Zaznacz stronę

Pęknięcia na stopach, w szczególności lokalizujące się na piętach, to problem stosunkowo powszechny, ale także nadmiernie bagatelizowany. Wiele osób uważa, że z tego rodzaju niedoskonałościami nic nie można lub nie warto robić. Nic bardziej mylnego! Jak zatem radzić sobie z problemem pękającej skóry stóp? Podpowiadamy!

Pękające pięty – przyczyny problemu

Pękająca skóra stóp jest efektem pewnych nieprawidłowości, zachodzących zarówno na powierzchni, jak i w głębszych warstwach naskórka. Przede wszystkim warto wiedzieć, że problem pękających pięt dzielimy na dwie podstawowe kategorie, jakimi są:

  • pęknięcia suche,
  • pęknięcia mokre.

Pierwsza z nich to dolegliwość zdecydowanie bardziej powszechna, jednak warto pamiętać również o drugiej możliwej przyczynie problemu. Pęknięcia suche to problem, który – jak sama nazwa wskazuje – bierze się z nadmiernego przesuszenia skóry stóp. Pęknięcia mokre to z kolei dolegliwość, której źródłem jest regularne i nadmierne przemoczenie skóry, utrzymywanie jej w szczególnie wilgotnym otoczeniu. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku problemu nadmiernej potliwości stóp czy chodzenia w zbyt ciasnym, za małym i nieprzepuszczającym powietrza obuwiu.

Oczywiście zarówno w przypadku pęknięć suchych, jak i mokrych istnieje szereg dodatkowych czynników, które pośrednio wpływają na wystąpienie problemu, a więc prowadzą do przesuszania się skóry czy jej nadpotliwości. Jednym z takich czynników jest nieumiejętna lub zbyt inwazyjna pielęgnacja stóp. Stosowanie długich, gorących kąpieli, nadmierne ścieranie skóry przy użyciu pumeksów czy używanie wątpliwej jakości preparatów może przyczynić się do osłabienia skóry oraz jej przesuszenia. Coraz bardziej sucha skóra twardnieje, a z czasem na jej powierzchni zaczynają pojawiać się pęknięcia. Innymi czynnikami, które mogą wpływać na pękanie skóry stóp, są wrodzone lub nabyte deformacje kończyn dolnych, wady postawy i czynniki genetyczne. Ponadto to również przebyte lub przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, AZS czy łuszczyca. Na problem pękających pięt znacznie bardziej narażone są też osoby z nadwagą i otyłe.

Pękające pięty – co robić?

Problemu pękających pięt nie należy w żadnym wypadku bagatelizować. O ile na wstępnym etapie rozwoju dolegliwości stanowi ona jedynie problem natury estetycznej, o tyle w miarę jej postępowania może stać się bardzo nieprzyjemna, uciążliwa i bolesna. Nieleczone pęknięcia na piętach przeradzają się w bolesne, wrażliwe na dotyk rozpadliny. Zmiany te są już znacznie trudniejsze do usunięcia, co więcej, stanowią one otwarte wrota dla wszelkiego rodzaju niebezpiecznych drobnoustrojów.

Należy pamiętać, aby w żadnym wypadku nie ignorować problemu pękających pięt, ale także nie decydować się na ich samodzielne zaleczanie, przy pomocy domowych metod. Może to bowiem przynieść efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. Jedynym słusznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest w tym wypadku zwrócenie się po pomoc do profesjonalnego i doświadczonego specjalisty, jakim jest podolog.

Leczenie pękających pięt u podologa

Pękające pięty to problem, który może negatywnie wpłynąć zarówno na estetykę stóp pacjenta, jak i na komfort jego codziennego funkcjonowania. Na szczęście w gabinecie podologicznym możliwe jest efektywne, bezpieczne i stosunkowo nieskomplikowane usunięcie tego uciążliwego problemu. Terapia rozpoczyna się od wstępnego wywiadu z pacjentem. Dzięki rozmowie podolog może poznać jego styl życia, przyzwyczajenia i nawyki, jak również ewentualną historię jego chorób i leczenia. W ten sposób jest on w stanie dojść do dokładnej przyczyny problemu, a co za tym idzie dobrać optymalną w danym wypadku ścieżkę leczenia i profilaktyki.

Pęknięcia na stopach specjalista usuwa za pomocą podstawowego narzędzia podologicznego, jakim jest frezarka. Konieczne jest w tym wypadku dopasowanie odpowiednich frezów lub kapturków ściernych, które poradzą sobie z przesuszoną, popękaną skórą. W przypadku zaawansowanych, trudnych do usunięcia zgrubień podolog może także użyć specjalnego dłutka lub skalpela w celu ścięcia najtwardszej warstwy skóry. Do opracowania pękających pięt specjaliści wybierają najczęściej frezy z węglika spiekanego lub frezy stalowe. Końcówki te odznaczają się szczególną trwałością i odpornością, doskonale radzą sobie nawet przy długich zabiegach.

Całą terapię pękających pięt podzielić więc można na cztery podstawowe etapy.

Pierwszym z nich jest wywiad z pacjentem oraz przygotowanie go do zabiegu. Konieczne jest staranne oczyszczenie stóp oraz delikatne zmiękczenie naskórka przy użyciu specjalnych preparatów.

Kolejny krok to usunięcie wierzchnich warstw suchej, twardej i popękanej skóry przy użyciu dłutka lub skalpela. Narzędzie to powinno być idealnie naostrzone, pozbawione jakichkolwiek wyszczerbień i przede wszystkim sterylne.

Następnym krokiem jest usunięcie pozostałych fragmentów naskórka oraz wygładzenie pięty lub całej stopy przy użyciu frezarki. Do usuwania suchej skóry podolog używa frezów o wysokiej gradacji, do wygładzenia natomiast – o najdrobniejszym nasypie.

Na koniec podolog stosuje profesjonalne preparaty ochronne oraz środki przyspieszające regenerację, a także umawia pacjenta na wizytę kontrolną. Specjalista powinien również poinformować o tym, w jaki sposób dbać o stopy po zabiegu, a także jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się problemu.

opinie o Satin