Zaznacz stronę

Nadchodzi wyjątkowy wieczór, pogoda sprzyja włożeniu eleganckiej sukienki i butów na obcasie, jednak coś powstrzymuje Cię przed ich założeniem… Sucha skóra na stopach, która nie dość, że nie wygląda atrakcyjnie, to w dodatku nie zalicza Cię do okazów zdrowia. Jest to dolegliwość wymagająca leczenia. Zamiast rezygnować z chodzenia w sandałach lub wirowania po parkiecie na boso, lepiej wsłuchać się w potrzeby własnego ciała. Suchość skóry świadczyć może o chorobie, nieodpowiednim trybie życia lub niedostatecznym nawilżeniu.

Suchość skóry stóp

Skóra na stopach spełnia funkcję ochronne, jej gruba warstwa jest stale ścierana podczas chodzenia. Problem związany z wysuszeniem i pękaniem skóry w tym obszarze to skutek braku gruczołów łojowych. Skóra na stopach jest więc mniej elastyczna, wykazuje predyspozycje do łuszczenia się i pokrywania zgrubieniami. Gdy takiemu stanowi towarzyszy swędzenie, pieczenie i uczucie szorstkości, warto uważniej przyjrzeć się tym dolegliwościom. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że sucha skóra stóp kwalifikuje się do leczenia. Jeśli zaobserwujemy nieestetyczne złuszczenia naskórka na pięcie, palcach, zewnętrznej krawędzi stopy i kolor naskórka zbliżony do żółtego lub szarego, może to być objaw pękających pięt. Warto jak najszybciej zadbać o skórę naszych nóg, aby nie doprowadzić do krwawienia i niebezpiecznych stanów zapalnych.

O czym informuje nas sucha skóra na stopach?

Szorstka, sucha skóra stóp niesie ze sobą ważne informacje dotyczące stanu naszego zdrowia. Komunikat ten możemy odczytać następująco:

  • Twój układ krwionośny nie funkcjonuje prawidłowo, a skóra nie dostaje optymalnej ilości płynów i tłuszczów,
  • masz problemy endokrynologiczne (np. chorujesz na cukrzycę),
  • nie pielęgnujesz skóry na stopach lub robisz to niewłaściwie,
  • używasz nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji stóp.

Problem suchych stóp pojawia się najczęściej w późniejszym wieku, co nie oznacza, że można zwlekać z jego leczeniem.

Domowe sposoby leczenia suchej skóry stóp

W przypadku gdy nie jest nam po drodze do specjalisty, można spróbować samodzielnie przeprowadzić zabiegi poprawiające kondycję naszych stóp. Suche stopy “lubią” preparaty zawierające mocznik, który nie tylko doskonale je nawilży, ale też ureguluje rogowacenie naskórka. W miarę możliwości warto unikać chodzenia boso, wkładania klapek i skarpet wykonanych z syntetycznych materiałów. Dobrym rozwiązaniem w przypadku suchej skóry na piętach będzie terapia z zastosowaniem parafiny. Parafina ma działanie zmiękczające i nawadniające. Sucha skóra to dolegliwość często idąca w parze z cukrzycą, warto wykluczyć chorobę, wykonując badania poziomu cukru we krwi. Wskazane są również ciepłe kąpiele z solą i usuwanie naskórka przy użyciu pumeksu.

Konsultacja podologiczna na ratunek suchym stopom!

Domowe sposoby walki z suchością stóp nie przyniosły rezultatu? Czas zasięgnąć rady u podologa. Jednym z miejsc, do którego warto udać się na konsultację jest Gabinet Podologiczny Satin w Warszawie. Specjaliści od problemów ze stopami zaoferują odpowiedni preparat, który nawilży, uelastyczni i odbuduje skórę na stopach. Na pytanie: jak długo trwa kuracja suchej skóry na stopach, odpowiedź nie jest jednoznaczna. U wielu pacjentów problem znika już po pierwszej wizycie, w przypadku innych osób to kwestia miesięcy, a nawet lat. Leczenie suchości skóry na stopach to długi proces, wymagający cierpliwości i systematycznego stosowania preparatów kosmetycznych.

Szczegółowe informacje dotyczące leczenia suchej skóry na stopach znajdują się pod adresem: https://satin.pl/zabieg/sucha-skora-stop/.

Katarzyna Menkała

opinie o Satin