Zaznacz stronę

Krwiaki podpaznokciowe

260 zł
ok. 20-40 minut
  1. Ulga już po pierwszej wizycie
  2. Zabezpieczenie przed infekcjami grzybiczymi
  3. Poprawa komfortu i estetyki

umów wizytę umów e-wizytę

ponad 16 lat DOŚWIADCZENIA

partner podologiczny LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

PRZYCZYNY POWSTAWANIA

  • zbyt małe, za ciasne buty
  • sport (bieganie, piłka nożna, trekking)
  • kontuzje i wypadki
  • deformacje ortopedyczne

Definicja

Krwiaki podpaznokciowe to wylew krwi pod płytką paznokcia spowodowany uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Objętość krwiaka zależy od przebytego urazu. Paznokieć ma ciemne, czerwono-czarne zabarwienie.

Kiedy zgłosić się do podologa?

Drobne krwiaki nie zawsze wymagają leczenia. Poważniejsze urazy, gdy nacisk na paznokieć powoduje bolesność warto skonsultować z podologiem. Jeśli paznokieć jest mocno wybrzuszony, występuje obrzęk w okolicach macierzy lub masz problem z założeniem buta, zalecamy wizytę w gabinecie.

Jak wygląda leczenie?

Podolog może przewiercić się przez paznokieć lub w inny sposób usunąć krwiak – zabieg nie należy do bolesnych. Usunięcie daje natychmiastowy efekt przeciwbólowy oraz estetyczny. Ważna jest dezynfekcja oraz dobór preparatów regenerujących łożysko. Przy odpowiednio wczesnej interwencji jest szansa, że paznokieć przyrośnie do łożyska. Ważna jest obserwacja płytki paznokcia, gdyż może dojść do jej zainfekowania grzybami lub bakteriami.

Podolog poinformuje Cię o sposobach na unikanie tworzenia się krwiaków – ważny jest dobór właściwego obuwia, odpowiednie skracanie i szlifowanie paznokci oraz ewentualne zniesienie konsekwencji deformacji ortopedycznych (np. za pomocą wkładek).

Czas terapii

Czas terapii jest bardzo indywidualny, uzależniony od tempa wzrostu paznokcia. Jeśli uraz nie był duży, jest szansa, że zachowasz swój paznokieć, a krwiak z czasem się zrośnie. Często jednak paznokieć po urazie nie trzyma się macierzy. Pod spodem zazwyczaj szybko zaczyna rosnąć nowy paznokieć. Najczęściej rekomendujemy zostawienie starej płytki paznokcia (jeśli nie uraża tkanek miękkich), gdyż stanowi ona formę ochrony łożyska przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Dzisiaj rano w trakcie przeprowadzki spadła mi na paluch ciężka płyta. Palec pulsuje i bardzo boli. Zrobił się już siny. Czy można coś z tym zrobić, czy trzeba ściągać paznokieć? Adam
Z przesłanego do nas opisu urazu wynika, że ciężki przedmiot, który spadł na Pański paluch spowodował uszkodzenie tkanek miękkich i wylew podpaznokciowy. W takiej sytuacji krew gromadząca się między macierzą a płytką paznokciową uciska tkanki miękkie i powoduje duże dolegliwości bólowe. W takim przypadku należy odbarczyć miejsce urazu. Nie trzeba w tym celu ściągać paznokcia, wystarczy odpowiednio nawiercić płytkę paznokciową, żeby krew znajdująca się pod spodem mogła ewakuować się na zewnątrz. Taki zabieg szybko przynosi ulgę i przede wszystkim w wielu sytuacjach pozwala na późniejsze, normalne wzrastanie paznokcia. Zabieg należy wykonać jak najszybciej, ponieważ krew znajdująca się pod płytką szybko hemolizuje, co uniemożliwia jej późniejszą ewakuację. Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów w celu wykonania zabiegu.

Izabella Jaszczur-Janus
specjalista-podolog

Od kilku lat mam problem z paznokciami u dużych palców. Uprawiam nordic walking i po zawodach bolą mnie paluchy, które podchodzą krwią i często schodzi mi paznokieć. Czy można coś z tym zrobić? Agnieszka
Pani Agnieszko, problemy, które Pani opisuje są częstymi przypadłościami osób uprawiających sport. Nadmierny nacisk na palce podczas chodu doprowadza do mikrourazów, które wpływają niekorzystnie na macierz paznokci. W takich przypadkach ważne jest prawidłowe obcinanie paznokci, likwidowanie zrogowaceń w wałach i przede wszystkim dobór optymalnego obuwia i wkładek ortopedycznych (jeśli zachodzi taka potrzeba). Stosuje się również silikonowe nakładki minimalizujące urazy. W celu przyspieszenia wzrostu paznokcia zaleca się również odpowiednia preparaty podologiczne. Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki i wdrożenia optymalnego planu leczenia.

Izabella Jaszczur-Janus
specjalista-podolog

Dzień dobry, uderzyłem się wczoraj dość mocno w palec, zrobił się krwiak pod paznokciem i bardzo boli. Czy można coś zrobić, żeby tak nie bolało, nie mogę założyć buta.
Dzień dobry, oczywiście można Panu pomóc dość szybko, poprzez odbarczenie, czyli po prostu musimy dostać się pod płytkę,nawiercając mały otwór i wycisnąć spod niego krew, ulga jest natychmiastowa. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej po urazie, najlepiej dzisiaj, im dłużej będzie Pan zwlekał, tym trudniej będzie palec odbarczyć i trzeba będzie czekać aż krwiak sam się wchłonie.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Witam, dzisiaj na treningu karate miała miejsce dość nietypowa sytuacja, a mianowicie podczas ćwiczeń kolega uderzył pięta w dużego palucha stopy prawej. Płytka paznokcia jest czerwona wydaje mi się ze zrobił się tam duży krwiak, i mam odczucie, ze jest to wszystko napompowane i jest bolesne. Warto się wybrać do Państwa z taka przygoda ? Czy za bardzo dramatyzuje ? Marta
W takich przypadkach należy działać jak najszybciej, dzięki czemu, być może uda się zachować paznokieć i nie będzie trzeba go ściągać i nie dojdzie do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Zapraszam na wizytę, która z pewnością pozwoli Pani pozbyć się dolegliwości bólowych.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Witam, ostatnimi czasy spadła mi szafka na stopę. Po pewnym czasie mogłem zaobserwować, że są widoczne krwiaki pod paznokciami. Minęło już trochę czasu i wydaje mi się, ze paznokieć zaczyna się zmieniać i zabarwiać na dziwny kolor. Są w stanie mi Państwo pomóc? Arek
Dzięki oczyszczeniu uszkodzonego paznokcia może Pan uzyskać prawidłowa formę wzrostu – co się wiąże z poprawieniem wyglądu paznokcia. Dodatkowo oczyszczenie pomoże w profilaktyce przeciw zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym, które w takich miejscach bardzo lubią się rozwijać. Zapraszam na wizytę do gabinetu.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Witam, wczoraj spadła mi mała doniczka na palucha w lewej stopie, myślałem że ból przejdzie samoistnie, a dzisiaj się on znacznie nasilił i widzę wylew pod płytką paznokcia. Są w stanie mi Państwo pomóc? Roman
Z postępowaniem w przypadku tego typu dolegliwości nie należy zwlekać, ponieważ konsekwencje mogą być poważne. Może dojść do zakażenia bakteryjnego/grzybiczego, a ponadto zbiera się Panu również najpewniej sporo płynu surowiczego, który w nadmiarze może spowodować odklejenie płytki paznokcia od łożyska.
Jak najbardziej Panu pomożemy zmniejszając nie tylko dolegliwości bólowe, ale również możliwość powikłań do minimum.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Dziej dobry, jakiś czas temu kopnąłem się dużym palcem w stopie w futrynę. Zrobił mi się krwiak, który w miarę regularnie schodził. Ostatnimi czasy zaczyna zmieniać się koloryt paznokcia. Damy radę to naprawić? Pozdrawiam, Marek
W ten paznokieć mogło się wdać zakażenie grzybicze bądź bakteryjne. Jak najbardziej pomożemy pozbyć się Pańskiego problemu. Paznokieć oczyścimy i przygotujemy pod proces leczenia, bądź pobierzemy materiał do badań i wyślemy do laboratorium, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

W weekend doznałam urazu dużych palców u stóp podczas jazdy na nartach. W okolicy paznokci wystąpiło zbielenie i zasinienie skóry. Paznokcie pod naciskiem "pływają", jakby straciły przytwierdzenie do palców od strony obłączka. Dodam jeszcze, że posiadam swoje własne buty narciarskie, które były dopasowywane pod moje stopy i wcześniej korzystanie z nich nie powodowało u mnie podobnych dolegliwości. Jedyną różnicą jest, że w tym roku nałożony miałam lakier hybrydowy i paznokcie były dzięki niemu dużo twardsze. Dokucza mi lekki, ale nieustanny, ćmiący ból. Obawiam się również, że paznokcie niedługo zaczną "schodzić". Chciałabym wiedzieć czy można je jakoś zabezpieczyć, aby gwałtownie nie zerwać paznokci ani nie powodować kolejnych urazów. Podolog z gabinetu, w którym wykonuję pedicure niestety nie potrafiła nic doradzić, twierdząc że przypadek jest zbyt poważny jak na jej umiejętności. Czy w swojej ofercie posiadają Państwo usługę, która mogłaby pomóc?
Najprawdopodobniej doszło do powstania wylewów podpaznokciowych, nie wykluczam też, że paznokcie „wyskoczyły” z macierzy. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy będą schodzić, ale na pewno jesteśmy w stanie pomóc w pozbyciu się bólu i zabezpieczyć paznokcie, by nie dochodziło do kolejnych urazów. Zabieg odbarczenia paznokci pourazowych nie jest bardzo inwazyjny ani bolesny, a jest w stanie szybko przynieść ulgę. Powinien być przeprowadzony możliwie szybko po zdarzeniu. Podczas wizyty dowie się też Pani jak zapobiegać podobnym zdarzeniom.

Andrzej Piotrowski
specjalista-podolog

Witam, wczoraj uderzyłem paluchem o futryne i zrobił mi się spory krwiak i czuje napór ciśnienia z tej krwi na całego palucha, jest to bolesne. Są w stanie państwo mi pomoc ?
Witam, jak najbardziej. Natychmiastowo ulżymy w bólu, dodatkowo zabezpieczymy to miejsce, aby nie wdała się infekcja bakteryjna.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Dziej dobry, po wczorajszym bieganiu nabawiłem się krwiaków podpaznokciowych, zrobił się spory wylew, większość płytki jest zalana. Czy to inwazyjne zjawisko? Powinienem coś z tym zrobić? Pozdrawiam
Witam, nie musi ale może być dosyć inwazyjne. Poprzez krwiaki pod płytka paznokcia, paznokieć może nie chcieć sie przykleić do łożyska. Mogą wdać się dodatkowo zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Poprzez oczyszczenie/ odbarczenie płytki wraz z zabezpieczeniem jej odpowiednimi preparatami, ryzyko nabycia zakażeń zmniejsza się do minimum.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Po uderzeniu zrobił mi się cały paznokieć czarny. Pewnie to grzybica, co mogę z tym zrobić?
Czarny paznokieć nie oznacza infekcji grzybiczej płytki. Biorąc pod uwagę okoliczności – uderzenie palca – najprawdopodobniej jest to krwiak podpaznokciowy. Zapraszam na wizytę, miejsce trzeba odbarczyć lub oczyścić cały paznokieć oraz zaordynować odpowiednie preparaty do aplikacji w domu.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Lekarz zalecił mi zdjąć paznokieć, pod którym, po urazie, zrobił się krwiak. Czy jest to konieczne?
Nie zalecam chirurgicznego usuwania paznokcia w tym przypadku. Rekomenduje oczyszczenie płytki w gabinecie podologicznym, zabieg jest mało inwazyjny, a dzięki niemu, zapobiegniemy potencjalnej infekcji bakteryjnej/grzybiczej płytki i łożyska. Ponadto podolog będzie monitorował prawidłowy wzrost płytki paznokciowej.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Po założeniu nowych butów do biegania pod paznokciem zrobił się bolesny siniak, cały paznokieć jest czarny... Zimne kompresy i leki przeciwbólowe nie pomagają. Co robić?
Zbyt ciasne obuwie mogły spowodować miejscowy uraz w obrębie płytki paznokcia oraz łożyska, w konsekwencji doszło do wylewu podpaznokciowego i pojawienia się krwiaka. Ból pojawiający się w obrębie paznokcia związany jest ze zwiększonym ciśnieniem, jakie krwiak wywołuje na tkanki miękkie. Jeżeli do urazu doszło w ciągu ostatnich 24-48 godzin możliwe jest odbarczenie krwiaka poprzez nawiercenie płytki paznokcia i usunięcie zbierającego się płynu pod paznokciem. Zabieg jest bezbolesny, a ulga związana z usunięciem krwiaka natychmiastowa.
Zapraszam na wizytę, w trakcie której przeprowadzę konsultacje, zabieg i prawidłowo zabezpieczę paznokieć, by wspierać jego regeneracje po urazie.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Zwróciłam uwagę, że paznokcie stopy prawej zaczęły robić się sino-fioletowe. Nie pamiętam bym uderzyła w coś nogą. Stopa nie boli, nie malowałam paznokci. W ostatnim czasie nie byłam na żadnych zabiegach kosmetycznych. Czy może być to grzybica?
Zasinienie paznokci najczęściej wiążemy z urazem, który pojawił się w obrębie palców lub paznokci, spowodowany noszeniem za ciasnego obuwia czy uderzeniem w ciężkie przedmioty. Częstą przyczyną jest też utrzymanie zbyt długiej płytki paznokcia, która nawet w wygodnym obuwiu poddawana jest ciągłym naprężeniom, w efekcie których może pojawic się krwiak podpodpaznokciowy. Nie zawsze związane jest to z bólem, czy dyskomfortem. Jeżeli zmiany paznokci są niesymetryczne, pojawiają się objawy jak drętwienie kończyny, czy ochłodzenie stopy czy nogi, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, by wykluczyć przyczyny ogólnoustrojowe. Po ich wykluczeniu wskazana jest konsultacja podologiczna, by wykluczyć przyczyny miejscowe zasinienia paznokci oraz zadbać o ich prawidłowy odrost.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Dzień dobry, podczas wczorajszej jazdy na rowerze zawadziłam paluchem stopy lewej o krawężnik. Najpierw palec bolał a dzisiaj rano jest straszny napuchniętych i „napompowany” - paznokieć uniósł się do góry i jest jeszcze bardziej bolesny, są w stanie Państwo mi pomóc?
Jak najbardziej, zajmujemy się takimi dolegliwościami. Odbarczymy palec, bo zapewne jest tam dużo płynu surowiczego/krwi i zabezpieczymy go ,aby nie wdało się zakażenie. Następnie zadbamy aby paznokieć się przykleił ponownie do łożyska.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Witam, uprawiam regularnie bieganie przełajowe, nabawiłem się krwiaków pod większością paznokci czy są w stanie Państwo przywrócić mi wygląd paznokci na lato?
Dzień dobry, oczyszczenie paznokci z krwiaków przywróci im zdecydowanie lepszy wygląd. Należy również pamiętać, że krwiaki pod płytką paznokciową są w stanie doprowadzić do zakażenia bakteryjnego bądź tez grzybiczego, dlatego poza kwestiami estetycznymi, oczyszczenie paznokci wpływa na „zdrowie” paznokci.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Dziś rano przytrzasnęłam sobie kciuk drzwiami od samochodu. Paznokieć zrobił się czarny, pulsuje i bardzo boli! Proszę o pomoc.
W przypadku tępych urazów w obrębie palców dłoni oraz stóp bardzo często dochodzi do pojawienia się krwiaków podpaznokciowych. W wyniku gromadzenia się płynu tkankowego (np. krwi) powstaje wysokie ciśnienie, które uciska tkanki miękkie łożyska paznokciowego, wywołując dolegliwości bólowe w obrębie palca i płytki paznokcia. Rozwiązaniem jest odbarczenie płynu zbierającego się pod paznokciem – w warunkach sterylnych delikatnie nakłuwa się płytkę paznokcia lub też pęcherz krwiaka wystający spod paznokcia i usuwa zbierający się płyn. Sama procedura jest bezbolesna i daje natychmiastową redukcję dyskomfortu. Poza przywróceniem komfortu w obrębie palca, zmniejsza się również ryzyko uszkodzenia łożyska paznokciowego i związanym z nim zejścia paznokcia. Procedurę odbarczenia krwiaka można wykonać do 48 godzin od wystąpienia urazu. Zapraszam na konsultację, w trakcie której ocenię palec pourazowy i przeprowadzę zabieg z właściwym zaopatrzeniem paznokcia.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Po zdjęciu hybrydy z paznokci zauważyłam fioletową plamkę pod paznokciem...a sam paznokieć jest mleczno-żółty i ledwo się trzyma skóry. Czy to może być grzybica?
Ze względu na trwałość i nieprzezroczystość lakieru hybrydowego zmiany pourazowe paznokci są wykrywane dopiero w momencie usunięcia stylizacji z paznokci. Opisane przez Panią zmiany mogą wskazywać, że w obrębie paznokcia wystąpił uraz paznokcia z krwiakiem podpaznokciowym, w konsekwencji którego pojawiała się onycholiza, czyli oddzielenie się paznokcia od łożyska paznokciowego i powstanie pustej przestrzeni pod paznokciem. Sama zmiana zabarwienia może wskazywać na gromadzenie się zanieczyszczeń pod płytką paznokcia lub też o początkach infekcji grzybiczej. W obu przypadkach wskazana jest konsultacja podologiczna z oczyszczeniem paznokcia i zastosowaniem preparatów, które będą działały regenerująco na paznokieć i łożysko oraz terapeutycznie w obszarze ewentualnych zmian grzybiczych. Niewykluczone jest też pobranie materiału do badań mykologicznych. W przypadku głębokiej onycholizy, nie zaleca się nakładania kryjących lakierów hybrydowych oraz klasycznych, które mogłyby sprzyjać rozwojowi infekcji podpaznokciowych.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Czy po dużym urazie paznokcia, kiedy pojawia się krwiak, zawsze trzeba go zdejmować albo zrywać?

„Zdejmowanie” czy „zrywanie” paznokcia jest praktyką, której w większości przypadków nawet nie powinno się stosować ze względu na fakt, ze jest to bardzo duży uraz dla łożyska i macierzy, produkującej komórki paznokcia. Najczęściej wystarczy fachowe odbarczenie krwiaka i odkażanie przez jakiś czas miejsca po urazie. Wówczas ryzyko tego, że paznokieć zejdzie, jest bardzo niewielkie. W przypadku urazu płytki i pojawienia się krwiaka należy skonsultować się ze specjalistą.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Czy odbarczenie krwiaka jest bolesne i kiedy należy je wykonać?

Sam zabieg wykonany w gabinecie podologicznym jest praktycznie bezbolesny. Stosuje się metody i narzędzia tak, aby nie naruszyć macierzy, ciała pod paznokciem i aby jak najbardziej oszczędzić paznokieć. Jeżeli krwiak jest spory i zajmuje większość albo całą powierzchnię pod paznokciem, taki zabieg należy wykonać, w miarę możliwości, jak najszybciej (w 2., 3., 4.dobie po urazie), kiedy jeszcze okolica jest tkliwa i widać wyraźnie „żywą” krew. Wówczas od razu jest działanie przeciw bólowe a ryzyko „zejścia” paznokcia jest znikome. W takich przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Bardzo proszę o poradę dotyczącą paznokcia w dużym paluchu. Ostatnio zauważyłam jakieś czarne wybroczyny pod płytka, nie przypominam sobie urazu, ale wygląda to źle. Co z tym zrobić? Barbara Sas

Pani Barbaro, bardzo istotne jest obejrzenie takiej płytki przez specjalistę w celu zróżnicowania zmiany z czerniakiem/pałeczką ropy błękitnej/krwiakiem podpaznokciowych/grzybicą. Na chwilę obecną proszę się nie martwić, ponieważ często powodem jest zwykły krwiak podpaznokciowy, nie można również takiej zmiany bagatelizować. Warto skorzystać z konsultacji podologicznej. Nasi specjaliści dołożą wszelkich starań, aby wyjaśnić etiologię tej zmiany.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Dzień dobry, od jakiegoś czasu zauważyłem, że moje paznokcie raz na jakiś czas stają się czarne. Dużo biegam i jestem aktywny fizycznie i czasami przeszkadzaja mi duże paluchy bo czuję w nich takie rozpychanie. Można coś z tym zrobić, jakoś zapobiegać? Marcin S.
Panie Marcinie, często u osób aktywnych fizycznie pojawia się schorzenie nazywane „black nails”. Pojęcie stosowane jest właśnie przy często pojawiających się krwiakach podpaznokciowych i związanych z tym dysfunkcji. Do 72 h kiedy jest duży uraz i niesamowite rozpieranie pod płytka warto odbarczyć taki krwiak w gabinecie podologicznym. Należy również zadbać o profilaktykę w czym pomoże podolog, który podpowie jak zapobiegać urazom płytki i jak o nią dbać w kontekście konkretnego sportu.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Dzień dobry, około dwa dni temu uderzyłem się w paznokieć, zrobił się krwiak, teraz paznokieć jest cały czarny. Czy jesteście Państwo mi w stanie pomóc?
Dzień dobry, jeśli wskutek urazu pod paznokciem pojawia się krwiak, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty – podolog może szybko odbarczyć krwiak podpaznokciowy i ewakuować krew. Zapraszamy do jednego z naszych gabinetów – na pewno będziemy w stanie pomóc zregenerować paznokieć.

Izabela Zych
koordynator gabinetu

Czy można usunąć krwiak podpaznokciowy?
Dzień dobry, jeśli wskutek urazu pod paznokciem pojawia się krwiak, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty – podolog może szybko odbarczyć krwiak podpaznokciowy i ewakuować krew. Zapraszamy do jednego z naszych gabinetów – na pewno będziemy w stanie pomóc zregenerować paznokieć.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Trzy miesiące temu zrobił mi się krwiak pod paznokciem po urazie. Martwi mnie, że do tej pory nie zszedł. Co mogę zrobić?
Jeśli krwiak pod paznokciem nie zostanie szybko po urazie usunięty, to jego obecność pod płytką może trwać kilka miesięcy. Jeśli dotyczy to paznokcia palucha, krwiak może zrastać razem z paznokciem nawet 6-12 miesięcy, czasami dłużej.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Jestem na wycieczce w górach i pod powierzchnia paznokcia zebrała mi się krew i bardzo boli, co mogę zrobić żeby przestało?
W przypadku pojawienia się bolesnego krwiaka podpaznokciowego należy go jak najszybciej „ewakuować”. Wzmożone ciśnienie, które wywołuje zebrana krew pod płytką powoduje dyskomfort. Po odbraczeniu krwiaka, zmniejszamy napór zgromadzonej krwi, która drażni łożysko. Dzięki czemu mamy natychmiastowa ulgę. Wczesne usunięcie krwiaka również dobrze wpływa na dalsze procesy regeneracyjne związane z płytka paznokciowa. Ewakuacja krwiaka, może wpłynąć na dalszy normalny wzrost paznokcia bez jego zejścia.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

5 miesięcy temu spadła mi szafka na duży palec u stopy. Zrobił się krwiak, aktualnie jest już w połowie paznokcia ale zaczyna brzydko pachnieć. Co można z tym krwiakiem zrobić?
W przypadku krwiaków które są w dystalnej części paznokcia i płytka jest odklejona od łożyska mogą wnikać tam drobnoustroje chorobotwórcze. Wniknięcie ich może spowodować nadkażenie grzybicze bądź bakteryjne. W przypadku wydobywania się nieprzyjemnego zapachu, należy oczyścić cała odklejoną powierzchnie wraz z krwiakiem, abym można było zastosować odpowiednie leczenie, które przywróci zdrowy wzrost paznokcia.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Dzień dobry, moja córka jakiś czas temu doznała urazu lewego palucha, od tego czasu ma ciemny cały paznokieć a co gorsze zaczyna odchodzić i wygląda strasznie w tym momencie. Czy powinnyśmy się zgłosić do podologa? Malwina S.
Pani Malwino, prawdopodobnie płytka paznokcia zostaje wypchnięta przez nową. Aby zapewnić prawidłowy wzrost nowego paznokcia i unikać retronychii, podolog powinien ocenić stan płytki i ewentualnie oczyścić miejsce, dodatkowo zalecając preparaty na regenerację łożyska. Zapraszamy do gabinetu na wizytę.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Boli mnie bardzo paznokieć na dużym palcu, pulsuje, jest siny, nie mogę wytrzymać, zrobił mi się tam krwiak. Co z tym zrobić? Józef K.
Aby ulżyć w bólu krwiak należy odbarczyć w gabinecie podologicznym w warunkach sterylnych. Warto pamiętać, że należy to zrobić do 72h po urazie. Do czasu pojawienia się w gabinecie proszę wykonywać w miejscu opuchlizny miejscowe okłady z sody oczyszczonej, która działa przeciwzapalnie i ściągająco.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Mój syn gra w piłkę. Ostatnio jeden z paznokci zsiniał i odstaje przy skórze, skąd wyrasta paznokieć. Od wczoraj sączy się ropa a skóra jest czerwona i opuchnięta. Co robić?
Opisany stan paznokcia wskazuje na retronychię tzn. wsteczne wrastanie płytki paznokcia, która na skutek urazu straciła swoją ciągłość w okolicach obrąbka naskórka. Pojawienie się ropy i stanu zapalnego świadczy o powtarzającym się drażnieniu skóry lub rozpoczynającej infekcji. Taki paznokieć należy odpowiednio oczyścić w gabinecie podologicznym. Do czasu wizyty wskazana jest regularna dezynfekcja paznokcia, dodatkowo można wykonywać okłady z sody oczyszczonej. Jeżeli paznokieć jest za długi trzeba go delikatnie skrócić.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Po wycieczce w górach bolał mnie prawy paluch (paznokieć) i zrobił się cały ciemny, w ciągu jednego dnia, chyba zrobiła mi się grzybica. Czy zajmują się Państwo takim problemem?
W Pani przypadku mamy najprawdopodobniej do czynienia z krwiakiem podpaznokciowym, co często ma miejsce po pieszej wycieczce górskiej. Grzybica z dnia na dzień się raczej nie robi. Zapraszamy do gabinetu, w obu przypadkach pomożemy.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Wczoraj spadło mi coś ciężkiego na palec i zrobił się krwiak pod paznokciem. Czy można coś z tym zrobić?
Zapraszamy do gabinetu na wizytę, jeśli jest to możliwe, to nawet dzisiaj. Im szybciej po urazie zainterweniujemy, tym łatwiej będzie krwiak odbarczyć.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Witam, kilka dni temu spadł mi laptop na palec i teraz paznokieć ledwo się trzyma, wszystko jest sine, brzydko pachnie, czy powinienem udać się do podologa, czy chirurga. Help
Dzień dobry, biorąc pod uwagę Pana dolegliwości warto byłoby zgłosić sieę jak najszybciej do podologa, który w zależności od tego w jakim stanie jest płytka paznokciowa i tkanki miękkie zastosuje odpowiednią terapię. Uważam, że podolog poradzi sobie z Pana problemem i pomoże zadbać o to, aby paznokieć po urazie mógł się prawidłowo regenerować. 

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Drodzy Państwo, mam ogromny problem z paznokciem na dłoni. Przybijałam gwóźdź w ścianę i młotkiem uderzyłam palec, cały paznokieć się rusza, wszystko jest nabrzmiałe. Zdarzyło się to wczoraj, co mam robić? Ból tak rozpiera, że nie mogę nawet myśleć. Hanna K., Warszawa
Jak najszybciej proszę udać się do podologa, który prawdopodobnie odbarczy zmianę, co też ukoi uczucie bólu i rozpierania. Do tego czasu proszę zastosować okład z sody oczyszczonej, który będzie działał przeciwzapalnie i ściągająco. 

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Jakiś czas po wycieczce w górach, zrobiły mi się krwiaki pod paznokciami dużych palców stóp. Paznokcie zeszły, odrosły, ale nie są już normalne. Od jakiegoś roku są "puste" w środku i są częściowo białe. Czy to jest grzybica? Czy da się z tym coś zrobić?
Z Pani opisu, mogę wnioskować, że najprawdopodobniej mamy u Pani do czynienia z onycholizą. Jest to mechaniczne oderwanie płytki od łożyska. Jeśli płytki paznokciowe mają kolor biały bez przebarwień innego koloru i nie ma zrogowaceń pod paznokciem, można założyć, że grzybicy nie ma, aczkolwiek, onycholiza jest miejscem przyjaznym dla wszelkich drobnoustrojów. Zapraszam na wizytę do jednego z gabinetów Satin. Ocenimy problem i znajdziemy skuteczne rozwiązanie.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Dzień dobry, po wczorajszym treningu piłki nożnej mój syn bardzo mocno skarży się na ból palucha prawej stopy. Po obejrzeniu palca okazało się że cały paznokieć jest czarne a palec bardzo bolesny. Co się stało? Czy są państwo w stanie jakoś pomóc?
Z Pani opisu, mogę wnioskować, że najprawdopodobniej mamy u Pani do czynienia z onycholizą. Jest to mechaniczne oderwanie płytki od łożyska. Jeśli płytki paznokciowe mają kolor biały bez przebarwień innego koloru i nie ma zrogowaceń pod paznokciem, można założyć, że grzybicy nie ma, aczkolwiek, onycholiza jest miejscem przyjaznym dla wszelkich drobnoustrojów. Zapraszam na wizytę do jednego z gabinetów Satin. Ocenimy problem i znajdziemy skuteczne rozwiązanie.Michał Droszcz
specjalista-podolog
Dzień dobry w ostatni weekend byłam na delikatnym trekkingu w górach. Wyjazd był niespodziewany i nie miałam ze soba swoich butów do chodzenia po górach i pierwszy raz w życiu wyszłam na szlak w butach pożyczonych. Na początku wydawało się że wszystko jest dobrze natomiast pod sam koniec wycieczki zaczęłam odczuwać delikatny dyskomfort w obrębie paluchów obydwu stóp. Po zdjęciu butów dyskomfort zamienił się w pulsujący ból, obydwa paznokcie takie jakby odkleił się od palca i wyciekło spod nich sporo przezroczystego płynu. W tej chwili trzymają się tylko dzięki plastrom, które na nie nakleiłam. Wiem że takie rzeczy często się zdarzają i wiem też że w takich sytuacjach paznokcie często odrastają brzydkie i zdeformowane. Bardzo zależałoby mi aby tego uniknąć. Czy mogą mi państwo jakoś pomóc.
Jak najbardziej możemy. Z opisu sytuacji wynika że obydwa paznokcie wskutek urazu całkowicie oderwały się odłożyska. Do momentu pojawienia się w gabinecie proszę obydwa palce minimum dwa razy dziennie dezynfekować i zaklejać opatrunkiem. W trakcie wizyty usuniemy pozostałość paznokci, wykonamy specjalistyczne opatrunki i po instruujemy panią odnośnie dbania o paznokcie w domu. Zdeterminowani pacjenci, którzy znajdują chęci I czas na współpracę z nami osiągają fantastyczne efekty przy odrastaniu paznokci.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do trekkingu? W moich starych cały czas sinieją mi paznokcie po wędrówkach...

Podstawą przy zabezpieczeniu stóp przed urazem w trakcie trekkingu jest dobór odpowiedniego obuwia. But nie może być ani za mały, ani za duży – długością powinien być dopasowany do najdłuższego palca stopy (palucha lub drugiego palca). W trakcie mierzenia butów warto robić tę czynność już w docelowych skarpetach trekkingowych – są grubsze i pozwolą ocenić wygodę stopy w bucie.
Stabilizację stopy w bucie uzyskamy poprzez odpowiednią metodę wiązania buta, która ochroni stopę przed nadmiernym ślizganiem się stopy w bucie w trakcie chodu: but należy wiązać w pozycji siedzącej, uprzednio cofając i dociskając piętę do podłoża oraz zapiętki buta. Wybranie sznurówek oraz wysokość wiązania dostosowujemy to kształtu stopy i własnej wygody pamiętając, by stopa nie latała luźno w bucie. Ostatnią kwestią, o której warto pamiętać przed wyjściem w teren to prawidłowe skrócenie paznokci. W trakcie długich wędrówek nie zaleca się wykonywania stylizacji hybrydowych na paznokciach stóp.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Uderzyłam się w paznokieć o szafkę, strasznie boli i potrzebuję umówić się na wizytę. Czy muszę zdjąć hybrydę? Dopiero co ją zrobiłam...
Ze względu na konieczność oceny paznokcia oraz struktur znajdujących się pod nim niezbędne jest usuniecie hybrydy. W trakcie konsultacji podologicznej podolog zeszlifuje lakier. Stylizacja hybrydowa usztywnia płytkę paznokcia, co może wywoływać dodatkowe dolegliwości w obrębie uszkodzonego paznokcia.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Dzień dobry, po ostatnim trekingu w górach moje paznokcie na paluchach zrobiły się czarne. Czy to grzybica?
Zmiana koloru paznokcia związana w wzmożonym wysiłkiem fizycznym na kolor czarny zazwyczaj spowodowana jest urazami mechanicznymi płytki i powstawaniem pod płytką krwiaków, jednak nie możemy bez obejrzenia paznokci stwierdzić tego jednoznacznie. Zapraszam na konsultacje do gabinetu w trakcie której przyjrzymy się lepiej problemowi i jeżeli zajdzie taka potrzeba wykonamy odpowiednią diagnostykę, która wykluczy, lub potwierdzi nasze podejrzenia.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

opinie o Satin