Zaznacz stronę

Ból pięt może być dolegliwością, która występuje pomimo tego, że skóra w tym miejscu jest gładka. Nie ma na niej śladów otarć czy stłuczeń, a mimo to ból zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie – najpierw podczas chodzenia, a następnie również w trakcie siedzenia czy nawet leżenia. Może to oznaczać, że dolega Ci ostroga piętowa. Zobacz, czym jest i jak sobie z nią radzić.

Czym jest ostroga piętowa? Poznaj przyczyny

Ostroga piętowa to typ przerostu kostnego na końcu wyrostka kości piętowej. W wyniku jego obecności dochodzi do ucisku ścięgien i więzadeł. Wpływa to na rozwój stanu zapalnego. Pięta może boleć tak bardzo, że zaczynasz mieć problemy z chodzeniem.

Jak dotąd czynniki, które wpływają na pojawienie się ostrogi, nie są do końca rozpoznane. Wiadomo natomiast, że ostroga piętowa powstaje najczęściej u osób starszych, z tzw. koślawością wewnętrzną i płaskostopiem poprzecznym. Wśród innych przyczyn ostrogi wymienić można: złamanie zmęczeniowe guza kości piętowej, czyli tzw. neuropatię Baxtera, problemy natury reumatoidalnej, dermatologicznej, naczyniowej, a także zapalenie tkanki tłuszczowej pod guzem piętowym.

Sposoby leczenia ostrogi piętowej

Pamiętaj, że istnieją metody na to, by skutecznie leczyć problem, choć cały proces jest dość żmudny. Na początku specjalista musi odciążyć zmienione chorobowo miejsce, wykorzystując do tego specjalny opatrunek.

Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, wskazane jest także stosowanie kąpieli chłodzących, jak również okładów czy też przyjmowanie leków przeciwzapalnych. W procesie leczenia ostrogi piętowej warto skorzystać ze wsparcia specjalisty od pielęgnacji stóp, czyli podologa.

W ramach terapii wykona on masaż stóp i odciąży pięty, wykorzystując do tego specjalną technikę, tzw. taping, która opiera się na oklejaniu stóp plastrami, a w dalszej kolejności ich zabandażowaniu.

Wśród metod, które mogą pomóc w pozbyciu się dolegliwości bólowych, wymienić warto również naświetlanie promieniami RTG, a także wstrzykiwanie w okolice zapalenia środków przeciwzapalnych.
Chcąc skutecznie leczyć ostrogę piętową, nierzadko potrzebna jest współpraca pomiędzy różnymi specjalistami. Niektóre zabiegi może wykonać podolog, ale inne leżą już w gestii lekarza. Ten drugi specjalista w ciężkich przypadkach może zdecydować o chirurgicznym usunięciu ostrogi kostnej. Jednak taka sytuacja występuje wówczas, gdy stopy znacznie się zdeformują.
Taki zabieg może wiązać się bliznowaceniem tkanki i wystąpieniem innych chorób stóp, przez co lepiej najpierw skorzystać z innych znanych metod, a dopiero wówczas, gdy nie przyniosły rezultatu, postawić na tę ostateczność.

Jak dbać o stopy z ostrogą piętową?

Jeżeli nie chcesz dopuścić do nawrotu problemu, musisz pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że zmniejszysz ryzyko wystąpienia ostrogi piętowej. Zadbaj o właściwą wagę, która nie będzie obciążać Twoich stóp. Nie chodź i nie stój zbyt długo.

Wybierz również odpowiednie obuwie, które powinno mieć miękkie podeszwy, sztywne zapiętki, szerokie noski czy wkładkę, która podtrzymuje sklepienie podbicia. Dobrze, by buty nie były całkowicie płaskie i miały nieduży obcas.

Unikaj także chodzenia boso po płaskim i twardym podłożu. Stosowanie środków farmakologicznych, zarówno tych przeciwbólowych, jak i przeciwzapalnych, a także zabiegi fizykalne mają na celu redukcję bólu oraz wygaszenie stanu zapalnego.

Pamiętaj o ćwiczeniach na ostrogę piętową

Chcąc pozbyć się ostrogi piętowej, której towarzyszą wady stóp, warto regularnie wykonywać ćwiczenia.

Wśród ćwiczeń na tę dolegliwość wymienić można aktywność polegającą na rozciąganiu mięśni łydek i stóp poprzez przeciąganie stopy w kierunku do siebie za pomocą paska albo ręcznika. Zatrzymaj ruch na kilka sekund w momencie, gdy poczujesz lekkie rozciąganie, ale nie dolegliwości bólowe.

Innym ćwiczeniem, które warto wykonywać regularnie, jest rolowanie stopy na twardej piłeczce lub butelce wody. Cel takiego ćwiczenia to pobudzenie procesów przemiany materii. Pamiętaj o systematycznym realizowaniu ćwiczeń rozciągających mięśnie łydki, a także takich, które rozciągają podeszwę stopy.

Kolejna aktywność polega na ustawieniu stopy palcami w kierunku ściany. Kolano od przodu powinno być ugięte, a z tyłu proste. Pochyl się lekko do przodu, aż poczujesz lekkie rozciąganie mięśni łydki nogi. Zatrzymaj ten ruch na kilkanaście sekund. Pamiętaj, że ćwiczenia nie mogą sprawiać Ci bólu.

Nie należy wykonywać ich na nierozgrzane mięśnie, na przykład niebezpieczne może być ćwiczenie od razu po przebudzeniu. Najpierw wykonaj drobny trening, by dopiero później przejść do ćwiczeń właściwych.

Pamiętaj, że im szybciej zgłosisz się do specjalisty, tym w krótszym czasie zniwelujesz swój problem. Na początkowym etapie rozwoju choroby dolegliwości rozpoznaje się rano, ból pojawia się także wieczorem po obciążeniu trwającym cały dzień. Wraz z rozwojem ostrogi piętowej ból zaczyna pojawiać się stale i towarzyszyć również odpoczynkowi. Opisuje się go jako piekący albo palący.
Zamiast działać na własną rękę, skontaktuj się ze specjalistą – może to być podolog.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin