Zaznacz stronę

Podologia to dziedzina zajmująca się schorzeniami i dolegliwościami w obrębie stóp. Podolog udziela wsparcia w zakresie różnych schorzeń – od wrastających paznokci i suchej skóry, po leczenie infekcji grzybiczej czy wsparcie dla diabetyków.

Co wchodzi w obszar podologii i czym dokładnie zajmuje się podolog? Z jakimi schorzeniami udać się do tego specjalisty?

Podologia – czym jest?

Podologia zajmuje się schorzeniami w obrębie skóry stóp i paznokci. Co istotne, podolog nie jest lekarzem, co oznacza, że nie wykonuje zabiegów stricte medycznych (np. chirurgicznych).

W zakresie jego działań znajdują się jednak wszelkie działania profilaktyczne, rehabilitacyjne czy leczniczo-kosmetyczne (np. usuwanie odcisków, leczenie infekcji grzybiczej).

Podolog jest specjalistą, który musi posiadać wiedzę z różnych dziedzin, m.in. z:

  • diabetologii,
  • dermatologii,
  • kardiologii,
  • ortopedii,
  • limfologii,
  • neurologii.

Wynika to z faktu, iż schorzenia w obrębie stóp mają bardzo różnorodne przyczyny i często wiążą się z zaburzeniami z innego obszaru medycznego. Podstawowym zabiegiem, wykonywanym podczas wizyty u podologa jest pedicure podologiczny.

Pedicure podologiczny i kosmetyczny – jaka jest różnica?

Podstawową różnicą między pedicure podologicznym a kosmetycznym jest fakt, iż podolog pracuje również na chorej skórze. Oznacza to, że w gabinecie kosmetycznym, wszelkie zabieg przeprowadzane są wyłącznie na zdrowej skórze, natomiast u podologa – zarówno na zdrowej, jak i zainfekowanej.

W związku z tym do podologa mogą udać się wszystkie osoby z problemem np. infekcji grzybiczej. Dodatkowo podolog w swojej pracy korzysta głównie ze specjalnych, medycznych preparatów.

Z jakimi problemami udać się do podologa?

Podolog jest specjalistą pomagającym w zakresie takich schorzeń jak:

  • grzybica paznokci i stóp;
  • sucha skóra stóp, z tendencją do nadmiernego rogowacenia;
  • pękające pięty;
  • onycholiza paznokci i ich ogólna, słaba kondycja;
  • modzele, odciski, nagniotki;
  • brodawki wirusowe, tzw. kurzajki;
  • nadmierna potliwość stóp;
  • infekcje w obrębie stóp o różnym podłożu – w tym również bakteryjne czy wirusowe;
  • wrastające paznokcie;
  • stopa cukrzycowa.

Podologa warto również odwiedzić w celu podstawowej pielęgnacji i zadbania o estetykę skóry stóp. Specjalista pomoże ułożyć indywidualny plan pielęgnacyjny, wskaże, które preparaty warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny.

Wszystko to na podstawie wywiadu oraz oględzin stóp. Podolog pomaga również dospawać wkładki ortopedyczne, m.in. w przypadku pacjentów z płaskostopiem czy koślawym paluchem, gdzie deformacje są przyczyną wielu dolegliwości (np. nagniotków).

Jak wygląda wizyta u podologa?

Wizyta u podologa rozpoczyna się od przeprowadzenia wstępnego i obszernego wywiadu. Dzięki temu specjalista ma wgląd w całą historię zdrowia, co pomoże mu ustalić źródło dolegliwości, pojawiających się w obrębie stóp. Następnie podolog:

  1. Ogląda stopy i ocenia ich kondycję. Jeśli istnieje taka konieczność, może przeprowadzić badanie, np. na podoskopie. Umożliwi mu to ocenę zachowania stopy w pozycji statycznej i dynamicznej.
  2. Po ustaleniu dolegliwości towarzyszących pacjentowi, podolog w razie potrzeby wykonuje podstawowy zabieg – pedicure podologiczny. Jeśli jest to konieczne, to w jego trakcie przeprowadza dodatkowe zabiegi, np. usuwa modzele, odciski czy kurzajki.

Podolog zajmuje się również rekonstrukcją płytki paznokciowej czy aplikacją klamry (w przypadku wrastających paznokci).

Na zakończenie specjalista wmasowuje w stopy preparaty silnie odżywiające i regenerujące skórę oraz udziela zaleceń, co do dalszej pielęgnacji.

Jak przebiega pedicure podologiczny?

Pedicure podologiczny przebiega zawsze w 3 krokach:

  1. Na początku specjalista zmiękcza naskórek za pomocą dedykowanych preparatów. Dzięki temu skóra jest łatwiejsza w opracowaniu i szybciej wchłania substancje z preparatów.
  2. W kolejnym kroku podolog usuwa zrogowaciały naskórek. Jeśli występują odciski czy modzele to również usuwane są na tym etapie.
  3. Po wygładzeniu naskórka frezarką, specjalista aplikuje preparaty odżywcze – często w postaci maski do stóp.

Pedicure podologiczny to szybki zabieg pomagający przywrócić nawilżenie i dobrą kondycję skóry stóp. Powinien być regularnie wykonywany u diabetyków, osób z tendencją do nadmiernego rogowacenia naskórka oraz u każdego, kto chce zachować estetyczny wygląd stóp.

Podologia i diabetologia – jak podolog pomaga cukrzykom?

Podologia jest młodą dziedziną, której dynamiczny rozwój związany jest z coraz częstszymi dolegliwościami w obrębie stóp. Podolog udziela wsparcia m.in. diabetykom, wspierając ich w działaniach chroniących przed rozwojem tzw. stopy cukrzycowej.

Regularne wizyty u tego specjalisty pozwalają utrzymać dobrą kondycję skóry. Co istotne, podolog korzysta również z preparatów oraz narzędzi dedykowanych specjalnie do wrażliwej, diabetologicznej skóry.

opinie o Satin