Zaznacz stronę

Deformacje stóp mogą wynikać z genetycznych uwarunkowań, a także być wywołane przez czynniki środowiskowe, np. nieodpowiednie obuwie. Zobacz, jak można zapobiegać takim problemom.

Najczęstsze deformacje stóp

Aby znaleźć skuteczne sposoby na zapobieganie deformacjom stóp, najpierw należy przyjrzeć się ich rodzajom. Wskazuje się na deformacje wrodzone i nabyte.
Do pierwszej grupy zalicza się takie wady jak m.in. stopa: piętowa, końsko-szpotawa, wydrążona albo płaska. Wśród nabytych można wymienić paluch koślawy, tzw. halluks, palec sztywny czy też palce młoteczkowate. W tej grupie znajduje się również ostroga piętowa.

Jak można walczyć z tego rodzaju deformacjami?

Noś dopasowane obuwie

Zazwyczaj za wieloma deformacjami stoi nieodpowiednie obuwie. Szpilki z wąskimi czubkami i na wysokich obcasach mogą prowadzić do obniżenia łuku poprzecznego i poszerzenia przodostopia, co może sprzyjać pojawieniu się halluksów.

Podczas wizyty podologicznej specjalista zaleci noszenie specjalnych separatorów, które ochronią wystającą część stopy w bucie, co może zapobiec dalszemu rozwojowi stanu zapalnego i poprawić komfort chodzenia.

Niedopasowane obuwie może sprzyjać wystąpieniu wady na palcach od drugiego do czwartego. Taka deformacja może wiązać się z częściowym zgięciem stawów międzypaliczkowych. Co więcej, mogą towarzyszyć jej odciski czy modzele, pojawiające się na miejscach szczególnie narażonych na ucisk czy tarcie obuwia.
Dobrze dopasowane buty powinny pozwolić Ci na swobodne poruszanie palcami. Z drugiej strony, buty nie mogą być za duże, ponieważ sprzyja to pojawianiu się różnego rodzaju otarć czy odcisków. Zbyt duży numer buta utrudnia również przemieszczanie się, co nie jest komfortowe.

Korzystaj z wkładek ortopedycznych

Chcąc zniwelować ryzyko wystąpienia deformacji stóp lub ograniczyć ich dalszy rozwój, należy korzystać z wkładek ortopedycznych. Samodzielne ich dobranie może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego najlepiej skorzystać ze wsparcia specjalisty.

Wizyta u podologa może być doskonałym sposobem na to, by dobrać odpowiednie wkładki czy opaski z wkładką żelową. Podolog najpierw rozpozna wadę stopy, a następnie wskaże odpowiednie działania korekcyjne. Każdy typ opaski żelowej ma do spełnienia inne zadanie, dlatego trzeba skorzystać z pomocy podologa – wie on, który element stopy odciążyć, a który bardziej obciążyć, by poradzić sobie z konkretnym problemem.

Ponadto podolog ma wiedzę dotyczącą tego, jakie produkty są po prostu bardziej skuteczne i np. hipoalergiczne, przez co wskaże najlepsze znane rozwiązania. Dobrze dobrana opaska czy wkładka zapewnia odpowiednią amortyzację i zwiększa komfort poruszania się. Podolog wskaże też takie wkładki, które dopasują się do kształtu Twojego obuwia. Nieumiejętne dobranie wkładki ortopedycznej może dodatkowo pogłębić problem.

Specjalista z zakresu podologii może też skierować Cię do ortopedy w celu podjęcia leczenia ortopedycznego.

Taping podologiczny – sposób na uśmierzenie bólu

Innym sposobem na zapobieganie rozwojowi deformacji stóp jest tzw. taping podologiczny. Polega on na naklejeniu specjalnych taśm na stopy w celu ich korekty.
Umieszcza się je w miejscach obciążeń i okolicach, w których osoba zgłaszająca się do gabinetu podologicznego odczuwa ból.
Prawidłowe zastosowanie tapingu podologicznego wyrównuje napięcie mięśniowe, przyśpiesza proces przemiany materii w komórkach i uśmierza ból towarzyszący np. halluksom, palcom młoteczkowatym czy koślawości albo szpotowatości stóp.

Systematycznie odwiedzaj gabinet podologiczny

Jeżeli masz świadomość, że występuje u Ciebie tendencja do deformacji stóp, systematycznie odwiedzaj gabinet podologiczny. Znajdź specjalistę, do którego będziesz przychodzić na wizyty w celu kontroli stanu swoich stóp. Dzięki temu ewentualny problem może zostać rozpoznany na wczesnym etapie, co ułatwi wprowadzenie konkretnych działań mających na celu zniwelowanie ryzyka pogłębienia się dolegliwości.

Podolog zajmie się m.in. usunięciem zmian skórnych wywołujących ból i przez to utrudniających poruszanie się. Wdroży też terapię długoterminową mającą na celu zmniejszenie wad stóp.
Nierzadko wady stóp mogą wynikać z chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów czy łuszczycowego zapalenia stawów. W gabinecie podologicznym możesz uzyskać podpowiedź, że właśnie taka dolegliwość może być pierwotną przyczyną wystąpienia Twojego problemu. Mając tę wiedzę, możesz udać się do lekarza w celu wykluczenia lub potwierdzenia diagnozy. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wyeliminować problem związany z deformacją stóp.

Korzystaj z ćwiczeń ortopedycznych

Jeżeli borykasz się z płaskostopiem albo innymi wadami stóp, zadbaj o systematyczne ćwiczenia. Wiele deformacji stóp może być związanych bezpośrednio z wadami postawy.
Bagatelizowanie postępujących deformacji na stopach może doprowadzić m.in. do problemów z poruszaniem się czy doborem obuwia. Warto tu zwrócić uwagę na zaawansowaną postać halluksów, które mogą w taki sposób zmienić stopę, że nie zmieści się ona do buta. Wiąże się też nierzadko z dolegliwościami bólowymi.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin