Zaznacz stronę

Pęcherze

od 100 zł
ok. 20-40 minut
  1. Ulga już po pierwszej wizycie
  2. Zabezpieczenie problematycznego miejsca
  3. Ponad 13 lat doświadczenia

umów wizytę umów e-wizytę 

ponad 14 lat DOŚWIADCZENIA

partner podologiczny LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

Przyczyny powstawania

  • zbyt ciasne lub za małe buty
  • stały nacisk na palce lub/i śródstopie (pęcherze często powstają u osób aktywnych fizycznie)

Definicja

Pęcherze to oddzielenie naskórka od skóry właściwej, które wypełnione jest płynem wysiękowym – surowiczym. Pełni on funkcję ochronną, działając antybakteryjnie i zabezpieczając głębiej położone tkanki przed otarciem oraz przyspieszając proces gojenia. Powstaje w wyniku podrażnień mechanicznych skóry lub w przebiegu niektórych chorób.

Kiedy zgłosić się do podologa?

W wielu przypadkach pęcherze można łatwo wyleczyć w domu. Jeśli pęcherze pojawiają się często w jednym miejscu, warto to skonsultować ze specjalistą, by znaleźć przyczynę i ewentualnie dobrać odciążenia lub wykonać indywidualne ortozy lub wkładki ortopedyczne.

Często przy uprawianiu sportów pęcherze na podeszwach zarastają kolejnymi warstwami modzeli, co skutkuje bólem i uniemożliwia prawidłową regenerację skóry. W takim przypadku podolog jest w stanie szybko przynieść ulgę i zabezpieczyć wrażliwe miejsca.

Jak wygląda leczenie?

Bolesny pęcherz jest przekłuwany, płyn usuwany, a miejsce zabezpieczane właściwymi preparatami i opatrunkami. W przypadku suchych i twardych pozostałości po pęcherzu problematyczne, wrażliwe miejsce jest dokładnie oczyszczone z nadmiaru zrogowaceń i zabezpieczone. Problem pęcherzy można z powodzeniem rozwiązać już podczas jednej wizyty.

Witam, mam bardzo duży problem ze stopą po ostatnim maratonie. Skóra na przedniej części stopy bardzo mnie boli, jej warstwy jakby się rozdzieliły a w środku jest chyba płyn. Co robić? Problem jest dosyć bolesny a ja chciałbym wrócić jak najszybciej do biegania. Artur z Ząbek
Panie Arturze, najwidoczniej wskutek nadmiernego obciążania stopy utworzył się Panu na podeszwie pęcherz. W trakcie wizyty w gabinecie odbarczymy pęcherz i wykonamy opatrunki przyspieszające gojenie. Już następnego dnia po zabiegu będzie mógł Pan wrócić do treningów biegowych.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Piszę bo mam straszny problem z burchlami na nogach. Robią mi się zawsze po jednych butach, które zakładam na wesela. Buty są wygodne i z miękkiej skórki więc już sama nie wiem o co chodzi. Czy mogą mi państwo jakoś pomóc? Sandra
Pęcherze, o których mowa powstają często nawet przy bardzo wygodnym obuwiu. Zapraszamy Panią na wizytę, w trakcie której zbadamy Pani problem z bliska. W trakcie wizyty pokażemy Pani jak zabezpieczać się przed ich powstawaniem i jaka jest etiologia Pani problemu. Prosimy o przyniesienie ze sobą na wizytę butów, o których Pani wspomina.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Ostatnio kupiłem sobie nowe buty do biegania, po pierwszym biegu na drugich palcach zrobiły mi się purchle z płynem, palce bolą, w środku jest płyn. Co z tym robić?
Na palcach zrobiły się Panu pęcherze, które są wynikiem tarcia buta o palec. Powodów tego zjawiska może być wiele. Zapraszamy na wizytę podczas której ulżymy Panu w bólu. Prosimy o zabranie ze sobą butów biegowych, możliwe, że zmiana sposobu ich sznurowania rozwiąże ten problem.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Dwa dni temu byłam na spontanicznym długim spacerze. Niestety odbył się on w japonkach. Po powrocie do domu zobaczyłam, że z przodu stopy urósł mi wielki bąbel. Zakrywa całą poduszeczkę pod palcami. Boli strasznie, nie chce go przebijać bo boje się infekcji. Czy możecie mi jakoś pomóc?
Oczywiście, że tak. Na wizycie odbarczymy bolesne miejsce, wykonamy opatrunki i odciążenia. Podolog na pewno wytłumaczy też chętnie czemu japonki to nienajlepsze obuwie na długie spacery.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Zrobił mi się mały pęcherz na stopie, czy powinnam go przebić?
Jeśli pęcherz nie jest zbyt uciążliwy, najlepszy rozwiązaniem jest pozostawić go do samodzielnego wchłonięcia się. Płyn surowiczy, który wypełnia powierzchnie pęcherza, ma korzystny wpływ na regenerację skóry. Pęcherz po kilku dniach powinien sam się wchłonąć.
Monika Bąbiak
specjalista-podolog
Wybieram się na wycieczkę w góry, często robią mi się pęcherze , czy zabranie ze soba plastrów na pęcherze może mi pomóc?
Plastry hydrokoloidowe na pęcherze mogą okazać się tu bardzo pomocne. Plaster chroni powstały pęcherz oraz działa przeciwbólowo, co da natychmiastowa ulgę. Hydrokoloidy zapewniają wilgotne środowisko gojenia rany, co przyspiesza proces leczenia. Plaster chroniąc uszkodzona tkankę, zabezpiecza przed nadmiernym uciskiem oraz zanieczyszczeniem rany.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Zrobiły mi się pęcherze na podeszwach stóp, były wypełnione płynem, ale pękły. Jestem obecnie w górach i muszę poradzić sobie sam. Miejsca po pęcherzach są bolesne. Czy powinienem powycinać martwą skórę albo zrobić jakieś opatrunki?
Nie rekomenduję wycinania skóry po pęcherzach, aby nie doprowadzić do powstania otwartej rany i aby nie nadkazić skóry niesterylnymi narzędziami. Najlepiej 2-3 x dziennie lub w razie potrzeby częściej (np. jeśli stopy się spocą, zabrudzą) użyć środka do dezynfekcji i osłonić plastrem z opatrunkiem. Po powrocie z wyjazdu, zapraszam do gabinetu.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Zrobił mi się duży pęcherz wypełniony krwią, po zabiegu usuwania kurzajki ciekłym azotem. Zabieg wykonany był u dermatologa. Jestem przerażony, czy to normalne? Czy mogę przebić pęcherz?
Pęcherz po zabiegu kriodestrukcji jest zupełnie normalny, a wręcz wskazany, powinien Pan być poinformowany o możliwym odczynie po zabiegu. Nie należy samodzielnie przekłuwać takiego pęcherza, ponieważ można nadkazić ranę, poza tym można w ten sposób rozsiać brodawki wirusowe. Zapraszam na wizytę, na której ocenię, czy można oczyścić ,miejsce pozabiegowe i zaopatrzę odpowiednim opatrunkiem.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Czy pęcherz wypełniony płynem surowiczym można przebić?
Pęcherza powstałego w wyniku otarcia, urazu mechanicznego, czy też takiego, który utworzył się po zabiegu wymrażania ciekłym azotem, nie należy przebijać, zrywać ani ścierać. Naskórek, który oddziela się od głębszych warstw skóry, w tym przypadku jest naturalnym opatrunkiem, zabezpieczającym skórę przed nadkażeniem bakteryjnym. Najczęściej po zerwaniu naskórka z pęcherza, urażone miejsce goi się dłużej i bywa, że jest bardziej bolesne. W razie wątpliwości, warto skonsultować zmianę i rodzaj postępowania ze specjalistą, zwłaszcza po wymrażaniu ciekłym azotem.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Czym chronić miejsce po otarciu, czy uszkodzeniu naskórka, w wyniku którego powstaje pęcherz wypełniony płynem?
Najprostszym sposobem jest zabezpieczenie miejsca plastrem z miękkim opatrunkiem, jeżeli pęcherz jest świeży. Po 2-3 dniach śmiało można zastosować plastry typu „druga skóra”, które będą zapobiegały nadmiernemu podrażnieniu skóry, przez co wpływają na szybsze gojenie zmiany. W przypadku uciążliwych dolegliwości bólowych związanych z powstawaniem pęcherzy, lub w przypadku nawracającego problemu, warto skonsultować się ze specjalistą od stóp.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Witam, ostatnio kupiłem nowe buty do biegania i zaczęły robić mi się po biegach pęcherze na końcach palców. Nigdy wcześniej tam się nie pojawiały. Skąd ten problem?
Zapraszamy na wizytę wraz z butami, może się okazać, że są zbyt małe. Konsultacja pozwoli nam to stwierdzić.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Witam niedawno zaczęłam biegać, po urazie w dzieciństwie mam bliznę na pięcie, która przy dłuższym wysiłku się obciera, czy można coś z tym zrobić?
Zapraszamy na wizytę na której wykonamy odciążenie, które uniemożliwi powstawanie otarć.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Dzień dobry, moja córka ma na stopach ciągle nawracające pęcherze i żaden specjalista nie może nam pomóc. Czy da się coś z tym zrobić? Anna P.
Pani Anno, przyczyn powstawiania pęcherzy na stopach jest wiele. Często wiążą się one z urazami biomechanicznymi, nadpotliwością, alergią. Jeżeli podolog po przeprowadzeniu wywiadu oraz obserwacji stopy i obuwia nie stwierdzi żadnego konfliktu, warto jest sprawdzić, czy pęcherze nie są spowodowane wtórnym zakażeniem bakteryjnym. W tym celu można wykonać dwa badania, które wykluczą, bądź pomogą znaleźć przyczynę, a mianowicie my w swoim gabinecie wykonujemy badania molekularne (bardzo dokładne) lub posiew tlenowy. Warto z tym problemem zgłosić się do podologa. 

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Witam, mam 30 lat i ciągle pojawiają mi się pęcherze na stopach. Jestem bardzo aktywna fizycznie, ale również oprócz sportowego obuwia, do pracy noszę szpilki. Czy jest jakaś możliwość poprawy kondycji skóry stóp?
Tak oczywiście, w gabinecie podologicznym uzyska Pani wiele wskazówek dotyczących  pielęgnacji stóp, ochrony miejsc potencjalnie narażonych na powstawianie pęcherzy. Być może podolog zaobserwuje na stopach jakąś dysfunkcję nad którą będzie można pracować lub ją odciążyć poprzez wykonanie wkładek lub zastosowanie odciążeń punktowych. Podolog doradzi również odpowiednie preparaty, które zapobiegną nawrotowemu pojawianiu się pęcherzy. Na wizytę warto zabrać ze sobą ulubione buty. 

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Czy są jakieś preparaty które zapobiegają pęcherzom?
Tak oczywiście, w gabinecie podologicznym uzyska Pani wiele wskazówek dotyczących  pielęgnacji stóp, ochrony miejsc potencjalnie narażonych na powstawianie pęcherzy. Być może podolog zaobserwuje na stopach jakąś dysfunkcję nad którą będzie można pracować lub ją odciążyć poprzez wykonanie wkładek lub zastosowanie odciążeń punktowych. Podolog doradzi również odpowiednie preparaty, które zapobiegną nawrotowemu pojawianiu się pęcherzy. Na wizytę warto zabrać ze sobą ulubione buty. 

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Co wpływa na pojawienie się pęcherzy?
Najczęstszym problemem jest niegodne obuwie, może to być kwestia nowych butów, które nie są jeszcze dopasowane do naszej stopy lub stare obuwie, które np. już jest na nas za małe.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Dzień dobry, ostatnio po dłuższym bieganiu zaczął bolec mnie paluch. Po dokładnych oględzinach bolącego miejsca dostrzegłem dosyć spory pęcherz, który znajduje się pod paznokciem. Czuje straszny dyskomfort i boli przy chodzeniu. Są w stanie Państwo mi pomóc?
Witam, takie miejsce trzeba oczyścić z należytą ostrożnością, aby pęcherz nie spowodował odklejenia paznokcia. Dodatkowo należy odpowiednio go zabezpieczyć i pomóc mu przykleić się z powrotem. Brak jakiegokolwiek działania w tej sytuacji może doprowadzić do zakażenia grzybiczego/ bakteryjnego. Zapraszam do gabinetu.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Dzień dobry, notorycznie robią mi się pęcherze w okolicach pięty, jest to frustrujące, bolesne oraz denerwujące. Uniemożliwia mi to i odbiera chęć z regularnej aktywności. Potrzebuje pomocy, sprostają państwo takiemu wyzwaniu ? Pozdrawiam
Witam, tego typu wyzwania to dla nas chleb powszedni. Mamy multum sprawdzonych rozwiązań, aby zapewnić Panu komfort w obrębie stóp: od zaopatrzenia ortopedycznego, przez odpowiednio dopasowane preparaty i umiejętnie wykonany zabieg podologiczny. Zapraszam na konsultację.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog