Zaznacz stronę

Zabieg podologiczny to inaczej tzw. pedicure leczniczy/ medyczny. Jest podstawowym zabiegiem wykonywanym u podologa. Pozwala kompleksowo zadbać o stopy oraz paznokcie. Podolog w trakcie zabiegu opracowuje płytkę paznokciową, wały dookoła niej, usuwa zrogowaciały naskórek oraz dobiera odpowiedni plan pielęgnacji stóp.

Na czym dokładnie polega zabieg podologiczny? Jakie są jego etapy? Kto powinien z niego regularnie korzystać?

Zabieg podologiczny – co to?

W ramach zabiegu podologicznego specjalista całościowo dba o kondycję stóp. Na początku wizyty przeprowadza dokładny wywiad, na podstawie którego może ustalić np. przyczynę dolegliwości w obrębie stóp (jeśli występują) lub wskazać na potencjalne ryzyko ich pojawienia się (np. u osób z cukrzycą, deformacjami stóp, nadwagą itp.).

W ramach wstępnego wywiadu dokonuje również oględzin stóp, może np. stwierdzić infekcję grzybiczą. W razie potrzeby podolog przeprowadza także dodatkowe badania.

Sam zabieg podologiczny polega na właściwym skróceniu płytki paznokciowej i usunięciu tzw. skórek. Podolog zajmuje się również stopami – usuwa martwy naskórek oraz wszelkie zmiany, np. odciski. Aplikuje silnie regenerujące i odżywiające preparaty.

Zabieg podologiczny – czym różni się pedicure podologiczny od kosmetycznego?

Podstawową różnicą między pedicure podologicznym a kosmetycznym jest fakt, iż podolog pracuje również na stopach chorych, np. z grzybicą. Z kolei w gabinecie kosmetycznym wszelkie zabiegi mogą być przeprowadzane wyłącznie na zdrowych stopach.

Zadaniem pedicure kosmetycznego jest przede wszystkim zadbanie o aspekty estetyczny stóp oraz ich silne odżywienie.

W przypadku pedicure podologicznego poza aspektem estetycznym, pojawia się również kwestia zdrowotna. Podolog diagnozuje kondycję stóp i w razie potrzeby wprowadza odpowiednie leczenie.

Zabieg podologiczny – co to oznacza dla diabetyków? Kto powinien z niego regularnie korzystać?

Zabieg podologiczny jest wskazany dla każdego, kto chce regularnie dbać o swoje stopy i mieć pod kontrolą ich zdrowie. Są jednak takie grupy osób, u których pedicure leczniczy jest wskazany w ramach pewnego elementu profilaktyki danej choroby. Zabieg ten szczególnie zaleca się diabetykom.

W przebiegu cukrzycy często dochodzi do rozwoju tzw. stopy cukrzycowej. Jest to sytuacja, kiedy osłabia się czucie w stopie (czasem traci się je całkowicie), przez co osoba chora nie odczuwa żadnych dolegliwości w jej obrębie. Z tego też powodu może nie być świadoma tworzących się tam:

  • odcisków,
  • modzeli,
  • ran mogących przy braku leczenia doprowadzić nawet do amputacji.

Choremu może również towarzyszyć infekcja grzybicza. Dlatego też diabetycy powinni być pod stałą kontrolą podologa.

Jest to istotne również z tego względu, iż specjalista ten pracuje na specjalnych narzędziach i preparatach, przeznaczonych właśnie dla osób z cukrzycą. Dzięki temu zabieg podologiczny jest w pełni bezpieczny.

Z zabiegu podologicznego powinny również korzystać wszystkie osoby z:

  • genetycznymi schorzeniami w obrębie stóp i paznokci,
  • bardzo suchą skórą stóp.

Profilaktycznie do podologa powinny chodzić również osoby z otyłością, gdyż zbyt duży ciężar ciała powoduje nierównomierny nacisk na stopy, co z kolei generuje różne dolegliwości, m.in. odciski, modzele czy wrastający paznokieć.

Zabieg podologiczny – jak przebiega? Krok po kroku

Zabieg podologiczny wykonywany w gabinecie podologa jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Specjalista korzysta z narzędzi regularnie dezynfekowanych i sterylizowanych. Do pielęgnacji stosuje profesjonalne kosmetyki wysokiej jakości. Cały zabieg przebiega w kilku etapach.

  1. Zmiękczenie – przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań podolog zmiękcza stopy za pomocą odpowiedniego preparatu lub kąpieli w wodzie. Dzięki temu zarówno skóra, jak i paznokcie są łatwiejsze w opracowaniu.
  2. Usuwanie martwego naskórka – po zmiękczeniu stóp specjalista przechodzi do usuwania zrogowaciałej skóry. W tym celu korzysta z frezarki.
  3. Usunięcie narośli – w kolejnym kroku podolog usuwa wszelkie narośla na stopach, np. odciski czy modzele. Może korzystać z frezarki lub w przypadku odcisków – dłuta.
  4. Opracowanie płytki paznokciowej – w momencie, gdy stopy są już odpowiednio opracowane, przychodzi czas na płytkę paznokciową. W pierwszym kroku podolog skraca paznokcie i usuwa skórki (wały paznokciowe). Jeśli zaobserwuje dolegliwości w obrębie paznokci, np. problem z wrastającą płytką, to wówczas przeprowadza odpowiedni zabieg naprawczy, np. zakłada klamrę.
  5. Odżywienie i pielęgnacja stóp – jest to ostatni etap zabiegu. Podolog aplikuje preparaty silnie odżywiające, regenerujące i nawilżające skórę stóp.

Po zakończonym zabiegu specjalista udziela również wskazówek co do dalszej, domowej pielęgnacji. Opiera się ona przede wszystkim na codziennej aplikacji odpowiednich kremów oraz regularnej eliminacji zrogowaciałego naskórka. Dbanie o stopy w domu sprawi, że efekty zabiegu podologicznego utrzymają się jak najdłużej.

opinie o Satin