Zaznacz stronę

Odpowiednia, regularna pielęgnacja i profilaktyka stanowią jeden z podstawowych warunków utrzymania naszego organizmu w dobrej kondycji i zdrowiu. O ile pielęgnacyjne kuracje dłoni są stosunkowo popularne i często wykonywane, o tyle już tego typu zabiegi wykonywane na stopy wciąż jeszcze nie cieszą się tak dużą popularnością.  

Zabieg podologiczny – dlaczego warto? 

Zabiegi podologiczne, czyli te wykonywane w celu pielęgnacji lub poprawy kondycji stóp, jeszcze do niedawna nie były zabiegami tak powszechnie wykonywanymi, a przez to także – mniej popularnymi. Faktem jednak jest, że właściwa pielęgnacja stóp oraz ich odpowiednia kondycja mogą mieć kluczowe znaczenie nie tylko dla ich estetyki, ale także dla naszego komfortu.  

Profesjonalnie wykonany zabieg podologiczny pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu stóp, ale także pomaga w leczeniu oraz zapobieganiu powstawania uciążliwych dolegliwości, takich jak chociażby odciski czy pękające pięty.  

Podstawowy zabieg podologiczny 

Podstawowym zabiegiem, który przeprowadzany jest w gabinecie podologicznym, jest pedicure podologiczny. Inaczej nazywany także profilaktycznym zabiegiem podologicznym, stanowi zbiór najważniejszych, podstawowych czynności mających na celu profesjonalną pielęgnację stóp.  

Podologiczny pedicure jest zabiegiem profilaktycznym, jednak pomaga on również zapobiec różnego rodzaju niepożądanym oraz uciążliwym dolegliwościom i niedoskonałościom, takim jak:  

  • odciski, 
  • modzele, 
  • wrastające i wkręcające się paznokcie, 
  • pękające pięty, 
  • deformacja i zgrubienie paznokci. 

Zabieg wykonywany jest przez specjalistę podologa z użyciem profesjonalnych, nowoczesnych narzędzi. Jednym z podstawowych jest wyjątkowo praktyczna i znacznie skracająca czas trwania zabiegu frezarka do stóp. W gabinecie podologicznym używa się co najmniej kilku ich rodzajów; są to urządzenia służące do lekkiego zeszlifowania płytki paznokciowej, usuwania skórek oraz zrogowaceń wału paznokciowego, a także trudno dostępnych i trudnych do usunięcia hiperkeratoz.   

Dokładny przebieg zabiegu 

Każdy profesjonalny pedicure podologiczny rozpoczyna się od rozmowy z pacjentem oraz dokładnego wywiadu. Specjalista podolog poznaje wtedy specyfikę problemu lub oczekiwania pacjenta względem zabiegu. Następnie konieczne jest przygotowanie się – zarówno pacjenta, jak i specjalisty podologa – do rozpoczęcia kuracji. Dobierane są odpowiednie kosmetyki i preparaty, a także grubości frezarki.   

Warto pamiętać, że przed zabiegiem nie należy wykonywać moczenia stóp. Jest ono nie tylko niepotrzebne, ale może także negatywnie wpłynąć na skuteczność całego procesu. Nowoczesna frezarka do obróbki stóp doskonale poradzi sobie z wszelkiego rodzaju zgrubieniami także na suchych stopach.  

Zabieg rozpoczyna się najczęściej od skrócenia paznokci pacjenta za pomocą specjalnych cążków – czołowych lub bocznych. Następnie wykonywane jest staranne opracowanie paznokci przy użyciu frezarki. Specjalista, rozpoczynając od narzędzia  o grubszej gradacji, szlifuje paznokcie, nadając im pożądany kształt, długość i szerokość.  

W następnym kroku podolog zajmuje się podeszwami stóp pacjenta, usuwając z ich powierzchni fizjologiczne zrogowacenia. Zgrubienia oraz zrogowacenia podeszew są nie tylko nieestetyczne, ale także wyjątkowo niekorzystne dla naszego komfortu, który zmniejsza się wraz z postępem dolegliwości.   

Przy użyciu frezarki ceramiczno-diamentowej lub specjalnych kapturków ściernych usuwane są zgrubienia. Następnie, przy użyciu urządzenia o niższej gradacji podeszwa stopy jest starannie szlifowana. Trudne do usunięcia zgrubienia i zrogowacenia, a także modzele mogą także zostać wycięte za pomocą skalpela. 

Kolejny etap zabiegu podologicznego to profesjonalne oczyszczenie wałów paznokciowych. Krok ten wykonywany jest za pomocą frezarki oraz specjalnych preparatów przyspieszających usuwanie martwego naskórka. Po usunięciu zgrubień oraz oczyszczeniu wałów paznokciowych specjalista podolog przystępuje do wycięcia skórek przy paznokciach, a także końcowej obróbki i szlifowania paznokci. 

Podologiczny pedicure najczęściej kończy się krótkim masażem oraz wmasowaniem pielęgnacyjnych preparatów do stóp, przedłużających efekt zabiegu. Po wykonaniu zabiegu pacjent może również nabyć dla siebie niezbędne kosmetyki, dopasowane do jego osobistych potrzeb oraz typu skóry. Może to być preparat nawilżający lub spray do skóry suchej, jak również potliwej. Warto skorzystać z tej możliwości, aby możliwie najlepiej zadbać o swoje stopy.  

Skuteczność zabiegu podologicznego 

Profesjonalny podologiczny zabieg profilaktyczny jest wyjątkowo skutecznym sposobem na utrzymanie stóp w odpowiedniej estetyce oraz pożądanej kondycji. Pozwala na pozbycie się nieestetycznych zgrubień i zrogowaceń, a także zniekształceń paznokci. Efekt zabiegu utrzymuje co najmniej przez kilka tygodni, jednak aby mieć pewność stałego utrzymania jego korzystnych rezultatów, warto powtarzać go regularnie, co miesiąc lub dwa. 

opinie o Satin