie odcisk, lecz także wyjaśni Ci podstawowe zasady związane z pielęgnacją stóp, by uchronić je przed rozwojem odcisków.

Zapobieganie odciskom jest ważne dla zdrowia i komfortu Twoich stóp. Pamiętaj o stosowaniu odpowiedniego obuwia, dbaniu o higienę, używaniu specjalistycznych wkładek i nawilżaniu skóry.

opinie o Satin