Zaznacz stronę

Wrastające paznokcie to powszechna i bolesna dolegliwość. Powstaje głównie na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia lub niewłaściwej techniki skracania paznokci. Wrastający paznokieć może sprzyjać innym schorzeniom w obrębie stóp, m.in. grzybicy.

Dodatkowo sprawia spory dyskomfort na co dzień, powodując dolegliwości zwłaszcza podczas poruszania się lub wykonywania aktywności fizycznej. Jak leczyć wrastające paznokcie nóg? Jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości?

Wrastające paznokcie u nóg – na czym polega schorzenie?

Dookoła płytki paznokciowej znajduje się tkanka skórna, określana jako wał paznokciowy. W przypadku różnych zaniedbań płytka paznokciowa może zacząć rosnąć w niewłaściwym kierunku i „wbijać się” w otaczające ją wały paznokciowe. Sytuacja ta powoduje ból i określana jest jako wrastanie paznokcia.

Może to doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Dodatkowo wrastający paznokieć zwiększa tendencję do pojawiania się innych dolegliwości, np. grzybicy. Powoduje spory dyskomfort na co dzień oraz ma skłonność do nawracania.

Wrastające paznokcie u nóg – co im sprzyja? Czynniki ryzyka

Bezpośrednią przyczyną wrastających paznokci jest niewłaściwy kierunek wzrostu płytki paznokciowej. Sytuację tę nasilać może kilka czynników.

  1. Niewygodne i źle dopasowane obuwie.
    Zbyt ciasne obuwie oraz buty zakończone w szpic, sprzyjają tendencji do wrastania paznokci. Wynika to z nacisku wywieranego na płytkę paznokciową, który powoduje zaburzenia w jej prawidłowym wzroście.
  2. Urazy mechaniczne paznokci.
    Wszelkie urazy w obrębie paznokci – stłuczenia, przytrzaśnięcia, zgniecenia, sprzyjają wrastaniu płytki paznokciowej w otaczającą ją tkankę skórną. Przyczyniają się do nadszarpnięcia struktury paznokcia, co z kolei może spowodować niewłaściwy kierunek wzrostu.
  3. Niewłaściwa technika skracania paznokci.
    To jedna z najpowszechniejszych przyczyn wrastających paznokci. Błędne skracanie paznokci, np. obcinanie ich „na okrągło”, nadmiernie skracając boczne krawędzie płytki paznokciowej, sprzyja wrastaniu paznokcia w tkankę skórną.
    Dlatego też, wykonując tę czynność, należy pamiętać o obcinaniu paznokci na kwadratowy kształt, pozostawiając zewnętrzne krawędzie nieco dłuższymi.
  4. Wady postawy, zaburzenia w poruszaniu się, deformacje w obrębie stóp.
    Wady postawy to kolejna przyczyna, zwiększająca ryzyko wrastających paznokci. Nieprawidłowa postawa sprawia, iż ciężar ciała nie jest równomiernie rozkładany. To z kolei przyczynia się do nieproporcjonalnego rozkładu nacisku, m.in. na stopy i sprzyja różnym dolegliwościom, w tym wrastającym paznokciom.
    Z tego samego powodu wszelkie zaburzenia motoryczne, związane z nieprawidłowym poruszaniem się oraz deformacje w obrębie stóp, również sprzyjają wrastaniu płytki paznokciowej w otaczającą ją skórę.
  5. Nadwaga/otyłość.
    Zbyt duży ciężar ciała wywołuje ogromny nacisk na stopy, amortyzujące całe ciało. Prowadzi do ich przeciążenia i powoduje różne zaburzenia w obrębie stóp, spowodowane nadmiernym naciskiem. Z tego też powodu nadwaga lub otyłość mogą wiązać się z większą tendencją do wrastających paznokci.

Wrastające paznokcie to dolegliwość, z którą często mierzą się również sportowcy, zwłaszcza dyscyplin związanych z nadmiernym obciążeniem stóp, np. biegacze, piłkarze itd.

Tendencję do schorzenia mają również diabetycy oraz osoby z zaburzeniami krążenia i chorobą reumatoidalną. Skłonność do wrastających paznokci można odziedziczyć genetycznie.

Jak leczyć wrastające paznokcie u nóg domowymi sposobami?

Wrastające paznokcie są dolegliwością z tendencją do nawracania. Dlatego też warto skonsultować ją z odpowiednim specjalistą – podologiem. W warunkach domowych, zwłaszcza w początkowych etapach wrastania paznokcia, można wspomóc się specjalnymi preparatami, łagodzącymi ból i zmiękczającymi płytkę paznokciową.

Jak leczyć wrastające paznokcie u nóg w gabinecie podologicznym?

Z problemem wrastającego paznokcia zawsze warto udać się do gabinetu podologicznego. Specjalista dokładnie obejrzy stopy i pomoże ustalić przyczynę problemu.

W celu wyleczenia dolegliwości podolog najczęściej proponuje jedną z dwóch metod – klamrę lub metodę Arkady. W niektórych sytuacjach, zalecane może być chirurgiczne usunięcie paznokcia – nie daje jednak gwarancji ochrony przed nawrotem dolegliwości.

Jak leczyć wrastające paznokcie u nóg za pomocą klamry?

Klamra to niewielkiej ilości akcesorium, które zakłada się na paznokieć. Jej zadaniem jest ustawienie płytki paznokciowej na prawidłowy kierunek wzrostu.

Podolog aplikuje klamrę pod brzeg płytki paznokciowej w miejscu, gdzie wrasta ona w tkankę skórną. Następnie nadaje jej odpowiedni kształt, dopasowany do wymagań paznokcia.

Jak leczyć wrastające paznokcie u nóg metodą Arkady?

To sposób na mechaniczne ustawienie płytki paznokciowej. Na początku podolog umieszcza paznokieć w specjalnym przyrządzie, nazywanym kostką Arkady.

Dzięki licznym otworom, ma swobodny dostęp do płytki paznokciowej. Wykorzystując odpowiednie narzędzia, ustawia paznokieć do prawidłowego kierunku wzrostu.

opinie o Satin