Każdego dnia obciążamy nasze stopy niezależnie od tego, czy prowadzimy aktywny, standardowy czy niemal zupełnie bierny tryb życia. Szczególnie obciążone bywają natomiast stopy osób aktywnych, regularnie uprawiających sport, sportowców amatorów i zawodowców. Jak należy dbać o stopy sportowca, tak aby zachować ich odpowiednie zdrowie i kondycję?
Dobre obuwie to podstawa
Zdumiewająco wiele problemów natury podologicznej ma swoje źródła w kwestii tak zdawałoby się prozaicznej, jak nieumiejętne dopasowanie obuwia i regularne, długotrwałe chodzenie w zbyt ciasnych czy za małych butach. W wyniku tego możemy doprowadzić do takich problemów jak wrastający paznokieć, odciski i modzele, kurzajki, czyli brodawki wirusowe, grzybica stóp i paznokci, a także nadpotliwość stóp. Ponadto chodzenie w ciasnych, uciskających na stopę i paznokcie butach może spowodować ich deformację czy urazy mechaniczne płytki. Wszystko to dotyczy zarówno osób prowadzących umiarkowanie aktywny tryb życia, jak i sportowców. Amatorzy i zawodowcy uprawiający sport powinni jednak zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór swojego obuwia. Ich stopy są bowiem obciążane znacznie bardziej niż stopy przeciętnego człowieka, a więc także i złe buty mogą nieść za sobą bardziej dotkliwe konsekwencje.
Właściwe obuwie jest istotne właściwie w każdym rodzaju sportu, zarówno w dyscyplinach drużynowych, jak i lekkoatletyce, w szczególności w biegach długodystansowych. To także niezwykle istotna kwestia w sportach siłowych, podnoszeniu ciężarów, gdzie dodatkowo bardzo obciążamy stopy.
Mówiąc o obuwiu, nie sposób nie wspomnieć również o doborze właściwych skarpet. Powinny one być wykonane z wysokiej jakości materiału. Ich zadaniem jest właściwa i skuteczna ochrona stopy przed otarciami czy odparzeniami, ale także zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Stopa sportowca – właściwa pielęgnacja
Odpowiednia, świadoma i umiejętna pielęgnacja stóp to właściwie podstawa dla każdego, jednak osoby regularnie trenujące powinny zwrócić na nią szczególną uwagę. Buty sportowe, nawet dobrze dopasowane, to często obuwie ściśle przylegające do stopy, mimo wszystko stosunkowo ciasne. Dlatego też tak istotne jest regularne i właściwe przycinanie płytki paznokciowej, tak aby obuwie nie uciskało jej podczas aktywności. Szczególnie ważne jest nie tylko to, aby pamiętać o regularnym opracowywaniu paznokci, ale także to, w jaki sposób skracać i przycinać płytkę. Częstym błędem jest bowiem obcinanie paznokci na półokrągło. Metoda ta jest jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się problemu wrastającego paznokcia. Płytka przycięta w ten sposób zaczyna przyrastać nie tylko wzdłuż, ale i wszerz, tym samym zachodząc na powierzchnię wału okołopaznokciowego i podrażniając go. Może to doprowadzić do bardzo bolesnych i trudnych do zaleczenia ran, a nawet zakażeń. Płytkę paznokciową należy więc zawsze przycinać na prosto.
Sportowcy, czy to amatorzy czy zawodowcy, powinni dbać o stopy ze znacznie większą uwagą niż inne osoby. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać o zachowaniu umiaru i odpowiedzialności. Niewłaściwa pielęgnacja czy używanie nieodpowiednich preparatów może przynieść niepożądane efekty, a więc podrażnić skórę stóp, uszkodzić płytkę paznokciową czy doprowadzić do pojawienia się bolesnych zmian. Przykładem tego może być zbyt inwazyjne, nadmierne obcinanie paznokci czy ścieranie suchej skóry pięt twardymi pumeksami.
Nie zapominajmy o diecie
Dla osób aktywnych fizycznie odpowiednia dieta jest raczej kwestią oczywistą, jednak o właściwym odżywianiu zawsze warto dodatkowo wspomnieć. To, w jaki sposób się odżywiamy, jakie składniki dostarczamy do naszego organizmu i ile płynów przyjmujemy, ma ogromne znaczenie dla zdrowia i kondycji naszego ciała, także stóp. Wiele problemów natury podologicznej może mieć swoje podłoże w niewłaściwej, zbyt ubogiej diecie, niedostatecznym nawodnieniu organizmu lub awitaminozie.
Stopa sportowca – regularne wizyty w gabinecie podologicznym
Każda regularnie uprawiająca sport osoba powinna od czasu do czasu odwiedzać profesjonalny gabinet podologiczny. Bardziej niż u zwykłego człowieka obciążone stopy sportowca zasługują na regularne wizyty u specjalisty, który będzie w stanie nie tylko właściwie o nie zadbać, ale także sprawdzić ich stan i w razie potrzeby w porę zareagować na rozwijający się problem. Każdy sportowiec powinien regularnie poddawać się podstawowemu zabiegowi podologicznemu, jak również sprawdzać stan skóry i paznokci swoich stóp. Warto również zasięgnąć fachowej rady na temat właściwej pielęgnacji, zapytać o najlepsze środki nawilżające odżywcze czy regenerujące, a także polecane dezodoranty do stóp.