Zaznacz stronę

Paznokcie u stóp są narażone na wiele czynników, które każdego dnia mogą odbierać im piękno, a także zdrowie. Zabieg rekonstrukcji płytki paznokciowej to szansa dla osób, których paznokcie z różnych przyczyn uległy deformacji czy zniszczeniu. Zobacz, kiedy można się na niego zdecydować.

Rekonstrukcja paznokcia – kiedy należy się na nią zdecydować?

Zdarzają się sytuacje, które wręcz wymagają poddania się zabiegowi rekonstrukcji płytki paznokciowej. Dzieje się tak wówczas, gdy urazy mechaniczne, wrastanie paznokci oraz różnego rodzaju zmiany chorobowe sprawiają, że płytka paznokci nie tylko prezentuje się nieestetycznie, ale także paznokciom towarzyszy ból czy dyskomfort podczas chodzenia i wykonywania codziennych czynności.

Tego typu dolegliwości szczególnie dają się we znaki, gdy do urazu paznokcia doszło na skutek nieszczęśliwych wypadków, gdy ucierpiały stopy lub tylko pojedyncze palce. Wystarczy mocne uderzenie w twardy przedmiot czy futrynę drzwi, by doszło do uszkodzenia paznokci.

Poniżej prezentujemy sytuacje, kiedy warto zdecydować się na rekonstrukcję płytki paznokciowej.

Twój paznokieć prezentuje się nieestetycznie

Dla wielu osób bardzo ważny jest wygląd paznokci. Dlatego, gdy dostrzegasz u siebie ubytki paznokcia, który nie wygląda ładnie, możesz temu zaradzić, decydując się na rekonstrukcję paznokcia.

Ubytek paznokcia wywołuje ból

To kolejny powód, dla którego należy zdecydować się na rekonstrukcję płytki paznokciowej. Zdeformowany paznokieć może wywoływać ból podczas poruszania się, co jest bardzo uciążliwe i utrudnia wykonywanie codziennych czynności.

Rekonstrukcja sposobem na zabezpieczenie paznokcia

Paznokieć odklejony od łożyska to nie tylko defekt kosmetyczny, ale także realne zagrożenie zakażenia grzybami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Wykonanie rekonstrukcji płytki paznokciowej pozwala na zabezpieczenie paznokcia przed wnikaniem w głąb różnych substancji.

Paznokieć zmienił kształt po leczeniu

Wiele chorób, w tym grzybica, powoduje, że paznokcie nigdy już nie wracają do swojego poprzedniego kształtu. Dzieje się tak np. w przebiegu grzybicy. Wpływ na to mają m.in. leki, ale przede wszystkim zmiany, jakie wywołuje postępująca choroba. Jeżeli przeszedłeś terapię i wyleczyłeś się z tej przypadłości, możesz poddać się rekonstrukcji płytki paznokciowej. Pamiętaj, że aktywna grzybica jest przeciwwskazaniem do tego zabiegu. Najpierw trzeba ją wyleczyć, by móc zdecydować się na rekonstrukcję płytki paznokciowej.

Sposób przeprowadzania rekonstrukcji paznokci

Aby przeprowadzić rekonstrukcję paznokcia, niezbędne jest poddanie się w pierwszym kroku konsultacji podologicznej. To nieodzowna część, podczas której podolog ma możliwość zapoznania się ze zmienioną płytką paznokciową i może zaplanować, jak opracować paznokieć. To wtedy dobiera także materiał, który zostanie wykorzystany do odbudowy paznokcia. Obecnie znane są materiały, które wyglądają i zachowują się prawie tak jak naturalne paznokcie. Oznacza to, że tego rodzaju paznokcie można poddawać różnym zabiegom kosmetycznym, np. malowaniu, piłowaniu czy skracaniu. Powodów do zmartwień nie powinny mieć również osoby, które na co dzień nie malują paznokci. Podolog zrobi wszystko, by w taki sposób dobrać kolor sztucznej płytki, by nie wyróżniała się na tle innych.

Jak wygląda zabieg rekonstrukcji płytki paznokciowej? W pierwszej kolejności płytka jest oszlifowana za pomocą frezarki. Teraz czas na zadbanie o łożysko paznokcia, na które nakładane są specjalne preparaty pobudzające sieć naczyń do pracy. Do zabiegu stosuje się specjalny żel akrylowy o właściwościach przeciwgrzybicznych i bakteriobójczych.

Czy rekonstrukcja paznokci boli?

Rekonstrukcja płytki paznokciowej jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Przeprowadza się ją w higienicznych warunkach, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Czasem jednak interwencja jest tak skomplikowana, że trudno przeprowadzić cały zabieg podczas jednej wizyty. Wówczas konieczne jest odwiedzenie podologa po raz kolejny.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby móc cieszyć się zrekonstruowanym paznokciem jak najdłużej, należy przestrzegać zasad związanych z jego pielęgnacją czy stosowaniem odpowiedniego obuwia. Wszystkie omówi dokładnie podolog podczas wizyty.

Przeciwwskazania do zabiegu rekonstrukcji paznokcia

Wiesz już, kiedy warto zdecydować się na rekonstrukcję płytki paznokciowej. Teraz poznaj sytuacje, kiedy nie należy tego robić. Tego rodzaju zabieg nie powinien być wykonywany u osób, u której na płytce paznokciowej widoczna jest grzybica. Aby móc zrekonstruować paznokieć zakażony grzybicą, najpierw trzeba wyleczyć tę chorobę, np. poprzez stosowanie środków farmakologicznych czy wykorzystując do tego różne terapie podologiczne. Następnie, gdy paznokieć jest wyleczony, można przeprowadzić zabieg. Aby móc wykonać rekonstrukcję paznokcia, niezbędne jest istnienie przynajmniej niewielkiej części płytki naturalnej, ponieważ nakładana masa musi mieć na czym zastygnąć.

Rekonstrukcja płytki paznokciowej to zabieg, który często jest wykonywany w gabinetach podologicznych. Warto z niego skorzystać.

opinie o Satin