Zaznacz stronę

Zadbane stopy są nie tylko ważne ze względów estetycznych. Odciski i zrogowacenia mogą wymiernie pogarszać komfort życia utrudniając chodzenie. Często źle dobrane obuwie może powodować tarcie i nacisk będący przyczyną zmian na skórze stóp.

Jak powstają odciski?

Zgrubienia skóry przeradzające się z czasem w zrogowaciały, bolesny odcisk to naturalna reakcja skóry na nadmierne obciążenie lub tarcie. Przyczyną tej sytuacji mogą być źle dobrane buty, ale także nacisk kości, który objawia się odciskami na spodzie stopy.

Kształty tych zmian są ściśle związane z miejscem występowania i ich przyczyną. Najczęściej spotykane są te o owalnych kształtach. Potrafią być bardzo bolesne, czego przyczyną jest twardy rdzeń o stożkowatym kształcie. W trakcie chodzenia wbija się w stopę powodując reakcję bólową. Może dojść do przebicia tkanek znajdujących się pod skórą, a nawet dotarcia do okostnej.

Leczenie odcisków jest uzależnione od ich rodzaju. Podział odcisków w zależności od typu tkanki:

  • odcisk brodawkowy,
  • odcisk twardy,
  • nerwowo – włóknisty,
  • nerwowo naczyniowy,
  • odcisk miękki,
  • odciski mnogie,
  • odcisk włośniczkowy,
  • odcisk miękki brodawkowy,
  • odcisk miękki nerwowo – naczyniowy

Odciski twarde najczęściej pojawiają się na palcach i haluksach. Składają się z warstw zrogowaciałego naskórka, których liczba może dochodzić nawet kilkuset. Ich owalny lub klinowaty kształt zawiera w środku rdzeń.

Odciski włośniczkowe można najczęściej znaleźć pod paznokciami. Ich przyczyną jest połączenie tarcia z przegrzaniem skóry. To bardzo bolesny rodzaj zmiany. Można ją rozpoznać po kapilarach – ciemnych kropkach lub kreskach na rdzeniu.

Odcisk nerwowo – włóknisty pojawia się w miejscach narażonych na nadmierne obciążanie, sprawia ból przy ucisku. W centrum odmiany nerwowo – naczyniowej najczęściej znajduje się brodawka wirusowa, z tego powodu problem może nawracać mimo prawidłowego leczenia. Jej najczęstsze występowanie to opuszki palców i podeszwa stopy.

Czy warto leczyć odciski?

Nieleczone odciski są wgniatane w głąb skóry, co jest skutkiem ciągłego bólu. Podrażniając tkanki stopy mogą być przyczyną stanów zapalnych. Co trwale utrudnia poruszanie się. Dlatego warto udać się do podologa, gdy tylko pojawi się dyskomfort, by pozbyć się problemu zanim rozprzestrzeni się na sąsiednie tkanki.

Usuwanie odcisków to leczenie objawowe. Nie zniweluje się w ten sposób predyspozycji stopy do nadmiernego ucisku w miejscu zrogowacenia. Dlatego tak ważne jest całościowe podejście do problemu.

Dobre efekty terapeutyczne przynosi: zmiana butów na właściwe, wkładki ortopedyczne, stałe stosowanie indywidualnych odciążeń lub amortyzacji, pielęgnacja stopy oraz stała opieka specjalisty – zapewniają eksperci z Gabinetów Podologicznych Satin.

Im dłużej zwlekamy z rozpoczęciem leczenia tym dłużej będzie ono trwało. Dlatego nie warto czekać aż problem się rozwinie i zacznie utrudniać poruszanie się. Niewielkie zmiany mogą zniknąć nawet po jednym zabiegu. W przeciwieństwie do zaniedbanych bolesnych odcisków, które często wymagaj długotrwałej terapii.

Stan naszych stóp ma bezpośredni wpływ na komfort życia, dlatego nie należy go lekceważyć. Szczególnie, że rzecz tak błaha i niewymagająca długiego leczenia, jak odcisk może przeobrazić się w problem realnie ograniczający możliwości przemieszczania się. Jednak należy pamiętać by podejść kompleksowo do usuwania odcisków i poza samą zmianą wyeliminować jej przyczynę na przykład za pomocą wkładek ortopedycznych.

Istnieje wiele schorzeń stóp potrafiących utrudniać normalne funkcjonowanie. Konsultacja podologiczna w specjalistycznym gabinecie, takim jak Satin z Warszawy pomoże rozpoznać problem i zaplanować jego leczenie. Tak by przywrócić komfort pacjentowi i zapobiec nawrotom.

Monika Bąbiak

opinie o Satin