Zaznacz stronę

Gabinet podologiczny to miejsce, gdzie zgłaszają się pacjenci z różnymi dolegliwościami związanymi ze stanem skóry stóp i paznokci. Zobacz, z jakimi problemami mierzą się nasi podolodzy.

Grzybica paznokci

Bardzo popularną dolegliwością, z jaką pacjenci zgłaszają się do gabinetu podologicznego, jest infekcja grzybicza. Grzybica może dotyczyć zarówno płytki paznokciowej, jak i skóry stóp. Samodzielne leczenie nie jest wskazane z uwagi na to, że grzybica może do złudzenia przypominać inne choroby.

Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zastosowaniu jakichkolwiek preparatów, najpierw pozwól specjaliście postawić diagnozę, czy rzeczywiście choroba, która dotknęła Twoje stopy lub paznokcie, to grzybica.

Obecnie znane są innowacyjne sposoby diagnostyczne, które pozwalają już w kilka dni postawić celną diagnozę. Należy do nich chociażby badanie molekularne PCR. W ramach takiego badania specjalista najpierw pobiera próbkę do laboratorium. To tam zostaje wyizolowany materiał genetyczny patogenu, a następnie przeprowadza się reakcję łańcuchową polimerazy. W jej efekcie specyficzne sekwencje patogenu są powielane, a potem zsekwencjonowane. Dzięki temu specjalista uzyskuje wynik i może zweryfikować swoje podejrzenia. Pozwala to na szybkie podjęcie terapii.

Nadmierna suchość stóp albo nadpotliwość stóp vs. popękane pięty

Przyczyną popękanych pięt może być nie tylko zbyt sucha skóra stóp, ale również nadpotliwość stóp. Z tymi problemami do gabinetu podologicznego zgłasza się cała rzesza osób. Aby zapobiec pękaniu pięt, najpierw należy zadbać o elastyczność skóry. Jest to możliwe dzięki odpowiednim preparatom nawilżającym i wzmacniającym strukturę skóry oraz zabezpieczającym skórę przed utratą wody. Pamiętaj, że nawilżenia potrzebuje również przesuszona skóra stóp.

W ramach terapii popękanych pięt specjalista najpierw opracowuje skórę za pomocą odpowiednich narzędzi, m.in. frezarki, a następnie zakłada opatrunki, które przyspieszają procesy gojenia się stóp.

Kurzajki

Dolegliwością, z którą zmagają się pacjenci gabinetów podologicznych, są kurzajki, wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego. Bramą do zakażeń mogą być popękane pięty i inne uszkodzenia naskórka. Podobnie jak w przypadku grzybicy może do nich dojść w miejscach publicznych, np. na basenie czy na siłowni. Pamiętaj, że aktywna postać wirusa brodawczaka ludzkiego jest zaraźliwa, dlatego aby chronić inne osoby, należy jak najszybciej podjąć się leczenia tego rodzaju zmian.

Wrastające paznokcie

Przyczyn pojawienia się wrastających paznokci jest tak wiele jak osób, które się z tym problemem borykają. Każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany. U niektórych pacjentów powodem pojawiania się wrastających paznokci są tendencje genetyczne. Natomiast u innych wrastanie paznokci wywołane jest nieodpowiednią techniką ich obcinania, np. nadmierne obcinanie boków paznokci albo skracanie. Niekiedy wrastanie paznokci wywołane jest zbyt dużym naciskiem buta na płytkę paznokciową. Wówczas sposobem na wyeliminowanie tego problemu w przyszłości jest dopasowanie odpowiedniego obuwia. Podolog, lecząc wrastające paznokcie, korzysta z jednej z dwóch metod: klamry ortonyksyjnej albo kostki Arkady. Sposób leczenia dobierany jest na podstawie indywidualnych obserwacji specjalisty.

Odciski

W wyniku długotrwałego, nadmiernego nacisku na stopę pojawiają się odciski. Mogą być zlokalizowane w różnych miejscach na stopie – na pięcie, między palcami, a także na całej długości stopy. Pojawianiu się odcisków sprzyjają zbyt małe albo za ciasne buty. Odciski to często konsekwencja wad postawy, w których wyniku nacisk na pewne partie stopy jest większy niż zwykle. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu tego rodzaju zmian są m.in.: zbyt gruba skóra na powierzchni stopy, a także brak gruczołów łojowych, przez co skóra szybciej ulega rogowaceniu. Samodzielne usuwanie tego rodzaju zmian może doprowadzić do powikłań, np. skaleczeń i infekcji skórnych.

W gabinecie podologicznym stosowane są bezpieczne i bezbolesne metody pozbywania się takich zmian. Wymienić tu można laserowe usuwanie odcisków albo pozbywanie się odcisków metodą dłutowania. Aby uniknąć odcisków na stopach w przyszłości, specjalista zaleca również pacjentowi odpowiednio dostosowaną pielęgnację domową, np. stosowanie kremów pielęgnacyjnych zawierających mocznik, kwas hialuronowy, a także preparaty wzbogacone w witaminę A i E.

Halluksy

Halluks to inaczej paluch koślawy. Jest to deformacja w obszarze palucha, rozwijająca się stopniowo, m.in. w wyniku noszenia zbyt ciasnych butów. W gabinecie podologicznym specjalista nie tylko podzieli się z pacjentem wiedzą na temat profilaktyki związanej z halluksami, ale też – w przypadku występowania problemu – wskaże, jakie odciążenia stosować, by problem się nie pogłębiał. Do korygowania halluksów stosuje się ortezy, opaski, a także wkładki.

To tylko niektóre problemy, z jakimi codziennie mierzą się podolodzy. Inne dolegliwości, z jakimi zgłaszają się do nich pacjenci, to m.in. krwiaki podpaznokciowe, problemy z odklejeniem się łożyska paznokcia czy modzele.

opinie o Satin