Zaznacz stronę

Krwiaki podpaznokciowe

200 zł
ok. 20-40 minut
  1. Ulga już po pierwszej wizycie
  2. Zabezpieczenie przed infekcjami grzybiczymi
  3. Poprawa komfortu i estetyki

umów wizytę umów e-wizytę 

ponad 14 lat DOŚWIADCZENIA

partner podologiczny LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

PRZYCZYNY

  • zbyt małe, za ciasne buty
  • sport (bieganie, piłka nożna, trekking)
  • kontuzje i wypadki
  • deformacje ortopedyczne

Definicja

Krwiaki podpaznokciowe to wylew krwi pod płytką paznokcia spowodowany uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Objętość krwiaka zależy od przebytego urazu. Paznokieć ma ciemne, czerwono-czarne zabarwienie.

Kiedy zgłosić się do podologa?

Drobne krwiaki nie zawsze wymagają leczenia. Poważniejsze urazy, gdy nacisk na paznokieć powoduje bolesność warto skonsultować z podologiem. Jeśli paznokieć jest mocno wybrzuszony, występuje obrzęk w okolicach macierzy lub masz problem z założeniem buta, zalecamy wizytę w gabinecie.

Jak wygląda leczenie?

Podolog może przewiercić się przez paznokieć lub w inny sposób usunąć krwiak – zabieg nie należy do bolesnych. Usunięcie daje natychmiastowy efekt przeciwbólowy oraz estetyczny. Ważna jest dezynfekcja oraz dobór preparatów regenerujących łożysko. Przy odpowiednio wczesnej interwencji jest szansa, że paznokieć przyrośnie do łożyska. Ważna jest obserwacja płytki paznokcia, gdyż może dojść do jej zainfekowania grzybami lub bakteriami.

Podolog poinformuje Cię o sposobach na unikanie tworzenia się krwiaków – ważny jest dobór właściwego obuwia, odpowiednie skracanie i szlifowanie paznokci oraz ewentualne zniesienie konsekwencji deformacji ortopedycznych (np. za pomocą wkładek).

Czas terapii

Czas terapii jest bardzo indywidualny, uzależniony od tempa wzrostu paznokcia. Jeśli uraz nie był duży, jest szansa, że zachowasz swój paznokieć, a krwiak z czasem się zrośnie. Często jednak paznokieć po urazie nie trzyma się macierzy. Pod spodem zazwyczaj szybko zaczyna rosnąć nowy paznokieć. Najczęściej rekomendujemy zostawienie starej płytki paznokcia (jeśli nie uraża tkanek miękkich), gdyż stanowi ona formę ochrony łożyska przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Dzisiaj rano w trakcie przeprowadzki spadła mi na paluch ciężka płyta. Palec pulsuje i bardzo boli. Zrobił się już siny. Czy można coś z tym zrobić, czy trzeba ściągać paznokieć? Adam
Z przesłanego do nas opisu urazu wynika, że ciężki przedmiot, który spadł na Pański paluch spowodował uszkodzenie tkanek miękkich i wylew podpaznokciowy. W takiej sytuacji krew gromadząca się między macierzą a płytką paznokciową uciska tkanki miękkie i powoduje duże dolegliwości bólowe. W takim przypadku należy odbarczyć miejsce urazu. Nie trzeba w tym celu ściągać paznokcia, wystarczy odpowiednio nawiercić płytkę paznokciową, żeby krew znajdująca się pod spodem mogła ewakuować się na zewnątrz. Taki zabieg szybko przynosi ulgę i przede wszystkim w wielu sytuacjach pozwala na późniejsze, normalne wzrastanie paznokcia. Zabieg należy wykonać jak najszybciej, ponieważ krew znajdująca się pod płytką szybko hemolizuje, co uniemożliwia jej późniejszą ewakuację. Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów w celu wykonania zabiegu.

Izabella Jaszczur-Janus
specjalista-podolog

Od kilku lat mam problem z paznokciami u dużych palców. Uprawiam nordic walking i po zawodach bolą mnie paluchy, które podchodzą krwią i często schodzi mi paznokieć. Czy można coś z tym zrobić? Agnieszka
Pani Agnieszko, problemy, które Pani opisuje są częstymi przypadłościami osób uprawiających sport. Nadmierny nacisk na palce podczas chodu doprowadza do mikrourazów, które wpływają niekorzystnie na macierz paznokci. W takich przypadkach ważne jest prawidłowe obcinanie paznokci, likwidowanie zrogowaceń w wałach i przede wszystkim dobór optymalnego obuwia i wkładek ortopedycznych (jeśli zachodzi taka potrzeba). Stosuje się również silikonowe nakładki minimalizujące urazy. W celu przyspieszenia wzrostu paznokcia zaleca się również odpowiednia preparaty podologiczne. Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki i wdrożenia optymalnego planu leczenia.

Izabella Jaszczur-Janus
specjalista-podolog

Dzień dobry, uderzyłem się wczoraj dość mocno w palec, zrobił się krwiak pod paznokciem i bardzo boli. Czy można coś zrobić, żeby tak nie bolało, nie mogę założyć buta.
Dzień dobry, oczywiście można Panu pomóc dość szybko, poprzez odbarczenie, czyli po prostu musimy dostać się pod płytkę,nawiercając mały otwór i wycisnąć spod niego krew, ulga jest natychmiastowa. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej po urazie, najlepiej dzisiaj, im dłużej będzie Pan zwlekał, tym trudniej będzie palec odbarczyć i trzeba będzie czekać aż krwiak sam się wchłonie.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Witam, dzisiaj na treningu karate miała miejsce dość nietypowa sytuacja, a mianowicie podczas ćwiczeń kolega uderzył pięta w dużego palucha stopy prawej. Płytka paznokcia jest czerwona wydaje mi się ze zrobił się tam duży krwiak, i mam odczucie, ze jest to wszystko napompowane i jest bolesne. Warto się wybrać do Państwa z taka przygoda ? Czy za bardzo dramatyzuje ? Marta
W takich przypadkach należy działać jak najszybciej, dzięki czemu, być może uda się zachować paznokieć i nie będzie trzeba go ściągać i nie dojdzie do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Zapraszam na wizytę, która z pewnością pozwoli Pani pozbyć się dolegliwości bólowych.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Witam, ostatnimi czasy spadła mi szafka na stopę. Po pewnym czasie mogłem zaobserwować, że są widoczne krwiaki pod paznokciami. Minęło już trochę czasu i wydaje mi się, ze paznokieć zaczyna się zmieniać i zabarwiać na dziwny kolor. Są w stanie mi Państwo pomóc? Arek
Dzięki oczyszczeniu uszkodzonego paznokcia może Pan uzyskać prawidłowa formę wzrostu – co się wiąże z poprawieniem wyglądu paznokcia. Dodatkowo oczyszczenie pomoże w profilaktyce przeciw zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym, które w takich miejscach bardzo lubią się rozwijać. Zapraszam na wizytę do gabinetu.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Witam, wczoraj spadła mi mała doniczka na palucha w lewej stopie, myślałem że ból przejdzie samoistnie, a dzisiaj się on znacznie nasilił i widzę wylew pod płytką paznokcia. Są w stanie mi Państwo pomóc? Roman
Z postępowaniem w przypadku tego typu dolegliwości nie należy zwlekać, ponieważ konsekwencje mogą być poważne. Może dojść do zakażenia bakteryjnego/grzybiczego, a ponadto zbiera się Panu również najpewniej sporo płynu surowiczego, który w nadmiarze może spowodować odklejenie płytki paznokcia od łożyska.
Jak najbardziej Panu pomożemy zmniejszając nie tylko dolegliwości bólowe, ale również możliwość powikłań do minimum.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Dziej dobry, jakiś czas temu kopnąłem się dużym palcem w stopie w futrynę. Zrobił mi się krwiak, który w miarę regularnie schodził. Ostatnimi czasy zaczyna zmieniać się koloryt paznokcia. Damy radę to naprawić? Pozdrawiam, Marek
W ten paznokieć mogło się wdać zakażenie grzybicze bądź bakteryjne. Jak najbardziej pomożemy pozbyć się Pańskiego problemu. Paznokieć oczyścimy i przygotujemy pod proces leczenia, bądź pobierzemy materiał do badań i wyślemy do laboratorium, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

W weekend doznałam urazu dużych palców u stóp podczas jazdy na nartach. W okolicy paznokci wystąpiło zbielenie i zasinienie skóry. Paznokcie pod naciskiem "pływają", jakby straciły przytwierdzenie do palców od strony obłączka. Dodam jeszcze, że posiadam swoje własne buty narciarskie, które były dopasowywane pod moje stopy i wcześniej korzystanie z nich nie powodowało u mnie podobnych dolegliwości. Jedyną różnicą jest, że w tym roku nałożony miałam lakier hybrydowy i paznokcie były dzięki niemu dużo twardsze. Dokucza mi lekki, ale nieustanny, ćmiący ból. Obawiam się również, że paznokcie niedługo zaczną "schodzić". Chciałabym wiedzieć czy można je jakoś zabezpieczyć, aby gwałtownie nie zerwać paznokci ani nie powodować kolejnych urazów. Podolog z gabinetu, w którym wykonuję pedicure niestety nie potrafiła nic doradzić, twierdząc że przypadek jest zbyt poważny jak na jej umiejętności. Czy w swojej ofercie posiadają Państwo usługę, która mogłaby pomóc?
Najprawdopodobniej doszło do powstania wylewów podpaznokciowych, nie wykluczam też, że paznokcie „wyskoczyły” z macierzy. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy będą schodzić, ale na pewno jesteśmy w stanie pomóc w pozbyciu się bólu i zabezpieczyć paznokcie, by nie dochodziło do kolejnych urazów. Zabieg odbarczenia paznokci pourazowych nie jest bardzo inwazyjny ani bolesny, a jest w stanie szybko przynieść ulgę. Powinien być przeprowadzony możliwie szybko po zdarzeniu. Podczas wizyty dowie się też Pani jak zapobiegać podobnym zdarzeniom.

Andrzej Piotrowski
specjalista-podolog

Witam, wczoraj uderzyłem paluchem o futryne i zrobił mi się spory krwiak i czuje napór ciśnienia z tej krwi na całego palucha, jest to bolesne. Są w stanie państwo mi pomoc ?
Witam, jak najbardziej. Natychmiastowo ulżymy w bólu, dodatkowo zabezpieczymy to miejsce, aby nie wdała się infekcja bakteryjna.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Dziej dobry, po wczorajszym bieganiu nabawiłem się krwiaków podpaznokciowych, zrobił się spory wylew, większość płytki jest zalana. Czy to inwazyjne zjawisko? Powinienem coś z tym zrobić? Pozdrawiam
Witam, nie musi ale może być dosyć inwazyjne. Poprzez krwiaki pod płytka paznokcia, paznokieć może nie chcieć sie przykleić do łożyska. Mogą wdać się dodatkowo zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Poprzez oczyszczenie/ odbarczenie płytki wraz z zabezpieczeniem jej odpowiednimi preparatami, ryzyko nabycia zakażeń zmniejsza się do minimum.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Po uderzeniu zrobił mi się cały paznokieć czarny. Pewnie to grzybica, co mogę z tym zrobić?
Czarny paznokieć nie oznacza infekcji grzybiczej płytki. Biorąc pod uwagę okoliczności – uderzenie palca – najprawdopodobniej jest to krwiak podpaznokciowy. Zapraszam na wizytę, miejsce trzeba odbarczyć lub oczyścić cały paznokieć oraz zaordynować odpowiednie preparaty do aplikacji w domu.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Lekarz zalecił mi zdjąć paznokieć, pod którym, po urazie, zrobił się krwiak. Czy jest to konieczne?
Nie zalecam chirurgicznego usuwania paznokcia w tym przypadku. Rekomenduje oczyszczenie płytki w gabinecie podologicznym, zabieg jest mało inwazyjny, a dzięki niemu, zapobiegniemy potencjalnej infekcji bakteryjnej/grzybiczej płytki i łożyska. Ponadto podolog będzie monitorował prawidłowy wzrost płytki paznokciowej.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Po założeniu nowych butów do biegania pod paznokciem zrobił się bolesny siniak, cały paznokieć jest czarny... Zimne kompresy i leki przeciwbólowe nie pomagają. Co robić?
Zbyt ciasne obuwie mogły spowodować miejscowy uraz w obrębie płytki paznokcia oraz łożyska, w konsekwencji doszło do wylewu podpaznokciowego i pojawienia się krwiaka. Ból pojawiający się w obrębie paznokcia związany jest ze zwiększonym ciśnieniem, jakie krwiak wywołuje na tkanki miękkie. Jeżeli do urazu doszło w ciągu ostatnich 24-48 godzin możliwe jest odbarczenie krwiaka poprzez nawiercenie płytki paznokcia i usunięcie zbierającego się płynu pod paznokciem. Zabieg jest bezbolesny, a ulga związana z usunięciem krwiaka natychmiastowa.
Zapraszam na wizytę, w trakcie której przeprowadzę konsultacje, zabieg i prawidłowo zabezpieczę paznokieć, by wspierać jego regeneracje po urazie.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Zwróciłam uwagę, że paznokcie stopy prawej zaczęły robić się sino-fioletowe. Nie pamiętam bym uderzyła w coś nogą. Stopa nie boli, nie malowałam paznokci. W ostatnim czasie nie byłam na żadnych zabiegach kosmetycznych. Czy może być to grzybica?
Zasinienie paznokci najczęściej wiążemy z urazem, który pojawił się w obrębie palców lub paznokci, spowodowany noszeniem za ciasnego obuwia czy uderzeniem w ciężkie przedmioty. Częstą przyczyną jest też utrzymanie zbyt długiej płytki paznokcia, która nawet w wygodnym obuwiu poddawana jest ciągłym naprężeniom, w efekcie których może pojawic się krwiak podpodpaznokciowy. Nie zawsze związane jest to z bólem, czy dyskomfortem. Jeżeli zmiany paznokci są niesymetryczne, pojawiają się objawy jak drętwienie kończyny, czy ochłodzenie stopy czy nogi, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, by wykluczyć przyczyny ogólnoustrojowe. Po ich wykluczeniu wskazana jest konsultacja podologiczna, by wykluczyć przyczyny miejscowe zasinienia paznokci oraz zadbać o ich prawidłowy odrost.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Dzień dobry, podczas wczorajszej jazdy na rowerze zawadziłam paluchem stopy lewej o krawężnik. Najpierw palec bolał a dzisiaj rano jest straszny napuchniętych i „napompowany” - paznokieć uniósł się do góry i jest jeszcze bardziej bolesny, są w stanie Państwo mi pomóc?
Jak najbardziej, zajmujemy się takimi dolegliwościami. Odbarczymy palec, bo zapewne jest tam dużo płynu surowiczego/krwi i zabezpieczymy go ,aby nie wdało się zakażenie. Następnie zadbamy aby paznokieć się przykleił ponownie do łożyska.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Witam, uprawiam regularnie bieganie przełajowe, nabawiłem się krwiaków pod większością paznokci czy są w stanie Państwo przywrócić mi wygląd paznokci na lato?
Dzień dobry, oczyszczenie paznokci z krwiaków przywróci im zdecydowanie lepszy wygląd. Należy również pamiętać, że krwiaki pod płytką paznokciową są w stanie doprowadzić do zakażenia bakteryjnego bądź tez grzybiczego, dlatego poza kwestiami estetycznymi, oczyszczenie paznokci wpływa na „zdrowie” paznokci.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Dziś rano przytrzasnęłam sobie kciuk drzwiami od samochodu. Paznokieć zrobił się czarny, pulsuje i bardzo boli! Proszę o pomoc.
W przypadku tępych urazów w obrębie palców dłoni oraz stóp bardzo często dochodzi do pojawienia się krwiaków podpaznokciowych. W wyniku gromadzenia się płynu tkankowego (np. krwi) powstaje wysokie ciśnienie, które uciska tkanki miękkie łożyska paznokciowego, wywołując dolegliwości bólowe w obrębie palca i płytki paznokcia. Rozwiązaniem jest odbarczenie płynu zbierającego się pod paznokciem – w warunkach sterylnych delikatnie nakłuwa się płytkę paznokcia lub też pęcherz krwiaka wystający spod paznokcia i usuwa zbierający się płyn. Sama procedura jest bezbolesna i daje natychmiastową redukcję dyskomfortu. Poza przywróceniem komfortu w obrębie palca, zmniejsza się również ryzyko uszkodzenia łożyska paznokciowego i związanym z nim zejścia paznokcia. Procedurę odbarczenia krwiaka można wykonać do 48 godzin od wystąpienia urazu. Zapraszam na konsultację, w trakcie której ocenię palec pourazowy i przeprowadzę zabieg z właściwym zaopatrzeniem paznokcia.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Po zdjęciu hybrydy z paznokci zauważyłam fioletową plamkę pod paznokciem...a sam paznokieć jest mleczno-żółty i ledwo się trzyma skóry. Czy to może być grzybica?
Ze względu na trwałość i nieprzezroczystość lakieru hybrydowego zmiany pourazowe paznokci są wykrywane dopiero w momencie usunięcia stylizacji z paznokci. Opisane przez Panią zmiany mogą wskazywać, że w obrębie paznokcia wystąpił uraz paznokcia z krwiakiem podpaznokciowym, w konsekwencji którego pojawiała się onycholiza, czyli oddzielenie się paznokcia od łożyska paznokciowego i powstanie pustej przestrzeni pod paznokciem. Sama zmiana zabarwienia może wskazywać na gromadzenie się zanieczyszczeń pod płytką paznokcia lub też o początkach infekcji grzybiczej. W obu przypadkach wskazana jest konsultacja podologiczna z oczyszczeniem paznokcia i zastosowaniem preparatów, które będą działały regenerująco na paznokieć i łożysko oraz terapeutycznie w obszarze ewentualnych zmian grzybiczych. Niewykluczone jest też pobranie materiału do badań mykologicznych. W przypadku głębokiej onycholizy, nie zaleca się nakładania kryjących lakierów hybrydowych oraz klasycznych, które mogłyby sprzyjać rozwojowi infekcji podpaznokciowych.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Czy po dużym urazie paznokcia, kiedy pojawia się krwiak, zawsze trzeba go zdejmować albo zrywać?

„Zdejmowanie” czy „zrywanie” paznokcia jest praktyką, której w większości przypadków nawet nie powinno się stosować ze względu na fakt, ze jest to bardzo duży uraz dla łożyska i macierzy, produkującej komórki paznokcia. Najczęściej wystarczy fachowe odbarczenie krwiaka i odkażanie przez jakiś czas miejsca po urazie. Wówczas ryzyko tego, że paznokieć zejdzie, jest bardzo niewielkie. W przypadku urazu płytki i pojawienia się krwiaka należy skonsultować się ze specjalistą.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Czy odbarczenie krwiaka jest bolesne i kiedy należy je wykonać?

Sam zabieg wykonany w gabinecie podologicznym jest praktycznie bezbolesny. Stosuje się metody i narzędzia tak, aby nie naruszyć macierzy, ciała pod paznokciem i aby jak najbardziej oszczędzić paznokieć. Jeżeli krwiak jest spory i zajmuje większość albo całą powierzchnię pod paznokciem, taki zabieg należy wykonać, w miarę możliwości, jak najszybciej (w 2., 3., 4.dobie po urazie), kiedy jeszcze okolica jest tkliwa i widać wyraźnie „żywą” krew. Wówczas od razu jest działanie przeciw bólowe a ryzyko „zejścia” paznokcia jest znikome. W takich przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog