Zaznacz stronę

Lato to czas, na który z utęsknieniem czeka większość z nas. Zakładamy wówczas sandałki i inne buty z odkrytymi piętami. Nie zawsze jednak wygląd naszych stóp jest zadowalający.  Co zrobić, kiedy skóra na piętach staje się sucha i pęka? Warto skorzystać z pomocy podologa, który dobierze dla nas odpowiednią terapię na pękające pięty.

Pękające pięty – przyczyny. Skąd bierze się problem?

Pękające pięty to zazwyczaj problem osób, które mają suchą skórę i niedostatecznie ją nawilżają. Zbyt duże rogowacenie się naskórka powoduje powstawanie twardych złogów i pękanie pięt. Schorzenie może powstawać, kiedy mamy niedobory witamin oraz odwodniony organizm. Powodem są także różne deformacje ortopedyczne stóp i ich zbyt duże przeciążanie (otyłość). Niekiedy do rozwoju dolegliwości przyczynia się również noszenie złego obuwia, niewłaściwa pielęgnacja skóry stóp czy choroby takie jak: cukrzyca, łuszczyca, choroby tarczycy i zaburzenia krążenia. Pękające pięty to też częsty problem osób starszych (skóra wraz z upływem lat traci swoją elastyczność) oraz osób cierpiących na reumatyzm i choroby złuszczające naskórek.

Popękane pięty – objawy:

  • sucha skóra stóp,
  • zrogowaciały naskórek w okolicy stóp,
  • pęknięcia skóry,
  • niekiedy krwawienie z pęknięć,
  • pieczenie i swędzenie stóp.

Jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja pękających pięt?

W codziennej pielęgnacji bardzo ważne jest delikatne ścieranie warstwy zrogowaciałego naskórka, który gromadzi się w okolicy pięt (przy pomocy specjalnej tarki do stóp). Pamiętajmy, aby nie trzeć skóry zbyt mocno, ponieważ możemy doprowadzić tylko do spotęgowania problemu. Bardzo ważne jest także dokładne osuszanie stóp po kąpieli i wcieranie w nie kremu nawilżającego lub specjalnego kremu na pękające pięty z zawartością mocznika, lanoliny i witaminy A (najlepiej na noc). Pomocne będą także kąpiele stóp, np. z siemieniem lnianym lub solą leczniczą (powinny trwać około 15 minut). Raz w tygodniu zaleca się również wykonanie delikatnego peelingu stóp. Ostatnio bardzo popularne są także skarpetki złuszczające, które zakłada się na około 2 godziny.

Pękające pięty – kiedy udać się do podologa?

Jeśli domowa pielęgnacja nie przynosi żadnego skutku, należy zgłosić się do gabinetu podologicznego. Bagatelizowanie problemu pękających pięt może niestety doprowadzić do powstania stanów zapalnych i wdania się zakażeń. Podolog przeprowadza profesjonalne zabiegi oraz poleca odpowiednie dla naszej skóry kosmetyki pielęgnacyjne. Dzięki nim skóra szybko stanie się wygładzona i dogłębnie nawilżona.

Problem pękających pięt to częsta dolegliwość, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także prowadzi do bólu i dyskomfortu podczas chodzenia. Aby zapobiec powstaniu tego problemu, należy pamiętać o działaniach pielęgnacyjno-profilaktycznych. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie wygrać walki z pękającą skórą pięt, to wówczas ratunkiem będzie dla nas wizyta w naszym gabinecie podologicznym. Odpowiednio przez nas dobrana terapia lecznicza przyniesie szybkie i zadowalające efekty. Pamiętajmy, że stopy wymagają odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok!

Zapraszamy do Satina!

Izabela Jaszczur-Janus

opinie o Satin