Zaznacz stronę

Pocenie się to proces w stu procentach naturalny i potrzebny organizmowi. Pozwala on między innymi skutecznie regulować temperaturę ciała. Niekiedy jednak zdarza się, że pocenie się występuje w stopniu nadmiernym, przewyższającym potrzeby ludzkiego organizmu. Wtedy też można mówić o problemie nadpotliwości, z którym obecnie boryka się około 3% społeczeństwa. Bardzo często objawy tej dolegliwości zlokalizowane są w obrębie stóp.

Nadpotliwość stóp – co warto wiedzieć?

Nadpotliwość to problem, do którego nierzadko wstydzą się przyznać sami chorzy. Dlatego też wciąż tak niewiele osób zgłasza się ze swoją dolegliwością do specjalisty. Warto wiedzieć, że nadpotliwość stóp można skutecznie leczyć, jednak pierwszym i najważniejszym krokiem jest w tym wypadku rozmowa z podologiem i umówienie się na wizytę w gabinecie.

Nieleczony i pozostawiony sam sobie problem nadpotliwości nie tylko nie zniknie w sposób samoistny, ale także może znacznie zwiększać ryzyko pojawiania się infekcji wirusowych, grzybiczych oraz bakteryjnych. To z kolei wywołać może kolejne, dodatkowe problemy natury estetycznej i zdrowotnej.

Nadpotliwość stóp – przyczyny występowania

Problem nadpotliwości stóp może pojawić się na skutek wielu różnych czynników. Wśród nich znaleźć można między innymi zaburzenia hormonalne, które powodują nieprawidłową pracę gruczołów potowych, zlokalizowanych między innymi w skórze stóp. Ponadto występowanie problemu może być także uwarunkowane genetycznie, lub też być skutkiem innej, przewlekłej dolegliwości. Najczęściej dzieje się tak w przypadku osób chorych na cukrzycę oraz nadczynność tarczycy. Do często występujących przyczyn nadmiernego pocenia się stóp zalicza się także otyłość oraz trwające lub przebyte choroby neurologiczne. Nierzadko powodem bywa także długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, a także zła dieta oraz narażenie na przewlekły stres.

Ponadto do powstania lub pogłębienia problemu może przyczynić się także niewłaściwa higiena osobista oraz noszenie słabej jakości obuwia i skarpet, wykonanych z nieoddychających tworzyw sztucznych.

Leczenie problemu nadpotliwości

Nadpotliwość stóp jest problemem, z którym zdecydowanie warto udać się do specjalisty. Dolegliwość ta nie tylko może prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych infekcji grzybiczych, wirusowych oraz bakteryjnych, ale także bardzo niekorzystnie wpływa na samopoczucie, komfort psychiczny i samoocenę chorego. Nie warto więc ukrywać swojego problemu czy też podejmować prób samodzielnego pozbycia się go. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku rozmowa ze specjalistą, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomoże nam skutecznie zwalczyć lub zniwelować objawy nadmiernej potliwości stóp.

Jak każde leczenie w gabinecie podologicznym, także i to dotyczące nadpotliwości stóp rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu. Dzięki temu podolog może dokładnie poznać tryb życia oraz stan zdrowia pacjenta, dowiedzieć się, czy cierpi on na choroby przewlekłe oraz czy na stałe przyjmuje jakiekolwiek leki. W ten sposób jest on w stanie dowiedzieć się, jaka jest przyczyna pojawienia się problemu nadmiernej potliwości stóp, a co za tym idzie może także zaplanować odpowiednią kurację.

Po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnej konsultacji z pacjentem podolog może przejść do właściwej terapii. Problem nadpotliwości może być leczony za pomocą nowoczesnej metody jonoferezy. Opiera się ona na zmniejszeniu aktywności gruczołów potowych, co możliwe jest dzięki użyciu prądu galwanicznego. W ten sposób możliwe jest doprowadzenie do kontrolowanego, czasowego porażenia gruczołów – a dokładnie ich kanałów jonowych. Warto pamiętać, że w przypadku jonoferezy w celu uzyskania pożądanych efektów zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie. Rezultaty leczenia utrzymują się przez około dwa lata. Po tym czasie należy ponowić serię zabiegów.

Inną metodą stosowaną w przypadku problemu z nadmierną potliwością są iniekcje z toksyny botulinowej. Skórę stóp ostrzykuje się w celu zablokowania pracy nerwów, mających za zadanie zaopatrywać gruczoły potowe. Ten sposób leczenia przynosi efekty, które utrzymują się przez kilka miesięcy.

W leczeniu problemu nadpotliwości stóp dużą rolę odgrywa także dobór odpowiednich preparatów do stosowania zewnętrznego. Mogą to być różnego rodzaju kremy dermatologiczne, specjalne maści oraz płyny. Niezbędna jest także stała i regularna pielęgnacja stóp, przy użyciu odpowiednich, dopasowanych do indywidualnych potrzeb preparatów, najlepiej poleconych przez specjalistę. Można wykonywać ją samodzielnie w domu, a także od czasu do czasu korzystać z pomocy specjalisty, poddając się pielęgnacyjnym zabiegom podologicznym.

Aby uniknąć ponownego wystąpienia problemu, jak również pogorszenia się jego objawów, warto pamiętać także o wybieraniu wysokiej jakości, oddychającego obuwia oraz skarpet wykonanych z naturalnych materiałów. Należy mieć także na uwadze właściwą i regularną higienę stóp, jak również prawidłową dietę.

opinie o Satin