Zaznacz stronę

Mechanizm powstawania krwiaka pod paznokciem jest podobny do sposobu powstawania innych rodzajów krwiaków. Zazwyczaj przyczyną krwiaka podpaznokciowego jest uraz. W jego wyniku dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego, z którego zaczyna wydobywać się krew. Gromadzi się ona w okolicach uszkodzenia. Warto tutaj wskazać, że krwiak to po prostu wylew krwi pod paznokciem.

Co wywołuje krwiaka podpaznokciowego?

Zazwyczaj krwiak podpaznokciowy jest konsekwencją wystąpienia drobnego stłuczenia płytki paznokcia. Dzieje się tak na przykład w czasie realizacji obowiązków domowych, a także podczas pracy zawodowej. Jeżeli pracujesz fizycznie, np. wynosisz i przenosisz pewne ciężkie przedmioty, Twoje paznokcie będą bardziej narażone na tego rodzaju urazy.

W grupie ryzyka wystąpienia krwiaka podpaznokciowego znajdują się również sportowcy. Nadmierny wysiłek i zbyt duży nacisk na paznokcie, na przykład w trakcie uprawiania nording walking, może doprowadzić do występowania mikrourazów niekorzystnie wpływających na płytkę paznokcia. Często krwiak może mieć związek z wadą postawy i nadmiernym naciskiem w niektórych obszarach stopy. W takich sytuacjach należy dobrać odpowiednie wkładki do butów.

Zwykle krwiak podpaznokciowy nie jest groźną zmianą, ale jeżeli po dłuższym czasie od jego powstania nie wchłonął się, powinieneś udać się do podologa. Krwiak zwiększa również ryzyko zniekształcenia płytki paznokciowej. W wyniku pojawienia się krwiaka płytka paznokcia może stać się chropowata albo pofałdowana. Rozległy uraz może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia macierzy paznokcia. Zastanawiasz się, czy rozpoznasz zmianę? Krwiak na paznokciu będzie łatwo dostrzegalny. Zwykle będzie stanowić czerwoną plamę pod paznokciem.

Skorzystaj z pomocy specjalisty – zobacz, jak wygląda zabieg

Mniejsze, na przykład milimetrowe krwiaki, powinny same się wchłonąć. Jednak, gdy Twój uraz jest bardziej rozległy, wywołuje bolesność, a struktura paznokcia uległa zmianie i cechuje się wybrzuszeniem, powinieneś udać się do podologa.

Specjalista pomoże Ci pozbyć się tego problemu. Zwykle zabieg polega na przewierceniu się przez płytkę paznokcia i w ten sposób doprowadzeniu do pozbycia się krwi. Tego rodzaju zabieg nie powinien wiązać się z dolegliwościami bólowymi, a jednocześnie może pomóc w regeneracji paznokcia.

Im szybciej zdecydujesz się na taki zabieg, tym łatwiej dojdziesz do zdrowia. Warto wiedzieć, że krew pod paznokciem szybko hemolizuje, co wiąże się z tym, że późniejsze pozbycie się jej, czyli tzw. ewakuacja krwi, jest utrudniona. Ostatecznością jest inny zabieg, polegający na zdjęciu płytki paznokciowej. Zwykle jednak stosuje się mniej inwazyjne metody.

Co zyskujesz dzięki tej formie leczenia?

Usunięcie w taki sposób krwiaka – czyli przewiercenie płytki paznokciowej – wywołuje natychmiastowy efekt przeciwbólowy oraz estetyczny. Podczas zabiegu istotna jest również dezynfekcja, a także dobór odpowiednich preparatów regenerujących. Jeżeli zdecydujesz się na interwencję odpowiednio wcześnie, jest szansa, że paznokieć szybko wróci do normy. Podolog wskaże Ci sposoby, dzięki którym możesz uniknąć tworzenia się krwiaków w przyszłości. Istotny jest też dobór właściwego obuwia, a także odpowiednie opracowywanie i skracanie paznokci. Jeżeli krwiak jest wywołany wadą postawy lub stopy, istotne będzie również zastosowanie odpowiednich wkładek do butów.

Jak długo trzeba czekać na efekty?

Czas terapii zależy od tempa wzrostu paznokcia, a także wielkości zmiany. Często jednak paznokieć po urazie nie trzyma się macierzy. Pod spodem zazwyczaj szybko zaczyna rosnąć nowy paznokieć.

Pomoc podologa jest niezbędna również dlatego, że pod paznokciem może dojść do uszkodzenia polegającego na tym, że płytka przestaje trzymać się macierzy. W takiej sytuacji konieczna staje się interwencja podologa. Specjalista powinien zabezpieczyć paznokieć i w ten sposób umożliwić jego dalszy prawidłowy wzrost.

Niekiedy zmiany paznokciowe mogą nie być wcale krwiakiem, a na przykład wskazywać na inne dolegliwości, w tym na czerniaka paznokci. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie występują u Ciebie tego rodzaju problemy, udaj się do specjalisty.

Czy zdecydować się na samodzielne przebijanie płytki paznokciowej?

Niektóre osoby, u których występują krwiaki, próbują samodzielnie pozbyć się zmian. Tymczasem może być to niebezpieczne z kilku powodów. Po pierwsze, samodzielne przebijanie płytki paznokciowej jest nie tylko bardzo bolesne, lecz także może być źródłem przyszłych zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. W ten sposób, decydując się na samodzielne leczenie, możesz sobie po prostu zaszkodzić. Po drugie, czerwona plamka na paznokciu wcale nie musi oznaczać krwiaka, ale – tak jak wskazaliśmy – na przykład czerniaka paznokcia. Samodzielne usuwanie takich zmian może więc być niebezpieczne.

Wiele osób decyduje się też na niepodejmowanie żadnych działań. Takie podejście nie jest również do końca rozsądne z uwagi na to, że późniejsze leczenie będzie bardziej skomplikowane, ponieważ krew szybko hemolizuje, przez co usunięcie zastanej krwi jest znacznie trudniejsze, a proces rehabilitacji wydłużony.

opinie o Satin