Zaznacz stronę

Schorzenia w obrębie paznokci są bardzo powszechne, a jedną z częstszych i bardziej uciążliwych dolegliwości są wrastające paznokcie. Sytuacja ta nie tylko powoduje ból, ale brak leczenia może też doprowadzić do rozwoju poważnego stanu zapalnego; dlatego po zaobserwowaniu niepokojących objawów warto jak najwcześniej rozpocząć leczenie. Na czym polega problem wrastających paznokci? Po czym je rozpoznać? Jak leczyć wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie – czym jest to schorzenie?

Problemem wrastających paznokci określa się sytuację, w której dochodzi do zaburzenia prawidłowego kierunku wzrostu paznokcia – krawędzie boczne płytki paznokciowej zaczynają się wówczas wbijać (wrastać) w otaczające je wały paznokciowe, tzw. skórki.

Wrastające paznokcie naruszają ciągłość tkanki, dlatego dolegliwość ta jest nie tylko bolesna, ale również zagraża zdrowiu. Uszkodzona tkanka jest łatwym celem dla patogenów, które bez trudu mogą wnikać w głębsze struktury organizmu.

W związku z tym, pozornie nieszkodliwa dolegliwość może skutkować rozwojem poważnego stanu zapalnego. Problemu wrastających paznokci nie należy więc lekceważyć i zawsze należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą – podologiem.

Wrastające paznokcie – co je wywołuje? Czy da się ich uniknąć?

Do zaburzeń w prawidłowym wzroście płytki paznokciowej może prowadzić wiele czynników. Kluczem jest określenie przyczyny problemu i wyeliminowanie tych, które sprzyjają wrastaniu paznokci.

Wrastające paznokcie najczęściej spowodowane są:

  • złą techniką skracania – pacjenci często niewłaściwie skracają paznokcie, co skutkuje zaburzonym wzrostem płytki w późniejszym czasie. Najczęstsze błędy popełniane podczas skracania paznokci to nadmierne skrócenie (tuż po opuszkach) oraz obcinanie paznokci u nóg „na okrągło”. Krawędzie boczne płytki paznokciowej powinny zawsze zostać nieco dłuższe, dlatego paznokcie u stóp warto skracać na kwadratowy kształt;
  • zbyt długie paznokcie;
  • urazy mechaniczne, np. uderzenie – sytuacja ta powoduje osłabienie całej płytki paznokciowej, a jej uszkodzenie może wpłynąć na zaburzony kierunek wzrostu;
  • grzybica paznokci – grzybica jest infekcją powodującą liczne zaburzenia w obrębie płytki paznokciowej; wpływa na jej osłabienie, kruchość i zwiększenie tendencji do łamliwości – w związku z tym paznokcie są bardziej podatne na urazy, co z kolei może powodować ich wrastanie w skórę;
  • zbyt ciasne obuwie – źle dopasowane obuwie wywiera duży nacisk na całą stopę, w tym płytkę paznokciową, co sprzyja zaburzeniom w prawidłowym wzroście paznokci;
  • otyłość, nadwaga – nadmierna masa ciała, podobnie jak zbyt ciasne obuwie, wiąże się z obecnością zbyt dużego nacisku wywieranego na stopy, co również sprzyja wrastaniu paznokci w skórę.

Wrastające paznokcie mogą mieć swoje podłoże także w wadach postawy (np. skolioza, lordoza) oraz w chorobach ogólnoustrojowych takich jak RZS (powoduje deformacje stawów) czy choroby krążenia.

Z problemem wrastających paznokci często zmagają się także diabetycy – jako osoby narażone na rozwój tzw. stopy cukrzycowej.

Wrastające paznokcie – jak leczyć?

Wrastające paznokcie to problem, który należy skonsultować z podologiem. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, pozwalający mu określić wstępną przyczynę problemu wrastających paznokci.

Następnie, na podstawie informacji z wywiadu oraz oględzin płytki paznokciowej, podolog wskaże pacjentowi najlepsze metody leczenia i ułoży indywidualny plan terapii. Wśród technik leczenia stosuje się zwykle klamry ortonyksyjne lub metodę Arkady.

Wrastające paznokcie – jak leczyć je za pomocą klamry ortonyksyjnej?

Każda metoda leczenia wrastających paznokci ma na celu przywrócenie prawidłowego kierunku ich wzrostu. Aplikacja klamry jest zabiegiem nieinwazyjnym, który przynosi pacjentowi natychmiastową ulgę.

Zabieg zakładania klamry przebiega bardzo szybko i polega na aplikacji klamry pod płytkę paznokciową przy użyciu odpowiednich narzędzi. Specjalista dopasowuje kształt klamry do paznokci pacjenta, a na zakończenie aplikuje specjalny żel i utwardza całość pod lampą UV.

Wrastające paznokcie – jak leczyć je za pomocą metody Arkady?

Metoda Arkady to nieco inna technika leczenia, związana z mechanicznym nastawieniem płytki paznokciowej na prawidłowy kierunek wzrostu. Do przeprowadzenia tego zabiegu podolog potrzebuje specjalnej kostki z wypustkami, określanej jako metoda Arkady.

Podolog umieszcza kostkę na palcu i za pomocą odpowiednich narzędzi dokonuje korekty wzrostu paznokcia, poprzez otwory obecne na kostce. Metoda Arkady również jest techniką w pełni bezpieczną i nieinwazyjną.

W leczeniu wrastających paznokci ogromne znaczenie ma również odpowiednia profilaktyka – należy unikać wszelkich sytuacji sprzyjających wrastaniu paznokci. Warto też pamiętać o odpowiednim obuwiu, właściwej technice skracania paznokci, a w razie konieczności – wizycie u podologa.

opinie o Satin