Zaznacz stronę

Usuwanie modzeli i zrogowaceń

220-300 zł
od 20 do 50 minut
  1. Skuteczne usunięcie już podczas pierwszej wizyty
  2. Stosowanie rozwiązań amortyzujących, odciążających, korygujących
  3. Szczegółowe zalecenia po zabiegu

umów wizytę umów e-wizytę

ponad 16 lat DOŚWIADCZENIA

partner podologiczny LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

PRZYCZYNY POWSTAWANIA

  • deformacje w układzie kostno-stawowym
  • zbyt częste usuwanie martwego naskórka
  • niewłaściwie dobrane obuwie
  • czynniki genetyczne

SPRAWDŹ EFEKTY LECZENIA W NASZYCH GABINETACH

DEFINICJA

Modzele są jednym z przykładów hiperkeratozy, czyli znacznego pogrubienia i nagromadzenia tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu. Modzele przeważnie stanowią dość duże, płaskie skupisko zrogowaciałej masy o żółtym zabarwieniu i okrągłym lub owalnym kształcie, zazwyczaj są bezbolesne. Najczęstszymi miejscami pojawienia się modzeli są: pięta, paluch, krawędzie stopy (na przodzie) oraz głowy drugiej, trzeciej lub czwartej kości śródstopia.

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PODOLOGA?

Mimo że modzele i zrogowacenia naskórka są z reguły bezbolesnymi schorzeniami, muszą zostać niezwłocznie usunięte. Do podologa powinniśmy zgłosić się od razu, gdy zauważymy pierwsze niepokojące zmiany. Nieleczone modzele na stopie oprócz nieestetycznego wyglądu z czasem mogą sprawiać ból, a także z powodu utraty elastyczności naskórka i powstałych pęknięć, mogą być przyczyną zakażeń grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych.

W przypadku wrastających lub wkręcających się paznokci należy zgłosić się do podologa od razu, gdy poczujemy jakikolwiek ból lub dyskomfort. Zwłaszcza, jeżeli będzie się on utrzymywał. Takie objawy zazwyczaj sygnalizują bardzo poważny problem, który później może znacznie utrudniać chodzenie.

SPOSOBY LECZENIA MODZELI

Sposoby leczenia modzeli i zrogowaceń są uzależnione od przyczyn ich powstania. Należy pamiętać, że modzele na stopach są tylko jedną z możliwych konsekwencji nieprawidłowych obciążeń. Obok nich mogą pojawiać się także odciski, ból śródstopia, neuralgie czy zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, czego konsekwencją może być brak amortyzacji kości śródstopia.

W przypadku deformacji w układzie kostno-stawowym (obniżenie główek kości śródstopia) stałe usunięcie modzeli będzie niemożliwe. Jednak dzięki regularnym wizytom w gabinecie podologicznym i stosowaniu odpowiednich kosmetyków i korekcji (wkładki ortopedyczne, odpowiednie obuwie) możliwe jest utrzymywanie skóry stóp w dobrym stanie.

W przypadku powstawania modzeli na skutek nadmiernego ich usuwania, rekomendowaną metodą leczenia są regularne wizyty u podologa i zaprzestanie samodzielnych ingerencji przez określony czas. Już nawet kilka spotkań ze specjalistą może znacznie poprawić stan skóry.

W przypadku powstawania modzeli na skutek noszenia niewłaściwego obuwia, zalecana jest zmiana obuwia. Również indywidualne wkładki ortopedyczne oraz ortezy w stosunkowo krótkim czasie zmniejszają intensywność wytwarzania rogowatej warstwy naskórka.
Pamiętajmy, że wyleczona stopa nadal wymaga dodatkowej opieki m.in. w postaci opatrzenia odciążającego lub amortyzującego oraz regularnych wizyt w gabinecie podologicznym.

CZAS TERAPII

Skuteczne, stałe usunięcie modzeli jest możliwe jedynie w przypadku usunięcia przyczyny ich powstawania. Czas leczenia jest więc ciężki do oszacowania. Nasi specjaliści mogą usunąć modzele i zrogowacenia już podczas pierwszego zabiegu. Taki zabieg jednak nie usunie wzmożonej produkcji hiperkeratozy. Podczas leczenia modzeli należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia kilku zabiegów.

 

Porady

naszych specjalistów

Jak często można usuwać modzele?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Najlepiej zabiegi powtarzać co miesiąc. Zbyt częste usuwanie modzeli, może sprawić, że zrogowacenia będą narastały szybciej.

Ze względu na moją pracę, muszę codzienne chodzić w szpilkach. Ostatnio zauważyłam, że na pięcie i pod palcami oraz na podeszwie, moja skóra jest grubsza, lekko żółto i szorstka. Co mogę z tym zrobić?

Opisane przez Panią objawy wskazują na modzele. Oczywiście najlepiej udać się na wizytę kontrolną do podologa, który też w możliwie najszybszy i bezpieczny sposób usunie modzele. Zabieg usuwania modzeli jest całkowicie bezbolesny, a ulgę odczuje Pani już po pierwszej wizycie.

Opinie

naszych pacjentów
Bardzo profesjonalna i fachowa pomoc. Satin zajmuje się naprawdę bardzo ciężkimi schorzeniami stóp. Jestem bardzo zadowolony z usług gabinetu Satin.
Artur

Dzięki regularnej opiece, problem modzeli został niemal całkowicie zminimalizowany. Teraz chodzenie to przyjemność.
Ola

Jak często ścierać zrogowaciały naskórek na podeszwach stóp?
Proces odnowy naskórka trwa ok. 28 dni. Ścieranie zrogowaceń wystarczy wykonywać raz w miesiącu, nie powinno się robić tego częściej. Im częściej i intensywniej będziemy usuwać nadmierny naskórek tym szybciej będzie on narastał. Efekt zbyt częstych zabiegów będzie odwrotnym do tego co chcemy osiągnąć.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czym najlepiej usuwać modzele?
Zrogowacenia na podeszwach stóp, w tym modzele, najlepiej w gabinecie podologicznym usuwa się skalpelem. Słysząc to, można w pierwszym momencie przestraszyć się, natomiast, dla uspokojenia, jest to na tyle precyzyjne i bezpieczne narzędzie w rękach doświadczonego podologa, które pozwala na dokładne i niezbyt głębokie (czyli zachowując granice zdrowego naskórka) usunięcie zrogowaciałej struktury. Po takim zabiegu, podolog tylko wyrównuje naskórek i zamyka linie papilarne frezarką. Próba usunięcia zrogowacenia tylko frezam może doprowadzić do przegrzania skory lub wręcz jej poparzenia.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Jak często usuwać modzele?
Jest to bardzo osobnicze. Częstotliwość zabiegów zależy od wielu czynników, m.in. od grubości skory, ilości i rozległości zrogowaceń, stopnia nawilżenia naskórka, a nawet stanu zdrowia osoby ja zabiegu. W związku z procesem zachodzącym w skórze, nazywanym odnową komórkowa, która trwa ok 28-30 dni, nie zaleca się usuwania modzeli częściej niż co 4-6 tygodni. Najczęściej jednak podolog ustala ten czas indywidualnie, w zależności od potrzeb.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Jak często ścierać zrogowaciały naskórek na podeszwach stóp?
Proces odnowy naskórka trwa ok. 28 dni. Ścieranie zrogowaceń wystarczy wykonywać raz w miesiącu, nie powinno się robić tego częściej. Im częściej i intensywniej będziemy usuwać nadmierny naskórek tym szybciej będzie on narastał. Efekt zbyt częstych zabiegów będzie odwrotnym do tego co chcemy osiągnąć.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Dzień dobry, chciałam się zapisać do Państwa i usunąć trwale modzele. Chodzę co miesiąc do kosmetyczki na pedicure, modzele za każdym razem są usuwane i wciąż odrastają.
Dzień dobry, zapraszam na wizytę, omówimy Pani problem i znajdziemy przyczynę powstawania modzeli, co pozwoli na pozbycie się problemu. Modzele tworzą się w wyniku m.in deformacji ortopedycznych, niewłaściwego obuwia. Jeśli nieprawidłowo obciążamy stopę, modzele będą odrastać, ponieważ jest to mechanizm obronny skóry. 

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Mam bardzo suche, zrogowaciałe pięty. Codziennie w trakcie kąpieli ścieram pumeksem a mimo to, nie mogę poradzić sobie z tymi piętami. Czy u Państwa rozwiąże ten problem?
Oczywiście, zapraszam na wizytę, na której ocenimy Pani problem i znajdziemy najlepsze rozwiązanie. Naskórek na piętach usuniemy w sposób prawidłowy, dobierzemy odpowiedni preparat do codziennej pielęgnacji i wyeliminujemy błędy pielęgnacyjne, którym m.in. jest ścieranie naskórka na mokro i ścieranie go zbyt często, co stymuluje naskórek do wzrostu.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Mam dużo zrogowaceń na stopach. W jaki sposób powinnam je usuwać i co robić by nie wracały?
W zależności od tego jakiego rodzaju są to zrogowacenia sposób usuwania i pielęgnacji skóry może się różnić. Najlepiej jest udać się do naszego gabinetu na profesjonalną konsultację podologiczną. Podolog po zbadaniu stóp określi rodzaj skóry oraz wyjaśni jak należy dbać o stopy by były w jak najlepszej kondycji. Jeżeli będzie taka potrzeba dobierze też odpowiedni preparat do stosowania w domu.

Anna Milewska
specjalista-podolog

Czy usuwanie modzeli boli?
Pacjenci często przed pierwszą wizytą mają obawy dotyczące usuwania modzeli, ale jest to zupełnie bezbolesny zabieg. Modzele są rodzajem hiperkeratoz tworzących się na powierzchni skóry. Przy usuwaniu modzeli pracujemy tylko i wyłącznie na nieunerwionej warstwie rogowej naskórka dlatego zabiegowi nie towarzyszy bolesność. Wyjątkiem może być sytuacja kiedy w modzelu lub pod nim robi się odcisk. Wtedy może być konieczne głębsze oczyszczenie wiążące się z pewnym dyskomfortem.

Anna Milewska
specjalista-podolog

Jak często mogę przychodzić na usuwanie zrogowaceń?
W przypadku nadmiernego nagromadzania się komórek naskórka, w naszych gabinetach zalecamy wizyty w odstępach 4-6 tygodniowych. Jeśli rozpoczynamy dopiero terapię, może okazać się, że wizyty będą potrzebne na początku co 4 tygodnie. W przypadku regularnych wizyty i stosowania się do zaleceń podologa w pielęgnacji domowej, ten czas może się wydłużyć do 6 tygodni. Pamiętajmy, że jeśli usuwanie zrogowaciałego naskórka wykonujemy częściej niż jest to zalecane, tym samym pobudzamy go do szybszego wzrostu co w konsekwencji prowadzi do narastania problemu a nie do jego zminimalizowania.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy już do końca życia będę musiała korzystać z usuwania zrogowaceń ze stóp?
Usuwanie zrogowaceń z podeszew stóp, to nie usuwanie problemu a jego skutków. Warto dokładnie przeprowadzić wywiad podologiczny aby mieć szerszy obraz na to co składa się na taki stan z jakim aktualnie mamy do czynienia. Najczęściej są to deformacje ortopedyczne w obrębie stopy, ale nie tylko stopy, mogą  to być również wyższe partie, których konsekwencją jest nieprawidłowe obciążanie stóp co prowadzi do narastanie nadmiernych zrogowaceń. Zbyt częste stosowanie pumeksów, tarek oraz innych przyrządów, które ścierają bądź złuszczają naskórek, również będzie potęgowało taki stan. Nieprawidłowe preparaty do pielęgnacji, oraz choroby współistniejące- mogą wpłynąć na pogorszenie stanu skóry na naszych podeszwach.  Wyeliminowanie czynników przyspieszających nadmierne rogowacenie, może znacząco wpłynąć na zmniejszenie problemu. 

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Dzień dobry, czy usuwają państwo modzele trwale? Znudziło mi się usuwanie ich raz na dwa tygodnie u kosmetyczki, chodzić potem nie mogę przez dwa dni a i tak wszystko odrasta.
W większości przypadków modzeli nie da się usunąć trwale, można natomiast dojść do takiego stanu skóry podeszew stóp, że usuwane będą one możliwie rzadko (6-8 tyg). Usuwanie zrogowaceń co dwa tygodnie to zbyt często, na dodatek skóra po takim zabiegu nie powinna piec.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Dzień dobry, od butów biurowych mam straszne zrogowacenia na piętach, mam wrażenie, że skóra dopasowuje mi się do kształtu butów. Czy jest na to jakaś rada?
Oczywiście, że tak. Zapraszamy na wizytę, w trakcie której usuniemy zrogowacenia i pomożemy w doborze dogodniejszego obuwia.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Dzień dobry, mam na podeszwie uciążliwy modzel, który od lat mi odrasta. Czy można go u Państwa usunąć razem z korzeniem?
Zapraszamy na konsultację, w trakcie, której stwierdzimy co powoduje odrastanie modzela i zaproponujemy rozwiązania, które zlikwidują lub w znacznym stopniu ograniczą jego odrastanie.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Czy modzele można usunąć raz na zawsze?
Usuwanie zrogowaceń w postaci modzeli jest długim i żmudnym procesem. Wiąże się z regularnością wizyt, które co kilka tygodni trzeba powtarzać, oraz z zaangażowaniem ze strony pacjenta w postaci odpowiedniej pielęgnacji domowej. Modzele tworzą się w miejscach nadmiernie obciążanych w czasie chodzenia lub wynikają z deformacji kostno-stawowych w obrębie stóp. Przy zaawansowanym problemie i w zależności od przypadku, warto dobrać wkładki ortopedyczne lub zmienić typ obuwia. Wszystkiego na temat usuwania modzeli można się dowiedzieć na konsultacji w gabinecie podologicznym.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Czy usuwanie modzeli jest bolesnym zabiegiem?
Usuwanie modzeli w gabinecie podologicznym nie powinno boleć. Zabieg jest wykonywany precyzyjnym narzędziem, bez naruszania ciągłości skóry więc jest nieinwazyjny i bezbolesny.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Dzień dobry, mam bolesne zgrubienie na stopie wydaje mi się, że to odcisk ale ścieram sobie skórę tarką, nakładam plastry na odciski z apteki ale nic mi to nie pomaga. W jaki sposób usuwacie odciski w gabinecie? Czy będzie czuć różnicę po wizycie? Niestety moje domowe metody zawiodły, a męczę się strasznie. Anna
Pani Anno, jeżeli faktycznie zgłaszana przez Panią dolegliwość to odcisk, to już po pierwszej wizycie usunięcia poczuje Pani ulgę. Podolog dysponuje bardzo precyzyjnymi narzędziami tj. skalpel, dłuto, dzięki którym fizycznie może pozbyć się tkanki odciskowej, bez nadmiernego przegrzewania tego miejsca i stymulacji do dalszego procesu produkcji zrogowaciałego naskórka. Zastosuje również odpowiednie odciążenie i opatrunek, które pozwolą na regenerację miejsca po odcisku. Aby odcisk nie powracał (lub narastał wolniej) zalecane są regularne wizyty w gabinecie podologicznym.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Witam, mam mało estetyczne zrogowacenia na stopach, kosmetyczka sobie już z nimi nie radzi i odsyła mnie do jakiegoś specjalisty. Czy podolog poradzi sobie z tzw. modzelami? Joanna, Piaseczno
Pani Joanno, gabinet podologiczny to najbardziej odpowiednie miejsce, do którego powinna się Pani zgłosić z dolegliwością jaką są modzele. Podolog zadba o to, aby zdjąć nadmiar naskórka skalpelem, wygładzić skórę frezarką, ale również, biorąc pod uwagę Pani biomechanikę układu ruchu zaproponuje pielęgnację stóp lub wkładki ortopedyczne, aby ograniczyć nadprodukcję martwego naskórka, co w konsekwencji spowoduje pozbycie się Pani problemu.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Podczas e-konsultacji dermatolog stwierdził na kostce stopy hiperkeratozę. Czy mają Państwo w ofercie zabieg, który pomógłby pozbyć się zmiany? Zdjęcie w załączniku.
Ważna będzie identyfikacja czynnika który spowodował powstanie zmiany i jego redukcja. Bardziej niż zabiegowo rozważałbym zajęcie się problemem za pomocą indywidualnie dobranych preparatów. Jako hiperkeratozę rozumie się ogólnie miejscowe pogrubienie naskórka, natomiast u Pani nie jest to typowe miejsce ani obraz hiperkeratozy. Zalecałbym wizytę konsultacyjną w gabinecie, podczas której, jeśli będą wskazania wykonany zostanie właściwy zabieg redukujący zmianę.

Andrzej Piotrowski
specjalista-podolog

Mam modzele, które ciągle odrastają. Czy u Państwa można usunąć je raz na zawsze podczas jednego zabiegu?
Aby skutecznie pozbyć się modzeli, należy znaleźć przyczynę ich powstawania oraz je wyeliminować, najczęściej są to deformacje ortopedyczne, nieprawidłowe obuwie, niewłaściwa domowa pielęgnacja stóp. Podczas wizyty omawiamy powyższe problemy, doradzamy, jak można je zniwelować oraz usuwamy modzele w sposób optymalny, aby spowolnić ich odrastanie.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Mam cały czas bardzo szorstką skórę na piętach, mimo, że często ścieram metalową tarką i używam tłustych kremów. Co mogę zrobić?
Pielęgnacja pięt, którą Pani opisała, przyczynia się do Pani problemu. Ani metalowa tarka, ani tłuste kremy nie są dobrym wyborem w pielęgnacji skóry stóp. Zapraszam na konsultację do gabinetu Satin. Po zdiagnozowaniu problemu i skóry, dobierzemy najlepszą pielęgnację, która pozwoli cieszyć się Pani gładkimi piętami.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Czy wirusy wywołujące kurzajki powodują powstanie modzeli?
Bezpośrednią przyczyną powstawiania modzeli w obrębie stóp jest przeciążenie tkanek naskórka związanych z nadmiernym i powtarzającym się uciskiem oraz tarciem. Wirus HPV, który odpowiada za rozwój brodawek wirusowych skóry (kurzajek), może przyczyniać się do nadmiernego miejscowego rogowacenia naskórka, jednak nie jest przyczyną powstawania modzeli.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

W jaki sposób przygotować się do usuwania zrogowaceń i modzeli u podologa?
Zabieg usuwania zrogowaceń nie wymaga specjalnego przygotowania. Bezpośrednio na tydzień przed zabiegiem nie należy samodzielnie opracowywać naskórka, by podolog mógł ocenić stan skóry. Niewskazane jest stosowanie tarek, pumeksów, elektrycznych pilników czy masek złuszczających. W przypadku dużych zrogowaceń, o znacznej suchości warto zastosować preparat zawierający 20-30% mocznika, by zmiękczyć skórę.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Czy usuwanie modzeli i innych zrogowaceń jest bolesne?
Usuwanie modzeli i twardszych zrogowaceń w gabinecie podologicznym jest zabiegiem bezbolesnym, zaliczanym do profilaktyki. Przy usuwaniu tego typu zmian należy pamiętać, aby zostawić zdrową warstwę naskórka. Nie wolno usuwać ich zbyt mocno, aby nie nasilić procesu rogowacenia. Zabieg jest w pełni bezpieczny.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Czy po usunięciu zrogowaceń jest szansa, że już się nie pojawią?
Różnego typu zrogowacenia i modzele, które tworzą się w obrębie stóp, wynikają z nieprawidłowego obciążania stop lub nie do końca dobrze dobranych butów. Jest to problem nawracający aczkolwiek w większości przypadków, niebolesny. Poza regularnym usuwaniem nadmiernie zrogowaciałego naskórka, zaleca się również często konsultacje w sprawie wyrobienia indywidualnych wkładek ortopedycznych lub innego zaopatrzenia ortopedycznego i zmianę butów, o ile to możliwe oraz stosowanie odpowiednich preparatów po zabiegu. Takie działania znacznie opóźniają proces tworzenia się zgrubień.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Mam problem z grubą narastającą skórą na podeszwach stóp, moja pedikiurzystka nie daje sobie z nią rady. Po zabiegu skóra nadal jest zgrubiała i jakby tylko przyszlifowana, ale te zrogowacenia nadal mi przeszkadzają w chodzeniu tj. pieką jak jest gorąco lub po prostu uwierają. Smaruję stopy nieregularnie, ale jednak je trochę smaruje jakimś drogeryjnym kremem. Czy Wy jesteście w stanie doprowadzić do ładu moje stopy? Alicja
W naszym gabinecie zanim zaczniemy zabieg zawsze najpierw sprawdzamy skórę i stan stóp pacjenta. W zależności od tego jakiego zabiegu wymagają stopy, podolog proponuje ścieżkę terapii. Przy hiperkeratozach podolog po dezynfekcji, zmiękczeniu skóry stóp, opracowuje zrogowacenia skalpelem lub dłutem, po czym wygładza i zamyka łuskę skóry frezarką. Na koniec nanosi odpowiedni preparat i wmasowuje go w świeżo oczyszczone stopy. Po zabiegu proponuje kontynuację pielęgnacji w domu dopasowując odpowiednie produkty do skóry, na której przed chwilą pracował. Udana współpraca podolog-pacjent zawsze skutkuje sukcesem. Serdecznie zapraszamy do gabinetów Satin.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Poproszę o podpowiedź ze strony waszego podologa, otóż: za każdym razem jak chodzę w pewne miejsce na ogarnięcie stóp to wychodzę ze strasznie piekącą, delikatną skórą, mnie to aż boli, ale przez tydzień mam gładką skórę jak pupa niemowlaka więc się przemęczam, chociaż już zaczęłam się zastanawiać po ostatnim razie czy to na pewno jest dobry pomysł kontynuować takie tortury.
Po zabiegu opracowania podeszwy stóp nie powinna Pani czuć żadnego dyskomfortu (oczywiście jeżeli nie był opracowywany żaden odcisk, pęknięcia etc.). Należy pamiętać, iż przy opracowywaniu zrogowaceń skóra nie powinna zostać zupełnie bez żadnej ochrony. Fizjologiczna warstwa zrogowaciałego naskórka nie powinna zostać usunięta w całości, ponieważ ona często pojawia się w miejscach największego podporu ciała. Skóry nie można również przegrzewać dlatego większe zrogowacenia opracowujemy skalpelem, a frezarka służy nam jedynie do wygładzania i zamykania łuski skóry. Bardzo ważna jest również pielęgnacja domowa skóry stóp. Podolog pomoże dobrać odpowiednie produkty do wydłużenia efektu gładkiej i zdrowej skóry.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Czy w przypadku nadmiernych zrogowaceń na podeszwach stop zaleca się stosowanie preparatów złuszczających naskórek?
W czasie zabiegu usuwania nadmiernych zrogowaceń w gabinecie stosuje się jedynie preparaty miejscowo zmiękczające naskórek, co znacznie przyspiesza i ułatwia precyzyjne wykonanie zabiegu. Preparaty złuszczające, zwłaszcza do użytku domowego, nie są zalecane ze względu na swoją dużą inwazyjność, możliwość wywoływania podrażnień i uczuleń. Co więcej, są to specyfiki, które docelowo przyspieszają cały proces rogowacenia skóry. Tego typu specyfiki warto zastosować po konsultacji ze specjalistą i w określonych przypadkach i dolegliwościach.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Dlaczego przy usuwaniu nadmiernych zrogowaceń i modzeli podolog nie moczy wcześniej stóp?
Wbrew pozorom, łatwiej i znacznie precyzyjniej wykonuje się zabieg na skórze suchej. Po rozmoczeniu naskórek jest napęczniały i zawsze istnieje ryzyko, że zdejmie się więcej warstwy rogowej, niż potrzeba w rzeczywistości. Na suchej skórze lepiej też widać różnicę pomiędzy zrogowaceniami, które należy usunąć, a zdrowa skórą. W gabinecie podologicznym stosuje się tylko preparaty miejscowo zmiękczające naskórek, które ułatwiają zdjęcie zrogowaceń w bezpieczny sposób. Zabieg bez moczenia stóp jest też bardziej higieniczny.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Mam modzele, czy ich usuwanie boli, czy robi się taki zabieg w znieczuleniu? Rozumiem, że jeden zabieg wystarczy, żeby pozbyć się problemu?
Zabieg usuwania modzeli jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga żadnego znieczulenia. Modzel to hiperkeratoza wynikająca z gromadzenia komórek warstwy rogowej na skutek ucisku i tarcia skóry. Komórki rogowe są zupełnie martwe, nie posiadają nerwów ani naczyń krwionośnych. Jest to najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, która w sprzyjających okolicznościach sama nam się złuszcza. Aby całkowicie pozbyć się modzeli, należy znaleźć przyczyny (np. zaburzona biomechanika, nieprawidłowe obuwie, nieprawidłowa pielęgnacja skóry) ich powstawania i je zniwelować.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Jak często powinno usuwać się zrogowacenia z podeszw stóp w gabinecie podologicznym?
Jeżeli problem jest niewielki, ale proces rogowacenia naskórka przebiega szybko, nie wiąże się z powstawaniem pęknięć na podeszwach stóp, to wizyty zaleca się co mniej więcej 4- 6 tygodni. To jest czas, w którym, w prawidłowy sposób, przebiega rogowacenie i złuszczanie się naskórka. Idealnie jest nie zaburzać tego procesu zbyt częstymi zabiegami w gabinecie, czy też w domu. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z dużymi zrogowaceniami z pęknięciami, podolog indywidualnie wyda zalecenia dotyczące stosowania preparatów i wizyt w gabinecie. W takich przypadkach czas pomiędzy wizytami jest skracany, czasem nawet do 2 tygodni. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze specjalistą podologiem.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

opinie o Satin