Zaznacz stronę

Krwiaki podpaznokciowe

150 zł
ok. 20-40 minut
  1. Ulga już po pierwszej wizycie
  2. Zabezpieczenie przed infekcjami grzybiczymi
  3. Poprawa komfortu i estetyki

umów wizytę  Darmowa konsultacja on-line

ponad 13 lat DOŚWIADCZENIA

dbamy o stopy LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

PRZYCZYNY

  • zbyt małe, za ciasne buty
  • sport (bieganie, piłka nożna, trekking)
  • kontuzje i wypadki
  • deformacje ortopedyczne

Definicja

Krwiaki podpaznokciowe to wylew krwi pod płytką paznokcia spowodowany uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Objętość krwiaka zależy od przebytego urazu. Paznokieć ma ciemne, czerwono-czarne zabarwienie.

Kiedy zgłosić się do podologa?

Drobne krwiaki nie zawsze wymagają leczenia. Poważniejsze urazy, gdy nacisk na paznokieć powoduje bolesność warto skonsultować z podologiem. Jeśli paznokieć jest mocno wybrzuszony, występuje obrzęk w okolicach macierzy lub masz problem z założeniem buta, zalecamy wizytę w gabinecie.

Jak wygląda leczenie?

Podolog może przewiercić się przez paznokieć lub w inny sposób usunąć krwiak – zabieg nie należy do bolesnych. Usunięcie daje natychmiastowy efekt przeciwbólowy oraz estetyczny. Ważna jest dezynfekcja oraz dobór preparatów regenerujących łożysko. Przy odpowiednio wczesnej interwencji jest szansa, że paznokieć przyrośnie do łożyska. Ważna jest obserwacja płytki paznokcia, gdyż może dojść do jej zainfekowania grzybami lub bakteriami.

Podolog poinformuje Cię o sposobach na unikanie tworzenia się krwiaków – ważny jest dobór właściwego obuwia, odpowiednie skracanie i szlifowanie paznokci oraz ewentualne zniesienie konsekwencji deformacji ortopedycznych (np. za pomocą wkładek).

Czas terapii

Czas terapii jest bardzo indywidualny, uzależniony od tempa wzrostu paznokcia. Jeśli uraz nie był duży, jest szansa, że zachowasz swój paznokieć, a krwiak z czasem się zrośnie. Często jednak paznokieć po urazie nie trzyma się macierzy. Pod spodem zazwyczaj szybko zaczyna rosnąć nowy paznokieć. Najczęściej rekomendujemy zostawienie starej płytki paznokcia (jeśli nie uraża tkanek miękkich), gdyż stanowi ona formę ochrony łożyska przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Dzisiaj rano w trakcie przeprowadzki spadła mi na paluch ciężka płyta. Palec pulsuje i bardzo boli. Zrobił się już siny. Czy można coś z tym zrobić, czy trzeba ściągać paznokieć? Adam
Z przesłanego do nas opisu urazu wynika, że ciężki przedmiot, który spadł na Pański paluch spowodował uszkodzenie tkanek miękkich i wylew podpaznokciowy. W takiej sytuacji krew gromadząca się między macierzą a płytką paznokciową uciska tkanki miękkie i powoduje duże dolegliwości bólowe. W takim przypadku należy odbarczyć miejsce urazu. Nie trzeba w tym celu ściągać paznokcia, wystarczy odpowiednio nawiercić płytkę paznokciową, żeby krew znajdująca się pod spodem mogła ewakuować się na zewnątrz. Taki zabieg szybko przynosi ulgę i przede wszystkim w wielu sytuacjach pozwala na późniejsze, normalne wzrastanie paznokcia. Zabieg należy wykonać jak najszybciej, ponieważ krew znajdująca się pod płytką szybko hemolizuje, co uniemożliwia jej późniejszą ewakuację. Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów w celu wykonania zabiegu.

Izabella Jaszczur-Janus
specjalista-podolog

Od kilku lat mam problem z paznokciami u dużych palców. Uprawiam nordic walking i po zawodach bolą mnie paluchy, które podchodzą krwią i często schodzi mi paznokieć. Czy można coś z tym zrobić? Agnieszka
Pani Agnieszko, problemy, które Pani opisuje są częstymi przypadłościami osób uprawiających sport. Nadmierny nacisk na palce podczas chodu doprowadza do mikrourazów, które wpływają niekorzystnie na macierz paznokci. W takich przypadkach ważne jest prawidłowe obcinanie paznokci, likwidowanie zrogowaceń w wałach i przede wszystkim dobór optymalnego obuwia i wkładek ortopedycznych (jeśli zachodzi taka potrzeba). Stosuje się również silikonowe nakładki minimalizujące urazy. W celu przyspieszenia wzrostu paznokcia zaleca się również odpowiednia preparaty podologiczne. Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki i wdrożenia optymalnego planu leczenia.

Izabella Jaszczur-Janus
specjalista-podolog

Dzień dobry, uderzyłem się wczoraj dość mocno w palec, zrobił się krwiak pod paznokciem i bardzo boli. Czy można coś zrobić, żeby tak nie bolało, nie mogę założyć buta.
Dzień dobry, oczywiście można Panu pomóc dość szybko, poprzez odbarczenie, czyli po prostu musimy dostać się pod płytkę,nawiercając mały otwór i wycisnąć spod niego krew, ulga jest natychmiastowa. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej po urazie, najlepiej dzisiaj, im dłużej będzie Pan zwlekał, tym trudniej będzie palec odbarczyć i trzeba będzie czekać aż krwiak sam się wchłonie.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Witam, dzisiaj na treningu karate miała miejsce dość nietypowa sytuacja, a mianowicie podczas ćwiczeń kolega uderzył pięta w dużego palucha stopy prawej. Płytka paznokcia jest czerwona wydaje mi się ze zrobił się tam duży krwiak, i mam odczucie, ze jest to wszystko napompowane i jest bolesne. Warto się wybrać do Państwa z taka przygoda ? Czy za bardzo dramatyzuje ? Marta
W takich przypadkach należy działać jak najszybciej, dzięki czemu, być może uda się zachować paznokieć i nie będzie trzeba go ściągać i nie dojdzie do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Zapraszam na wizytę, która z pewnością pozwoli Pani pozbyć się dolegliwości bólowych.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Witam, ostatnimi czasy spadła mi szafka na stopę. Po pewnym czasie mogłem zaobserwować, że są widoczne krwiaki pod paznokciami. Minęło już trochę czasu i wydaje mi się, ze paznokieć zaczyna się zmieniać i zabarwiać na dziwny kolor. Są w stanie mi Państwo pomóc? Arek
Dzięki oczyszczeniu uszkodzonego paznokcia może Pan uzyskać prawidłowa formę wzrostu – co się wiąże z poprawieniem wyglądu paznokcia. Dodatkowo oczyszczenie pomoże w profilaktyce przeciw zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym, które w takich miejscach bardzo lubią się rozwijać. Zapraszam na wizytę do gabinetu.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Witam, wczoraj spadła mi mała doniczka na palucha w lewej stopie, myślałem że ból przejdzie samoistnie, a dzisiaj się on znacznie nasilił i widzę wylew pod płytką paznokcia. Są w stanie mi Państwo pomóc? Roman
Z postępowaniem w przypadku tego typu dolegliwości nie należy zwlekać, ponieważ konsekwencje mogą być poważne. Może dojść do zakażenia bakteryjnego/grzybiczego, a ponadto zbiera się Panu również najpewniej sporo płynu surowiczego, który w nadmiarze może spowodować odklejenie płytki paznokcia od łożyska.
Jak najbardziej Panu pomożemy zmniejszając nie tylko dolegliwości bólowe, ale również możliwość powikłań do minimum.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Dziej dobry, jakiś czas temu kopnąłem się dużym palcem w stopie w futrynę. Zrobił mi się krwiak, który w miarę regularnie schodził. Ostatnimi czasy zaczyna zmieniać się koloryt paznokcia. Damy radę to naprawić? Pozdrawiam, Marek
W ten paznokieć mogło się wdać zakażenie grzybicze bądź bakteryjne. Jak najbardziej pomożemy pozbyć się Pańskiego problemu. Paznokieć oczyścimy i przygotujemy pod proces leczenia, bądź pobierzemy materiał do badań i wyślemy do laboratorium, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog