Zaznacz stronę

Wrastający paznokieć to schorzenie, które dotyczy w głównej mierze paznokci u stóp. Nie dość, że jest bardzo nieestetyczne, czasem jest powodem dyskomfortu, to przede wszystkim, niekiedy bywa nawet bardzo bolesne.

Objawy wrastania paznokcia

Dosyć oczywistą oznaką, że z naszym paznokciem dzieje się coś nie tak, jest uczucie bólu, opuchlizna, zaczerwienienie, czy nawet samo poczucie dyskomfortu. Szczególnie,  objawy te odczujemy podczas chodzenia. Wówczas, dochodzi do wbijania się paznokcia w skórę, co czasem może doprowadzić nawet do krwawienia. Kiedy paznokieć wrasta nam się w skórę już samym problemem może okazać się choćby założenie buta. Objawem, wskazującym na wrastanie się paznokcia jest ponadto pojawienie się wydzieliny  ropnej wokół wału paznokciowego. Dzieje się tak, jeśli doszło  już do zakażenia bakteryjnego.

Przyczyny wrastania paznokci

Przyczyn wrastania się paznokci może być kilka i tak naprawdę, czasami sami sobie jesteśmy winni takiej kolei rzeczy. Przede wszystkim, aby nie dopuścić do procesu wrastania,  należy zadbać o odpowiednie obuwie. Sprzyjać zdrowym paznokciom na pewno nie będą buty zbyt ciasne, te mające  wysoki obcas czy zwężany czubek, które uciskają palce i tym samym paznokcie. Do wrastania paznokci przyczynić się też może nieprawidłowe ich obcinanie oraz systematyczne wycinanie “boków” płytek. Problem  powodują też nadmierna waga ciała, potliwość lub suchość skóry stóp, a także źle wykonany wcześniej zabieg chirurgiczny wrastających paznokci oraz pewne uwarunkowania genetyczne i deformacje ortopedyczne.

Metody leczenia wrośniętego paznokcia

Tak naprawdę sposób leczenia wrośniętego paznokcia w dużym stopniu zależy od tego, jak daleko proces ten już postąpił. Jeżeli są to dopiero początki wrastania, z problemem możemy poradzić sobie sami, wykorzystując metody domowe.

Warto zacząć od kąpieli, namoczenia stóp w gorącej wodzie, wymieszanej  z dodatkiem kilku łyżeczek soli. Wystarczy zabieg ten powtarzać  codziennie po  15-20 minut, a wówczas skóra wokół paznokcia zmięknie, sól natomiast spowoduje zniwelowanie obrzęku jak również  ograniczy  ewentualny stan zapalny wokół paznokcia.

Innym, skutecznym sposobem jest moczenie nóg w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych do prania albo po prostu z szarym mydłem, posiadającym właściwości antybakteryjne. Dzięki powyższym prostym zabiegom paznokieć się nieco uniesie i wówczas przestanie wbijać i powodować ból. Aby uniknąć tego ostatniego, z doraźną pomocą przyjść mogą także okłady z lodu. Warto ponadto pamiętać, aby nie obcinać paznokci zbyt krótko (powinny mieć 2-3 mm), nie wyrywać twardych skórek, znajdujących się wokół paznokcia oraz nie usuwać zanieczyszczeń ostrzem nożyczek, a wacikiem zwilżonym uprzednio spirytusem.

Kiedy jednak wypróbowaliśmy już wszystkich domowych zabiegów, a ból i dyskomfort nadal nie mijają lub, co gorsza, ciągle przybierają na sile, należy niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty – podologa. Lekarz może wówczas zalecić założenie klamr na powierzchnię paznokcia. Ich zadaniem jest ciągnięcie paznokcia ku górze, co go uwypukli oraz nie dopuści do dalszego wrastania. Paznokcie wówczas stają się proste i wracają na właściwy tor wzrostu. Jak podkreślają specjaliści z Satin – zabieg jest całkowicie bezbolesny, a dolegliwości bólowe ustępują natychmiast, już   po pierwszym założeniu klamry.  Innym, również bezbolesnym, nieinwazyjnym, efektywnym zabiegiem jest tzw. Kostka Arkady. Spośród innych metod wyróżnić możemy – klinowe wycięcie wrastającego  paznokcia (2-3 mm) razem ze zmienionym wałem paznokciowym albo też usunięcie całego paznokcia, po czym następuje odrastanie tego zupełnie nowego.

Monika Bąbiak

opinie o Satin