Zaznacz stronę

Odciski pojawiające się na powierzchni stóp to powszechny problem dotykający osoby w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Spora część odwiedzających gabinety podologiczne pacjentów to właśnie osoby borykające się z uciążliwym problemem odcisków. Zmiany te mogą pojawiać się na różnych częściach stóp, wywołując dyskomfort i skutecznie szkodząc ich estetyce. W przypadku pojawienia się jednego lub kilku odcisków należy skontaktować się ze specjalistą i umówić na wizytę w jego gabinecie, aby szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwych zmian.

Przyczyny powstawania odcisków

Odciski mogą pojawiać się na stopach z kilku różnych powodów. Zdarza się, że pacjent jest bardziej podatny na występowanie tego rodzaju zmian, gdyż posiada ku temu uwarunkowania genetyczne. Równie często pojawianie się odcisków ma także przyczyny zewnętrzne. Przede wszystkim może to być długotrwały, zbyt mocny nacisk na jedną stopę lub jej część. Wskutek tego skóra stopy, chcąc bronić się przed uszkodzeniem, zaczyna się pogrubiać, co może prowadzić do pojawienia się zrogowaceń lub odcisków.

Częstą przyczyną pojawiania się odcisków może być także noszenie za ciasnych i źle dopasowanych butów. Zbyt ciasne, jak również bardzo zabudowane obuwie może prowadzić do powstania warunków idealnych do pojawienia się odcisków. Oczywiście na prawdopodobieństwo wystąpienia problemu duży wpływ ma także tryb życia oraz poziom higieny osobistej.

Ponadto na powstawanie odcisków duży wpływ może mieć także masa ciała – osoby ze sporą nadwagą oraz otyłe są znacznie bardziej narażone na tego typu zmiany.

Rodzaje odcisków

Wszystkie występujące na stopach zmiany podzielić można na kilka podstawowych rodzajów. Odciski różnią się między sobą zarówno dokładnym miejscem występowania, jak i kształtem, rozmiarem oraz kolorem, a także przyczyną powstawania. Odciski z korzeniem, które powodują spory dyskomfort i dolegliwości bólowe, charakteryzują się niewielkim kształtem oraz widocznym w środku rdzeniem. Najczęściej okrągłe i twarde, pojawiają się zazwyczaj na palcach lub pomiędzy nimi. Innym rodzajem odcisków są natomiast modzele – znacznie większe, miękkie zmiany, które zazwyczaj pojawiają się na spodniej części stopy.

Leczenie odcisków

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem odcisków mamy do czynienia, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalistycznego gabinetu podologicznego. Doświadczony specjalista pomoże skutecznie pozbyć się uciążliwych zmian na stopach przy pomocy sprawdzonych metod oraz specjalnych narzędzi i akcesoriów.

Po przeprowadzeniu niezbędnego wywiadu, mającego na celu poznanie trybu życia pacjenta oraz stanu jego zdrowia, a także rozpoznaniu dokładnego rodzaju występujących na stopie zmian, podolog może zaproponować konkretną formę ich leczenia. Wśród dostępnych sposobów na pozbycie się odcisków zdecydowanie najpopularniejszym jest mechaniczne usuwanie zmiany. Podolog wykonuje zabieg przy pomocy specjalnych narzędzi, takich jak dłuto podologiczne, skalpel oraz frezarka z dopasowanymi końcówkami.

Pierwszym krokiem jest staranne oczyszczenie stopy, ze szczególnym uwzględnieniem okolicy odcisku. Następnie konieczne jest przygotowanie i zmiękczenie skóry stopy, ułatwiające wykonanie kolejnych etapów zabiegu. Za pomocą skalpela specjalista ściąga z palców lub powierzchni stopy warstwę martwego, zrogowaciałego naskórka, dzięki czemu może dostać się do właściwego odcisku. Przy użyciu dłuta usuwa odcisk, a następnie z pomocą frezarki wygładza powierzchnię palca bądź stopy.

Zabieg kończy się ponownym oczyszczeniem stopy oraz jej dokładną dezynfekcją. Podolog instruuje pacjenta, tłumacząc, w jaki sposób odpowiednio dbać o stopę po zabiegu, a także umawia go na wizytę kontrolną. Specjalista może także przepisać specjalne środki pielęgnacyjno-regeneracyjne.

Profilaktyka

Aby nie dopuścić do ponownego wystąpienia problemu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Specjalista podolog najprawdopodobniej także przypomni o nich, po zakończeniu terapii. Przede wszystkim należy zwracać szczególną uwagę na higienę i pielęgnację stóp, a także na odpowiedniej jakości obuwie. Buty powinny być zawsze właściwie dopasowane pod kątem rozmiaru, tak aby nie uciskały stopy, wywołując tym samym długotrwały nacisk czy tarcie.

Warto także regularnie odwiedzać gabinet podologiczny i korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą dodatkowo zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia odcisków, jak również innych uciążliwych i nieestetycznych dolegliwości natury podologicznej.

opinie o Satin