Zaznacz stronę

Podolog to specjalista, który zajmuje się niwelowaniem różnego rodzaju problemów i dolegliwości stóp oraz paznokci. Ponadto wykonuje on również zabiegi pielęgnacyjne na stopy, przez co nierzadko mylony bywa z innym specjalistą, jakim jest pedicurzysta. Czym różnią się od siebie te dwie profesje? Do którego z nich lepiej zgłosić się na zabieg?

Podolog a pedicurzysta

Pedicurzysta i podolog to zawody, które łączy szeroko pojęta dziedzina i zakres działania. Są to bowiem specjaliści, którzy zajmują się szeroko pojętą kondycją i estetyką stóp. Oba zawody wykonywać można zarówno stacjonarnie, w gabinecie, jak i w domu pacjenta. Na tym jednak podobieństwa między dwoma zawodami właściwie się kończą.

Pedicurzysta w swoim gabinecie jest w stanie wykonać zabiegi pielęgnacyjne i relaksacyjne. Z powodzeniem opracuje i wystylizuje nasze paznokcie, nada im prawidłowy kształt, zeszlifuje przesuszone elementy zalegającego naskórka. Może on również zająć się zrogowaciałym naskórkiem na podeszwach stopy oraz na piętach. Pedicurzysta wykonuje także czynności mające na celu wyłącznie poprawę estetyki stopy i paznokci, a więc stylizację i malowanie płytek, nakładanie pedicure’u hybrydowego, żelowego czy akrylowego. Większości zabiegów wykonywanych u pedicurzysty towarzyszy relaksacyjny masaż i aplikacja odżywczej lub regenerującej maski na stopy.

Podolog natomiast jest fachowcem z pogranicza kosmetologii i medycyny, mimo iż sama podologia dziedziną medycyny nie jest. Do zakresu jego obowiązków należą zabiegi z zakresu podstawowego pedicure’u podologicznego, ale także czynności znacznie bardziej specjalistycznych. Podolog usuwa nadmierne zrogowacenia na stopach, ale także odciski, modzele i wirusowe brodawki, powszechnie znane jako kurzajki. Jest to osoba, do której możemy zgłosić się z problemem infekcji grzybiczej, bakteryjnej oraz wirusowej paznokci, jak i w celu wykonania rekonstrukcji uszkodzonej płytki. Specjalista podolog nierzadko wspiera terapię prowadzoną przez lekarza; wspólnie mogą leczyć wspomniane już infekcje – podolog od strony zewnętrznej, lekarz natomiast od strony farmakologicznej.

Podstawowy zabieg u podologa a u pedicurzysty

Podstawowym zabiegiem na stopy, jest zabieg pedicure. Może on być wykonany na dwa sposoby, u dwóch specjalistów – pedicurzysty oraz podologa. W pierwszym przypadku możemy mówić o pedicure kosmetycznym, nazywanym również tradycyjnym. Zabieg ten polega przede wszystkim na dokładnym wypielęgnowaniu stóp oraz opracowaniu płytki paznokciowej i nadaniu jej właściwego kształtu. Ponadto pedicure kosmetyczny może obejmować również malowanie paznokci u nóg lub nałożenie tak zwanej hybrydy czy żelu. Pedicure tradycyjny to zabieg o charakterze czysto estetycznym, pielęgnacyjnym. Nierzadko zakończony jest relaksującym masażem, nałożeniem maski czy nawilżających, odżywiających skórę stóp i paznokci kosmetyków. Głównym celem wykonywania pedicure’u kosmetycznego jest pielęgnacja, regeneracja i upiększenie stóp oraz paznokci.

Pedicure podologiczny, nazywany również medycznym, to zabieg, który mimo pewnych podobieństw, cechuje się jednak znacznie szerszym zakresem działania. Przede wszystkim wykonywany jest on przez wyspecjalizowanego, wykwalifikowanego fachowca, który przy pracy posługuje się starannie dobranymi, wysokiej jakości narzędziami i akcesoriami. Wszystko odbywa się w sterylnych warunkach, a używane podczas zabiegu sprzęty są zdezynfekowane i wyjałowione.

Pedicure leczniczy to zabieg, który obejmuje nie tylko staranne wypielęgnowanie stóp, pozbycie się zrogowaceń, wycięcie skórek i opracowanie paznokci, ale także usunięcie wszelkiego rodzaju zmian na skórze, jak odciski, modzele, czy wrastające paznokcie. Podolog usuwa również kurzajki, będące efektem obecności wirusa HPV w strukturze skóry pacjenta, redukuje problem pękających i suchych pięt, a także nakłada na skórę stóp regenerujące, odżywiające i nawilżające preparaty. Po zakończonym zabiegu podolog nierzadko udziela także swoim pacjentom cennych rad i wskazówek, informuje ich o tym co robić, a czego unikać, aby nie musieć borykać się z takimi problemami, jak grzybica paznokci, nadpotliwość stóp, odciski, czy wrastające paznokcie.

Podolog czy pedicurzysta – co wybrać?

Jeżeli zależy nam na zabiegu o zabarwieniu czysto pielęgnacyjnym, estetycznym, możemy wybrać się do gabinetu pedicurzysty. Specjalista ten wykona dla nas zabieg poprawiający ogólną estetykę naszych stóp i paznokci. Jeśli natomiast zależy nam na podejściu bardziej specjalistycznym lub jeśli borykamy się z poważniejszymi problemami, takimi jak odciski, wrastający paznokieć, deformacje stopy czy infekcje paznokci, wtedy zdecydowanie należy udać się do gabinetu podologicznego.

opinie o Satin