Zaznacz stronę

Najpierw poczucie lekkiego dyskomfortu, z czasem kłopoty z chodzeniem i ból. Wrastające paznokcie u nóg mogą być poważnym utrudnieniem dla normalnego funkcjonowania. Warto rozpocząć właściwe leczenie we wczesnym stadium, by nie doprowadzić do stanu zalanego i konieczności ingerencji specjalisty. Jakie są domowe sposoby na wrastające paznokcie? Podpowiadamy, jak leczyć tę dolegliwość.

Zbyt krótko obcinane paznokcie, niewłaściwe obuwie lub nadwaga – to najczęstsze przyczyny pojawiającego się problemu z wrastającymi paznokciami u nóg. Co zrobić, by znów móc cieszyć się ze zdobywania świata „na piechotę”? W tym artykule zdradzamy, jak właściwie opracowywać paznokcie, czego nie robić i jak radzić sobie z problemem domowymi sposobami. Zapraszamy do lektury!

Wrastające paznokcie u nóg – pierwszy krok do problemów z chodzeniem

Wrastające paznokcie u nóg dotyczą najczęściej dużego palca. To właśnie on chroniony jest najtwardszą rogową osłoną, która niewłaściwie opracowana po prostu zaczyna wrastać w boczną krawędź i boleśnie wbijać się w naskórek.

Wrastające paznokcie u nóg u dziecka najczęściej wynikają ze zbyt krótkiego obcięcia płytki, nadmiernego jej zaokrąglenia oraz niewłaściwego doboru rozmiaru butów. Ból przy stawianiu każdego kroku zniechęca maluszka do poznawania świata z perspektywy własnych nóg, a gdy dziecko dopiero uczy się chodzić, może zaburzyć i wydłużyć cały proces zdobywania tej kluczowej umiejętności. Jakie jeszcze są przyczyny wrastania paznokci?

  • Uszkodzenie paznokcia wywołane na przykład uderzeniem lub przytrzaśnięciem.
  • Noszenie niewłaściwych butów (zbyt ciasnych, luźnych lub na bardzo wysokim obcasie).
  • Nieodpowiednie opracowywanie paznokci – zbyt krótkie obcinanie, nadawanie zaokrąglonego kształtu, wyciąganie brudu ostro zakończonymi przedmiotami.
  • Niewłaściwe wycinanie skórek.
  • Uprawienia niektórych sportów (na przykład gra w piłkę nożną lub bieganie).
  • Grzybica stóp.
  • Niewłaściwa dieta, prowadząca do nadwagi.
  • Uwarunkowania genetyczne.
  • Zgrubienie płytki paznokcia.
  • Nadmierne pocenie się.
  • Niektóre leki (stosowanych na przykład podczas leczenia nowotworu jelita grubego).

Skąd wiedzieć, że problem wrastających paznokci dotyczy nas?

Objawy są dość łatwe do zdiagnozowania. Z początku odczuwamy lekki dyskomfort podczas chodzenia lub nacisku na płytkę paznokcia. Jeśli to zbagatelizujemy, wrastające paznokcie u nóg mogą doprowadzić do stanu zapalnego, zbierania się ropy i odczuwania bólu, uniemożliwiającego normalne chodzenie.

Gdy okolice paznokcia są zaczerwienione, a w skrajnych przypadkach dochodzi do krwawienia, domowe sposoby na wrastające paznokcie mogą nie wystarczyć… Do jakiego lekarza trzeba się wtedy udać? Z pomocą przychodzi podolog!

Podolog zabezpieczy wał paznokciowy, usunie wrastający fragment, pobierze materiał do badania bakteriologicznego, pomoże w leczeniu i zapuszczeniu paznokcia.

Wrastające paznokcie u nóg – zabieg, który pomoże

Wiesz już, do jakiego lekarza powinieneś skierować swoje bolesne kroki, gdy paznokcie wbijają się w naskórek. Co zrobi specjalista, by rozwiązać problem? Wariantów jest kilka, a ich dobór zależy od stanu palca.

  • Tamponowanie – polegające na wykładaniu opatrunków pod brzegi płytki, w celu zmniejszenia nacisku i zminimalizowania podrażnienia. Metoda ta polecana jest szczególnie we wczesnej fazie wrastania paznokci.
  • Taping – jedna z najbezpieczniejszych i najmniej bolesnych dla pacjenta metod. Polega na montowaniu specjalnej taśmy do jednego boku wrastającego paznokcia i owijania pozostałą jej częścią reszty palca.
  • Klamry na wrastające paznokcie – jeden z najskuteczniejszych sposobów na tę dolegliwość. Ma na celu wyciągnięcie i naprostowanie toru wzrostu paznokcia. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a jego efekty powinniśmy zobaczyć po około pół roku. Ze względu na wykorzystany materiał wyróżniamy klamry plastikowe, metalowe, tytanowe i silikonowe.
  • System OnyClip – działający podobnie jak klamry na wrastające paznokcie. To odpowiednio przycięty pasek ze stali sprężynowej, który czuwa nad właściwym torem wzrostu paznokcia.
  • Kostka Arkady (metoda Arkady) – polegająca na unoszeniu bocznych krawędzi paznokcia ku górze, przy wykorzystaniu specjalnej masy akrylowej. Odczucie ulgi jest natychmiastowe, podobnie jak uzyskanie bardziej estetycznego wyglądu chorego paznokcia.

W sytuacji, gdy opisane wyżej metody nie przyniosą zadowalających rezultatów, konieczna będzie ingerencja chirurgiczna.

Wrastające paznokcie u nóg – jak leczyć farmakologicznie?

Stany zapalne uniemożliwiają montaż klamry. Wtedy pacjent zmuszony jest przyjmować środki doustne lub stosować specjalistyczne maści na chory palec. Po uporaniu się ze stanem zapalnym podolog oceni, czy możliwe jest podjęcie kolejnych „kroków naprawczych”.

Można uciekać się do domowym sposobów na wrastające paznokcie u nóg. Najbardziej popularnym jest zwykła kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku łyżek soli. Rytuał moczenia trwa maksymalnie 20 minut i powinien być powtarzany raz dziennie. Dzięki temu zredukujemy obrzęk i zahamujemy powstanie ewentualnego stanu zapalnego.

opinie o Satin