Zaznacz stronę

PODOLOGIA DLA CUKRZYKÓW

  1. Bezpieczeństwo i sterylność
  2. Wczesne wykrycie zagrożeń
  3. Cenne wskazówki i zalecenia
umów wizytę

ponad 16 lat DOŚWIADCZENIA

partner podologiczny LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

STAŁA OPIEKA PODOLOGA TO GWARANCJA BEZPIECZEŃSTWA

Osoby z problemami diabetologicznymi określane są jako pacjenci z tzw. grupy podwyższonego ryzyka. W ich przypadku kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Regularne wizyty w gabinecie podologicznym pozwolą cieszyć się dobrym stanem stóp, a profesjonalna pielęgnacja paznokci, usuwanie zmian hiperkeratotycznych (zgrubień skórnych) czy dobór odpowiednich kosmetyków i preparatów pomogą zminimalizować ryzyko powstawania powikłań stopy cukrzycowej.

Niezwykle ważny jest także dobór właściwego obuwia oraz wkładek ortopedycznych, które pomagają niwelować powstawanie modzeli czy odcisków.  Nasi podolodzy potrafią zadbać o stopy diabetyków oraz wcześnie wykryć ewentualne zagrożenia.

HIGIENA TO PODSTAWA

Pierwszym krokiem do zdrowia stóp jest właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku pacjentów diabetologicznych troska o stopy wymaga szczególnej uwagi i przestrzegania zaleceń specjalistów. W ramach opieki podologicznej, podczas wizyty pacjenci z tzw. grupy podwyższonego ryzyka otrzymują dokładne wskazówki i porady odnośnie domowej higieny.

Pacjentom diabetologicznym zalecamy używanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, które zwiększają sprężystość skóry, a przez to minimalizują wystąpienie czynników, które mogą wpłynąć na powstawanie problemów w obrębie stóp.

WRASTAJĄCE LUB WKRĘCAJĄCE PAZNOKCIE

Wrastające lub wkręcające paznokcie to częste problemy dotykające osób chorych na cukrzycę. Dzieje się tak na skutek zmian metabolizmu cukrów oraz nadmiernej rotacji białek. W przypadku wrastania lub wkręcania paznokci, ważne jest odpowiednie zaopatrzenie klamrami lub innymi metodami, tak, żeby uniknąć powstawania stanów zapalnych oraz ran, co mogłoby w przyszłości prowadzić do powstawania owrzodzeń. W przypadku diabetyków nie wolno dopuścić do powstania ran i owrzodzeń na stopach, dlatego trzeba się zająć problemami, zanim wystąpią.

DEFORMACJE ORTOPEDYCZNE

W przypadku występujących deformacji ortopedycznych proponujemy badanie chodu, co pozwoli na dokładnie określenie występującego nacisku na stopach oraz sposobu dystrybucji ciężaru ciała. Taka analiza umożliwia dobranie właściwych wkładek ortopedycznych, które będą minimalizować ryzyko związane z charakterem deformacji, czyli odcisków, modzeli lub problemów z paznokciami. Gabinety Satin współpracują z fizjoterapeutą wykonującym indywidualne wkładki ortopedyczne na warszawskim Żoliborzu. 

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PODOLOGA?

Grzybicę paznokci niestety nie sposób zwalczyć samodzielnie, domowymi sposobami. Konieczna jest ingerencja specjalisty – podologa, który oczyści płytkę paznokcia i wpłynie na jej rekonstrukcję. Z doświadczeń i zaleceń podologii wynika, że oprócz środków miejscowych lub doustnych zalecanych przez lekarza dermatologa, należy też mechanicznie usunąć fragment zmienionej grzybicznie płytki paznokciowej. Po zakończeniu leczenia, paznokieć powinien odzyskać zdrowy wygląd, co powinno być również poparte badaniami. Czasami zdarza się jednak, że paznokieć po terapii nie odzyskuje już normalnego wyglądu, jest nieestetyczny, przebarwiony, wolniej rośnie i potrafi być bardziej podatny na inne zakażenia.

STOPA CUKRZYCOWA

Jak sama nazwa wskazuje stopa cukrzycowa to powikłanie związane z cukrzycą. U osób cierpiących na tę dolegliwość, dochodzi często do zaburzeń czucia lub mikrokrążenia, przez co pacjenci są szczególnie narażeni na urazy, mogące przerodzić się w owrzodzenia. Do objawów stopy cukrzycowej zaliczamy: opuchnięcia i przekrwienia, drętwienie stóp, zniekształcenia kości, zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku oraz problemy z naskórkiem i ze zdeformowanymi, przerośniętymi płytkami paznokci.

Przyczyny powstawania stopy cukrzycowej:

  • uszkodzenie jednego (neuropatia) lub wielu nerwów (polineuropatia), co powoduje w stopie brak wrażliwości na pewne czynniki zewnętrzne takie jak: tarcie, ucisk, skaleczenie, ból czy zmiany temperatury
  • uszkodzenie naczyń krwionośnych
  • zmiany deformacyjne, które powstają w wyniku noszenia złego obuwia, nadwagi czy stojącego trybu pracy

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PODOLOGA?

Nieleczona stopa cukrzycowa może spowodować poważne konsekwencje w postaci martwicy, a w dalszej kolejności amputacji kończyny. Bardzo ważna jest więc szybka i prawidłowa ocena stanu zdrowia pacjenta i stadium choroby. Do takiej oceny niezbędny jest kontakt z lekarzem oraz podologiem. Priorytetowo następuje usunięcie nadmiernych zrogowaceń skóry, wskazanie odpowiedniego preparatu oraz skierowanie do diabetologa lub chirurga. Osoby, cierpiące na tę dolegliwość, powinny być w stałym kontakcie ze specjalistą, kontrolującym ich stan zdrowia i rozwój choroby.

STAŁA OPIEKA PODOLOGICZNA

W przypadku stopy cukrzycowej nie możemy, jak przy innych terapiach, mówić o przewidywanym czasie jej zakończenia. To ciągły, regularny proces profilaktyczny, polegający na świadomym i właściwym obcinaniu, często problematycznych paznokci oraz usuwaniu nadmiernie gromadzących się zrogowaceń. Stała opieka doświadczonego podologa może nas uchronić przed bardzo poważnymi problemami, prowadzącymi nawet do amputacji palców, stopy czy całej kończyny.

opinie o Satin