Zaznacz stronę

Odciski tworzą się głównie pod wpływem stałego i regularnego nacisku na naskórek. Do ich rozwoju prowadzi każda sytuacja, w której tkanka skórna poddana jest działaniu zbyt dużego ciężaru, powodującego nasilenie procesów rogowacenia. Sytuacji tej sprzyjać może również niewłaściwa pielęgnacja skóry stóp.

Jak powstają odciski? Po czym je rozpoznać? CO jest dobre na odciski?

Czym są odciski? Jak powstają?

Odciski to zmiany skórne zwykle o niewielkich rozmiarach. Powstają w wyniku procesów nadmiernego rogowacenia skóry, do których najczęściej prowadzi nacisk wywierany na naskórek.

Skóra stóp ma bardzo specyficzne właściwości, które sprzyjają powstawaniu nagniotków – jest pozbawiona gruczołów łojowych. Ich brak sprawia, że naskórek w tym miejscu ma skłonność do przesuszania się i rogowacenia, gdyż pozbawiony jest substancji natłuszczających.

Dodatkowo procesy rogowacenia nasilają się w momencie, gdy na tkankę skórną skierowany jest nadmierny nacisk. Komórki odbierają to jako konieczność do uruchomienia procesów obronnych, czyli zwiększenia jeszcze bardziej twardości skóry i tym samym – jej suchości oraz rogowacenia.

Proces ten wynika z faktu, iż stopy dźwigają całe ciało, muszą być więc dobrze zamortyzowane. Ich mechanizmem obronnym, chroniącym przed konsekwencjami przeciążenia, jest właśnie zwiększenie grubości naskórka.

Odciski – jakie czynniki sprzyjają ich powstawaniu?

Powstawaniu odcisków sprzyja:

  • brak prawidłowej i regularnej pielęgnacji skóry stóp – skóra z natury ma skłonność do wysuszenia, jeśli dodatkowo nie jest regularnie traktowana odpowiednimi preparatami nawilżającymi (np. krem) i nie usuwa się martwego naskórka, to wówczas powstają liczne zrogowacenia;
  • zbyt ciasne obuwie – to drugi najczęstszy powód powstawania odcisków. Zbyt ciasne obuwie wywiera nacisk na stopy, co skutkuje zwiększeniem procesów rogowacenia i pojawieniem się nagniotków;
  • buty ze zbyt cienką podeszwą – obuwie powinno mieć odpowiednio miękką i twardą podeszwę (nie może być również zbyt twarda), aby dobrze amortyzować stopę. Jeśli podeszwa jest cienka, to naskórek ma niemal bezpośrednio odczuwa konsekwencję każdego „uderzenia” o podłoże, co sprzyja jego rogowaceniu;
  • buty na obcasie – buty na wysokim obcasie, szczególnie w kształcie szpilki, prowadzą do nierównomiernego nacisku wywieranego na stopę, co sprzyja odciskom. W sytuacji, gdy wiemy, że przez dłuższy czas będziemy przebywać w szpilkach, warto zaopatrzyć się w specjalne plastry ochronne, przeciw odciskom;
  • wady postawy (np. skolioza) i wszelkie deformacje w obrębie stóp (np. koślawy paluch) – schorzenia te powodują zaburzenia w prawidłowej postawie lub chodzie, co wpływa na nierównomierny nacisk, jaki wywierany jest na stopy;
  • otyłość, nadwaga – zbyt duża masa ciała również sprzyja nierównomiernemu naciskowi na stopy, co nasila skłonność do nagniotków;

Większą skłonność do odcisków mogą zaobserwować u siebie kobiety w ciąży, co wiąże się m.in. ze wzrostem masy ciała. Tendencja do nagniotków widoczna jest także u osób aktywnych fizycznie, szczególnie w dyscyplinach obciążających stopy, takich jak np. bieganie, piłka nożna czy piesze wędrówki.

Odciskom sprzyjają również choroby takie jak cukrzyca, zaburzenia krążenia czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Odciski – jak wyglądają?

Odciski są dość twarde i mają charakterystyczny, nieco biały punkt w środku. Są wyraźnie odznaczone od reszty skóry i w niektórych sytuacjach powodują ból. Odciski często mylone są z modzelami, choć różnica między tymi zmianami jest dość znaczna. Modzele przede wszystkim są miękkie i prawie zawsze – bezbolesne.

Co jest dobre na odciski?

W przypadku świeżych odcisków można skorzystać z preparatów dostępnych np. w sklepach podologicznych. Mają one różne postacie, a ich głównym celem jest przede wszystkim rozmiękczenie zmiany i wsparcie procesów gojenia.

Preparaty te często zawierają najczęściej kwas salicylowy lub mlekowy. Kwas salicylowa działa zmiękczająco i ułatwia złuszczanie nagniotka.

Z kolei kwas mlekowy ma nieco intensywniejsze działanie, wręcz „żrące” i niszczy zrogowaciały naskórek. Jednocześnie działa natłuszczająco, co sprzyja sprawnemu gojeniu się odcisku.

W sklepach dostępne są również maści czy kremy o podobnym działaniu. Wybierając preparat, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na obecne w nim składniki.

Odciski – kiedy udać się do podologa?

Jeśli mimo domowego leczenia odciski nadal nie ustępują bądź mają tendencję do częstego nawracania, wówczas warto udać się do podologa.

Specjalista ten na podstawie wywiadu oraz oględzin stóp pomoże ustalić przyczynę tego stanu. Wykona również profesjonalny pedicure, w trakcie którego nie tylko usunie odciski, ale również zregeneruje i nawilży skórę.

Aby uniknąć odcisków w przyszłości, należy w miarę możliwości unikać sytuacji, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Warto pamiętać także o regularnej pielęgnacji skóry stóp oraz noszeniu wygodnego obuwia.

opinie o Satin