Najczęściej zadawane pytania

zobacz o co najczęściej pytają nasi pacjenci.
Być może znajdziesz tu odpowiedź na nurtujące cię pytania.

Jeśli nadal chcesz nas o coś zapytać
skontaktuj się z nami

Co to jest podologia?

Podologia to dział medycyny, zajmujący się kończynami dolnymi, tkankami i narządami. Nazwa tej nauki stanowi połączenie greckich słów: podo – stopa i logos – nauka. Dlatego podologia w skrócie oznacza naukę o stopach. Zakres działań podologa, zwanego także podiatrą lub chiropodą różni się w wielu krajach. W Stanach Zjednoczonych zabiegi podologiczne wykonują lekarze specjaliści. Inaczej niż w Niemczech, gdzie leczeniem chorób stóp i paznokci zajmują się specjalnie wyszkolone osoby, nie posiadające statusu lekarzy.

Kim jest i czym zajmuje się podolog?

Podolog to specjalista od leczenia i diagnozy chorób stóp, paznokci oraz ich pielęgnacji. Podolog dzięki posiadaniu głębokiej wiedzy na temat budowy kończyn dolnych oraz występowaniu zmian podologicznych przeprowadza wstępne badanie i ocenę stanu stóp pacjenta, a następnie wdraża odpowiednie leczenie za pomocą specjalistycznych narzędzi, używanych w nowoczesnych gabinetach podologicznych. Podolog informuje także pacjenta o metodach właściwej pielęgnacji stóp. Do podologa przychodzą osoby ze schorzeniami stóp i paznokci oraz osoby chore na cukrzycę, potrzebujące pomocy specjalisty.

Pedicure kosmetyczny a pedicure podologiczny - czym się różnią?

Podstawową różnicą między pedicurem podologicznym, leczniczym a pedicurem kosmetycznym jest osoba wykonują zabieg. Pedicure podologiczny wykonuje specjalista podolog, natomiast pedicure kosmetyczny kosmetyczka. W zabiegu stosuje się także inne narzędzia, a pacjent przychodzi z innymi problemami. Pedicure kosmetyczny ma na celu estetyczną poprawę wyglądu paznokci, natomiast pedicure podologiczny to nie tylko poprawa estetyki wyglądu, ale także bezpieczna procedura, podczas której usuwa się modzele, odciski, czy objawy towarzyszące pękającym stopom.

Nigdy nie byłam u podologa, czy mam się w jakiś szczególny sposób przygotować do pierwszej wizyty?

Przed wizytą u podologa należy oczyścić stopy i płytkę paznokci z lakieru. Niewskazane jest natomiast wcześniejsze obcięcie paznokci, gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na postawienie właściwej diagnozy przez podologa oraz utrudnić wykonanie zabiegów podologicznych. Jeśli natomiast zostaliśmy skierowani na badanie mykologiczne, na miesiąc przed badaniem nie powinniśmy przyjmować leków.

Czy można się umówić na domową wizytę? Na czym ona polega?

Nasz gabinet podologiczny Satin realizuje usługi wizyt domowych. Wykonywane przez naszych podologów zabiegi są zgodne z przyjętymi międzynarodowymi standardami. Wizyty domowe podologów odbywają się w co drugi czwartek na terenie Warszawy i okolic. W ich trakcie podolodzy korzystają z tych samych narzędzi, których używają na co dzień w gabinecie, z zachowaniem zasad dezynfekcji i sterylizacji.

Podczas wizyt domowych wykonuje się takie zabiegi jak profilaktyczny zabieg podologiczny; obcięcie i oszlifowanie paznokci; usuwanie zrogowaceń, modzeli, odcisków; podcięcie wrastających paznokci; oczyszczanie zmiennych chorobowo paznokci.

Jak wygląda konsultacja podologiczna?

Z pomocy specjalisty podologa powinniśmy skorzystać, kiedy zaniepokoją nas zmiany w okolicach stóp lub paznokci, ale nie tylko.

Podczas pierwszej konsultacji podologicznej podolog ocenia stan stóp i na jego podstawie proponuje dalszy plan leczenia. Pierwsza konsultacja to także doskonała okazja do zasięgnięcia informacji, jak prawidłowo pielęgnować stopy.

Konsultacja podologiczna pozwala na zdobycie wiedzy dotyczącej pielęgnacji oraz higieny oraz na szybkie wyleczenie zaistniałego problemu.

Czy przed doborem wkładek ortopedycznych są przeprowadzane jakieś dodatkowe badania?

Tak. Przed doborem wkładek ortopedycznych przeprowadzane jest dynamiczne badanie chodu, a nawet biegu. W gabinecie na Zakopiańskiej 5 oferujemy Państwu pełną, profesjonalną diagnozę obciążeń stóp za pomocą najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego. Dopiero po analizie wyników badania, fizjoterapeuta proponuje właściwą wkładkę ortopedyczną.

Czy podolog usuwa kurzajki i odciski podczas jednej wizyty?

Usuwanie zarówno kurzajek, jak i odcisków to proces. Należy przygotować się na kilka wizyt. Czas terapii uzależniony jest od wielkości problemu oraz od uwarunkowań genetycznych. Należy jednak pamiętać, że im dłużej będziemy bagatelizowali problem, tym dłuższy będzie czas leczenia.

Kilkukrotnie miałam usuwany paznokieć przez chirurga, ale nadal boli i wrasta. Czy jest inna metoda kuracji takiego paznokcia?

Tak. W gabinetach podologicznych Satin stosuje się specjalistyczne klamry ortonyksyjne, aplikowane na paznokcie. Zabieg na paznokciu jest bezbolesny i pozwala na korekcję wrastającego lub wkręcającego się paznokcia bez interwencji chirurga.

W jaki sposób mam się zapisać na zabieg lub konsultację?

Najlepszym sposobem na zapisanie się do jednego z naszych podologów jest kontakt telefoniczny bezpośrednio do jednego z naszych gabinetów. Należy jedynie wybrać dogodniejszą dla Państwa lokalizację. Dla Państwa wygody stworzyliśmy również specjalny formularz kontaktowy, który można znaleźć na naszej stronie www.

Czy w Państwa gabinetach używa się sterylnych narzędzi?

Oczywiście, że tak. W naszych gabinetach bardzo dużą uwagę przykładany do bezpieczeństwa i higieny podczas pracy. Stosujemy wyłącznie sterylne narzędzia oraz jednorazowe materiały pomocnicze.

Ilu specjalistów pracuje w Państwa gabinetach i skąd mam wiedzieć, do którego z nich mam się zapisać?

W chwili obecnej w gabinetach Satin pracuje 8 podologów. Każdy z nich to specjalista z wieloletnim stażem. Tak naprawdę nie ma znaczenia w czyje ręce Państwo traficie. Nasza wyspecjalizowana kadra poradzi sobie z każdym problemem.

Czy w gabinecie przyjmujecie dzieci?

Tak. Dzieci są częstymi pacjentami naszych gabinetów. Nasz najmłodszy pacjent miał 8 miesięcy. Nasi specjaliści (w większości rodzice) mają doświadczenie w kontaktach z tak wymagającym pacjentem, jakim jest dziecko. Potwierdzeniem tych słów są liczne wpisy zadowolonych małych pacjentów w naszych księgach gości.

Czy zabieg usuwania kurzajek jest bolesny i czy stosujecie znieczulenie?

Stosowanie znieczulenia przy usuwaniu zmian miejscowych nie jest konieczne. Nasi podolodzy mają odpowiednie narzędzia i bardzo duże doświadczenie w takich terapiach. Sam zabieg usuwania brodawek bywa bolesny. Dyskomfort może być odczuwalny również po samym zabiegu, dlatego nasi specjaliści stosują specjalne odciążenia bolesnych miejsc w celu zminimalizowania dyskomfortu.

Czy po założeniu klamer na wrastające paznokcie będę musiał/a zrezygnować z uprawiania sportu?

Nie. Noszenie klamer nie przeszkadza w wykonywaniu żadnej aktywności fizycznej. Do naszych gabinetów zgłasza się wielu biegaczy, tenisistów i piłkarzy. Wielu z nich miało problemy z paznokciami. Nie byli zmuszeni przerywać treningów w związku z prowadzoną terapią.

Czy zakładanie klamer na paznokcie boli?

Nie. Zakładanie klamry ortonyksyjnej na paznokieć jest zabiegiem bezbolesnym. Co więcej, często zdarza się tak, że już po pierwszej aplikacji klamry na paznokieć, dotychczasowy ból znika.

Kosmetyczka usuwała mi wielokrotnie odcisk, a on cały czas powraca. Czy w Państwa gabinecie pozbędę się tego problemu na zawsze?

Jak najbardziej tak. Usuwanie odcisku to proces. W zależności od wielkości problemu terapia może trwać nawet kilka tygodni. Ważne jest, aby po zakończonym leczeniu, zlikwidować przyczynę powstawania odcisku. Często związane jest to z deformacjami kostnymi w obrębie stóp. Bezwzględnie zalecamy w takich sytuacjach wkładki ortopedyczne. Dopiero taka kompleksowa opieka sprawia, że problem nie wróci.

Mojemu dziecku zrobił się odcisk. Czy w Państwa gabinecie usuwacie odciski u dzieci?

W większości przypadków bolesne zmiany na podeszwie stóp u dzieci, identyfikowane jako odciski są brodawkami wirusowymi, zwanymi potocznie kurzajkami, (u dzieci bardzo rzadko tworzą się odciski). W naszych gabinetach jak najbardziej usuwamy zarówno brodawki, jak i odciski również u dzieci. Podolog stara się tak dostosować terapię, aby była jak najmniej uciążliwa i bolesna dla naszego małego pacjenta. Pamiętajmy – brodawka wirusowa na stopie może boleć tak jak odcisk – nie ignorujmy tego problemu u swojego dziecka.

Mam wielki modzel na śródstopiu, który strasznie boli podczas chodzenia. Lekarz proponował zabieg usunięcia chirurgicznego. Czy u Was w gabinecie zostanie mi udzielona pomoc?

Modzele, czyli „żółte, grube place” na stopie zazwyczaj powstają w wyniku deformacji kostnych. Często pod grubą warstwą zrogowaciałego naskórka tworzą się również odciski. To one sprawiają ból i dyskomfort. W celu ich wyleczenia nie potrzebna jest interwencja chirurga. Doświadczony podolog bez żadnego problemu jest w stanie pomóc.