Zaznacz stronę

Najczęściej zadawane pytania

zobacz o co najczęściej pytają nasi pacjenci.
Być może znajdziesz tu odpowiedź na nurtujące cię pytania.

Jeśli nadal chcesz nas o coś zapytać
skontaktuj się z nami

Co to jest podologia?
Podologia to dział medycyny, zajmujący się kończynami dolnymi, tkankami i narządami. Nazwa tej nauki stanowi połączenie greckich słów: podo – stopa i logos – nauka. Dlatego podologia w skrócie oznacza naukę o stopach. Zakres działań podologa, zwanego także podiatrą lub chiropodą różni się w wielu krajach. W Stanach Zjednoczonych zabiegi podologiczne wykonują lekarze specjaliści. Inaczej niż w Niemczech, gdzie leczeniem chorób stóp i paznokci zajmują się specjalnie wyszkolone osoby, nie posiadające statusu lekarzy.
Kim jest i czym zajmuje się podolog?
Podolog to specjalista od leczenia i diagnozy chorób stóp, paznokci oraz ich pielęgnacji. Podolog dzięki posiadaniu głębokiej wiedzy na temat budowy kończyn dolnych oraz występowaniu zmian podologicznych przeprowadza wstępne badanie i ocenę stanu stóp pacjenta, a następnie wdraża odpowiednie leczenie za pomocą specjalistycznych narzędzi, używanych w nowoczesnych gabinetach podologicznych. Podolog informuje także pacjenta o metodach właściwej pielęgnacji stóp. Do podologa przychodzą osoby ze schorzeniami stóp i paznokci oraz osoby chore na cukrzycę, potrzebujące pomocy specjalisty.
Pedicure kosmetyczny a pedicure podologiczny - czym się różnią?
Podstawową różnicą między pedicurem podologicznym, leczniczym a pedicurem kosmetycznym jest osoba wykonują zabieg. Pedicure podologiczny wykonuje specjalista podolog, natomiast pedicure kosmetyczny kosmetyczka. W zabiegu stosuje się także inne narzędzia, a pacjent przychodzi z innymi problemami. Pedicure kosmetyczny ma na celu estetyczną poprawę wyglądu paznokci, natomiast pedicure podologiczny to nie tylko poprawa estetyki wyglądu, ale także bezpieczna procedura, podczas której usuwa się modzele, odciski, czy objawy towarzyszące pękającym stopom.
Nigdy nie byłam u podologa, czy mam się w jakiś szczególny sposób przygotować do pierwszej wizyty?
Przed wizytą u podologa należy oczyścić stopy i płytkę paznokci z lakieru. Niewskazane jest natomiast wcześniejsze obcięcie paznokci, gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na postawienie właściwej diagnozy przez podologa oraz utrudnić wykonanie zabiegów podologicznych. Jeśli natomiast zostaliśmy skierowani na badanie mykologiczne, na miesiąc przed badaniem nie powinniśmy przyjmować leków.
Czy można się umówić na domową wizytę? Na czym ona polega?
Nasz gabinet podologiczny Satin realizuje usługi wizyt domowych. Wykonywane przez naszych podologów zabiegi są zgodne z przyjętymi międzynarodowymi standardami. Wizyty domowe podologów odbywają się w co drugi czwartek na terenie Warszawy i okolic. W ich trakcie podolodzy korzystają z tych samych narzędzi, których używają na co dzień w gabinecie, z zachowaniem zasad dezynfekcji i sterylizacji.

Podczas wizyt domowych wykonuje się takie zabiegi jak profilaktyczny zabieg podologiczny; obcięcie i oszlifowanie paznokci; usuwanie zrogowaceń, modzeli, odcisków; podcięcie wrastających paznokci; oczyszczanie zmiennych chorobowo paznokci.

Jak wygląda konsultacja podologiczna?
Z pomocy specjalisty podologa powinniśmy skorzystać, kiedy zaniepokoją nas zmiany w okolicach stóp lub paznokci, ale nie tylko.

Podczas pierwszej konsultacji podologicznej podolog ocenia stan stóp i na jego podstawie proponuje dalszy plan leczenia. Pierwsza konsultacja to także doskonała okazja do zasięgnięcia informacji, jak prawidłowo pielęgnować stopy.

Konsultacja podologiczna pozwala na zdobycie wiedzy dotyczącej pielęgnacji oraz higieny oraz na szybkie wyleczenie zaistniałego problemu.

Czy przed doborem wkładek ortopedycznych są przeprowadzane jakieś dodatkowe badania?
Tak. Przed doborem wkładek ortopedycznych przeprowadzane jest dynamiczne badanie chodu, a nawet biegu. W gabinecie na Zakopiańskiej 5 oferujemy Państwu pełną, profesjonalną diagnozę obciążeń stóp za pomocą najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego. Dopiero po analizie wyników badania, fizjoterapeuta proponuje właściwą wkładkę ortopedyczną.
Czy podolog usuwa kurzajki i odciski podczas jednej wizyty?
Usuwanie zarówno kurzajek, jak i odcisków to proces. Należy przygotować się na kilka wizyt. Czas terapii uzależniony jest od wielkości problemu oraz od uwarunkowań genetycznych. Należy jednak pamiętać, że im dłużej będziemy bagatelizowali problem, tym dłuższy będzie czas leczenia.
Kilkukrotnie miałam usuwany paznokieć przez chirurga, ale nadal boli i wrasta. Czy jest inna metoda kuracji takiego paznokcia?
Tak. W gabinetach podologicznych Satin stosuje się specjalistyczne klamry ortonyksyjne, aplikowane na paznokcie. Zabieg na paznokciu jest bezbolesny i pozwala na korekcję wrastającego lub wkręcającego się paznokcia bez interwencji chirurga.
W jaki sposób mam się zapisać na zabieg lub konsultację?
Najlepszym sposobem na zapisanie się do jednego z naszych podologów jest kontakt telefoniczny bezpośrednio do jednego z naszych gabinetów. Należy jedynie wybrać dogodniejszą dla Państwa lokalizację. Dla Państwa wygody stworzyliśmy również specjalny formularz kontaktowy, który można znaleźć na naszej stronie www.
Czy w Państwa gabinetach używa się sterylnych narzędzi?
Oczywiście, że tak. W naszych gabinetach bardzo dużą uwagę przykładany do bezpieczeństwa i higieny podczas pracy. Stosujemy wyłącznie sterylne narzędzia oraz jednorazowe materiały pomocnicze.
Ilu specjalistów pracuje w Państwa gabinetach i skąd mam wiedzieć, do którego z nich mam się zapisać?
W chwili obecnej w gabinetach Satin pracuje 8 podologów. Każdy z nich to specjalista z wieloletnim stażem. Tak naprawdę nie ma znaczenia w czyje ręce Państwo traficie. Nasza wyspecjalizowana kadra poradzi sobie z każdym problemem.
Czy w gabinecie przyjmujecie dzieci?
Tak. Dzieci są częstymi pacjentami naszych gabinetów. Nasz najmłodszy pacjent miał 8 miesięcy. Nasi specjaliści (w większości rodzice) mają doświadczenie w kontaktach z tak wymagającym pacjentem, jakim jest dziecko. Potwierdzeniem tych słów są liczne wpisy zadowolonych małych pacjentów w naszych księgach gości.
Czy zabieg usuwania kurzajek jest bolesny i czy stosujecie znieczulenie?
Stosowanie znieczulenia przy usuwaniu zmian miejscowych nie jest konieczne. Nasi podolodzy mają odpowiednie narzędzia i bardzo duże doświadczenie w takich terapiach. Sam zabieg usuwania brodawek bywa bolesny. Dyskomfort może być odczuwalny również po samym zabiegu, dlatego nasi specjaliści stosują specjalne odciążenia bolesnych miejsc w celu zminimalizowania dyskomfortu.
Czy po założeniu klamer na wrastające paznokcie będę musiał/a zrezygnować z uprawiania sportu?
Nie. Noszenie klamer nie przeszkadza w wykonywaniu żadnej aktywności fizycznej. Do naszych gabinetów zgłasza się wielu biegaczy, tenisistów i piłkarzy. Wielu z nich miało problemy z paznokciami. Nie byli zmuszeni przerywać treningów w związku z prowadzoną terapią.
Czy zakładanie klamer na paznokcie boli?
Nie. Zakładanie klamry ortonyksyjnej na paznokieć jest zabiegiem bezbolesnym. Co więcej, często zdarza się tak, że już po pierwszej aplikacji klamry na paznokieć, dotychczasowy ból znika.
Kosmetyczka usuwała mi wielokrotnie odcisk, a on cały czas powraca. Czy w Państwa gabinecie pozbędę się tego problemu na zawsze?
Jak najbardziej tak. Usuwanie odcisku to proces. W zależności od wielkości problemu terapia może trwać nawet kilka tygodni. Ważne jest, aby po zakończonym leczeniu, zlikwidować przyczynę powstawania odcisku. Często związane jest to z deformacjami kostnymi w obrębie stóp. Bezwzględnie zalecamy w takich sytuacjach wkładki ortopedyczne. Dopiero taka kompleksowa opieka sprawia, że problem nie wróci.
Mojemu dziecku zrobił się odcisk. Czy w Państwa gabinecie usuwacie odciski u dzieci?
W większości przypadków bolesne zmiany na podeszwie stóp u dzieci, identyfikowane jako odciski są brodawkami wirusowymi, zwanymi potocznie kurzajkami, (u dzieci bardzo rzadko tworzą się odciski). W naszych gabinetach jak najbardziej usuwamy zarówno brodawki, jak i odciski również u dzieci. Podolog stara się tak dostosować terapię, aby była jak najmniej uciążliwa i bolesna dla naszego małego pacjenta. Pamiętajmy – brodawka wirusowa na stopie może boleć tak jak odcisk – nie ignorujmy tego problemu u swojego dziecka.
Mam wielki modzel na śródstopiu, który strasznie boli podczas chodzenia. Lekarz proponował zabieg usunięcia chirurgicznego. Czy u Was w gabinecie zostanie mi udzielona pomoc?
Modzele, czyli „żółte, grube place” na stopie zazwyczaj powstają w wyniku deformacji kostnych. Często pod grubą warstwą zrogowaciałego naskórka tworzą się również odciski. To one sprawiają ból i dyskomfort. W celu ich wyleczenia nie potrzebna jest interwencja chirurga. Doświadczony podolog bez żadnego problemu jest w stanie pomóc.
Zauważyłam na swoich paznokciach białe plamki, takie jakby prążki. Co jest przyczyną ich powstawania?

Często uboga dieta, powoduje niedobory witaminowe, które mogą być przyczyną powstających plam na paznokciach. Przeważnie są to niedobory witamin czy makro i mikroelementów takich jak: cynk, żelazo, wapń oraz witamin z grupy B.

Kolejną z możliwych przyczyn plamek na paznokciach mogą być mikrourazy mechaniczne macierzy paznokcia. Do takich uszkodzeń może dojść podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba się tym martwić, ponieważ przy uszkodzeniu mechanicznym jest to defekt zazwyczaj krótkotrwały.

Białe plamy mogą zwiastować również cięższe choroby takie jak: anemia, niewydolność nerek, zatrucie metalami ciężkimi, grzybica, łuszczyca, gruźlica.

Należy je obserwować czy pojawia się ich więcej, czy zrastają razem z paznokciem bez przeszkód.

Zapraszamy do konsultacji z naszym podologiem, w celu zdiagnozowania faktycznej przyczyny powstawania opisywanych zmian.

Monika Bąbiak, specjalista podolog

Mam problem z dużym palcem u nogi tzn. paznokciem. Problem pojawił się w zeszłym roku. Cały paznokieć mi zszedł, odrasta do pewnego momentu natomiast za chwile mi odpada. Byłam u kilku lekarzy niestety bezskutecznie. Co zrobić w takim przypadku?

Wnioskując po tym, co Pani opisała w mailu, mamy do czynienia z paznokciem pourazowym. Zdarza się tak, że po bardzo dużym urazie niestety nie tylko płytka paznokcia jest uszkodzona, ale także łożysko (ciało pod paznokciem, do którego paznokieć się przykleja), oraz macierz, produkująca komórki płytki. Fakt, że paznokieć rośnie tylko do pewnego momentu może świadczyć o tym, że albo jest blizna na łożysku, albo na dalszej części kości w palcu utworzyła się narośl, która skutecznie blokuje prawidłowy wzrost paznokcia. W takich przypadkach najczęściej stosuje się metody chirurgiczne. Można też używać preparaty wspomagające wzrost paznokcia i odżywiające łożysko, natomiast nie w każdym przypadku będą one miały zastosowanie. Żeby dokładnie określić jakiego typu jest problem i w jaki sposób można Pani pomóc, zapraszam na wizytę do gabinetu. Dokładnie obejrzymy palec i płytkę, zadecydujemy, jak można Pani pomóc.

Magdalena Noskiewicz-Sieg, specjalista podolog

Lekarz ortopeda zalecił mi wkładki ortopedyczne, czy mogę je u Państwa kupić czy muszę iść do sklepu medycznego?

Ze względu na skomplikowaną budowę stopy nasi specjaliści polecają zakup wkładek robionych „na miarę”. Takie wkładki można jedynie zrobić u wykwalifikowanego technika ortopedy lub fizjoterapeuty zajmującego się tym tematem. Dobór wkładek jest procesem skomplikowanym wymagającym badania stóp zarówno w statyce (w pozycji stojącej) jak i dynamice (chód) z wykorzystaniem urządzeń takich jak podoskop, platformy badające siłę reakcji podłoża. Mając na uwadze holistyczne podejście do problemów stóp, w naszym gabinecie przy ulicy Zakopiańskiej 5 zostało stworzone miejsce, w którym wykwalifikowany fizjoterapeuta dobiera i wykonuje wkładki dla naszych pacjentów. Prosimy o kontakt w celu umówienia wizyty.

Izabela Jaszczur-Janus, specjalista podolog

Witam, czy jeśli umówię się na konsultację w sprawie kurzajki to od razu zostanie ona usunięta czy będę musiał umówić się na kolejną wizytę i płacić dodatkowo za zabieg?

W gabinetach podologicznych Satin staramy się natychmiastowo pomóc naszym Pacjentom. W większości przypadków pierwsza wizyta jest nie tylko wizytą konsultacyjną (wywiad, badanie przedmiotowe stóp, omówienie problemów i sposobów ich leczenia) ale przede wszystkim wizytą terapijną. Jeśli w czasie wizyty wykonywany jest zabieg to wtedy pacjent płaci tylko za terapię, a konsultacja jest za darmo. W przypadku problemów z brodawkami wirusowymi potocznie nazywanymi „kurzajkami” w naszych gabinetach dysponujemy kilkoma metodami leczenia w zależności od umiejscowienie brodawek, wcześniej stosowanych metod oraz wielkości zmian.  Doskonale wiemy, że brodawki wirusowe to skomplikowany problem i często trudny do usunięcia, ale w naszych gabinetach osiągamy bardzo dobre rezultaty leczenia. Nasze placówki (zlokalizowane na: Bielanach, Saskiej Kępie i Ursynowie) czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 21.00. Prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 228334787 w celu ustalenia dogodnego dla Pana terminu wizyty.

Izabela Jaszczur-Janus, specjalista podolog

Jakie są ograniczenia po założeniu klamry na wrastający paznokieć?

Z założoną klamrą ortonyksyjną na paznokciu można robić wszystko, w niczym nas to nie ogranicza. Funkcjonujemy normalnie. chodzimy do szkoły, pracy, uprawiamy wszystkie sporty, możemy nosić pełne obuwie.

Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację palca z klamrą tzn. delikatnie myć i osuszać po kąpieli. Obcinanie takich paznokci najlepiej zostawić podologowi, aby miał on szansę wyprowadzić paznokieć na właściwy tor wzrostu z każdej jego strony i nauczyć z czasem, dzięki regularnym kontrolom podczas trwania terapii, prawidłowego obcinania paznokci przez pacjenta.

Hanna Suchecka, specjalista podolog