Zaznacz stronę

Cukrzyca należy do chorób cywilizacyjnych, która nie pozostaje bez znaczenia dla całego organizmu. Pacjent, borykający się z tą chorobą, ma również większe predyspozycje, niż inni do zapadania na szereg pozostałych dolegliwości, w tym tych skórnych. Oto problemy, z jakimi najczęściej muszą mierzyć się diabetycy.

Grzybica skóry i paznokci

Cukrzyca wiąże się z ryzykiem rozwoju innych chorób. Zwiększona ilość cukru we krwi prowadzi do zaburzenia czynności układu odpornościowego. W konsekwencji może pojawić się grzybica skóry lub paznokci. Ponadto choroby te są ze sobą tak skorelowane, że często jedna może być symptomem wskazującym na występowanie drugiej. Oznacza to, że nawracająca grzybica skóry albo paznokci może być objawem cukrzycy. Dodatkowo zakażenie grzybicze w już rozpoznanej cukrzycy może oznaczać komplikacje w jej przebiegu.

Grzybica paznokci zmienia kształt, kolor i strukturę paznokcia, pozostawiając go w odcieniach żółtego, brązowego, poprzecznie prążkowanego albo z białym nalotem i łamiącą się, skręcającą płytką. Z reguły grzybica zajmuje najpierw jeden palec, ale wraz z jej rozwojem zajmowane są kolejne powierzchnie. Może pojawić się nieprzyjemny zapach, swędzenie oraz kłucie w zarażonym miejscu. Z uwagi na specyficzne środowisko, w jakim znajdują się Twoje stopy, grzybica zazwyczaj dotyczy właśnie paznokci u stóp, a nie paznokci u rąk.

Zmiany skórne w grzybicy również mają charakter białawego nalotu, który może jednocześnie boleć i swędzieć. Z czasem pojawiają się też nieprzyjemne dolegliwości zapachowe.

Chcąc potwierdzić diagnozę grzybicy, należy wykonać badania mykologiczne oraz test PCR, który pozwoli już w kilka dni ustalić, czy rzeczywiście problemem jest właśnie ta choroba.

Wrastające lub wkręcające się paznokcie

W wyniku zmian związanych z metabolizmem cukrów oraz nadmiernej rotacji białek, u cukrzyków mogą pojawiać się również problemy z wkręcaniem lub wrastaniem paznokci. W takich przypadkach bardzo istotne jest takie zabezpieczenie paznokci, by uniknąć powstawania ran i stanów zapalnych, mogących sprzyjać przyszłym infekcjom oraz owrzodzeniom. Dlatego bardzo istotne, by pacjent cukrzycowy, czym prędzej zgłosił taki problem swojemu lekarzowi prowadzącemu, a także skorzystał z pomocy podologicznej.

Deformacje ortopedyczne

U cukrzyka z dużym ryzykiem wiążą się wszelkiego rodzaju deformacje ortopedyczne, które mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest dopasowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych, które zminimalizują możliwość wystąpienia odcisków, modzeli czy problemów z paznokciami. Takie personalizowane wkładki można zamówić np. u fizjoterapeuty współpracującego z gabinetem podologicznym.

Stopa cukrzycowa – profilaktyka stóp w przebiegu cukrzycy

Bardzo często pacjent cukrzycowy zostaje sam do momentu wystąpienia pierwszych niepokojących objawów związanych z tzw. stopą cukrzycową. Według WHO za stopę cukrzycową uznaje się infekcję, owrzodzenie albo zniszczenie głębokich tkanek skóry. Czynnikiem ryzyka w pojawieniu się tej dolegliwości są neuropatie i niedokrwienie pojawiające się w wyniku rozwijającej się w przebiegu cukrzycy – miażdżycy. Znacznie mają tu również mikrourazy, nieprawidłowe obcinanie paznokci oraz modzeli, a także różnego rodzaju infekcje. Pacjent z cukrzycą, chcąc uniknąć pojawienia się stopy cukrzycowej, powinien być pod stałą opieką lekarską oraz podologiczną. Nieleczona stopa cukrzycowa może prowadzić nawet do martwicy tkanek, a w dalszej kolejności do konieczności amputacji kończyny.

Działania profilaktyczne i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji – zanim pojawią się symptomy – może ustrzec przed konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego osoby chore na cukrzycę już od pierwszych chwil, gdy dowiedziały się o chorobie, powinny być w kontakcie z dermatologiem oraz z podologiem. Ten drugi specjalista zatroszczy się o dobrostan ich stóp i pomoże rozpoznawać sygnały, które mogą świadczyć o rozwoju choroby.

Właściwa higiena to podstawa

Chcąc zadbać o swoje stopy w przebiegu cukrzycy, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń higienicznych wskazanych przez specjalistę. Podczas wizyty u podologa pacjenci otrzymują cały szereg informacji i dokładne wskazówki odnośnie pielęgnacji domowej.

Aby uniknąć rozwoju stopy cukrzycowej należy wprowadzić codzienną pielęgnację, dzięki której skóra utrzyma elastyczność i poradzi sobie z większymi obciążeniami bez występowania pęknięć. Wśród preparatów, które dobrze nawilżają skórę są te, zawierające mocznik we właściwym stężeniu. Oprócz stymulacji nawilżenia takie środki wspomagają funkcje regeneracyjne oraz obronne naskórka. Mocznik przyśpiesza też złuszczanie naskórka oraz zmniejsza uczucie świądu związanego z suchością skóry.

Pacjent cukrzycowy to osoba znajdująca się w podwyższonej grupie ryzyka związanej z rozwojem różnych dolegliwości w obrębie stóp, np. tych skórnych. Zwiększają one możliwość wystąpienia problemów ze stopą cukrzycową. Dlatego tak bardzo istotna jest współpraca diabetyka z lekarzem oraz podologiem, którzy podpowiedzą mu, jak może dbać o swoje stopy, by utrzymać je w dobrej formie. Regularne kontrole pozwolą specjaliście rozpoznać zmiany, które we wczesnej postaci nie zwróciłyby uwagi osoby bez wiedzy podologicznej.

opinie o Satin