Zaznacz stronę

Każda z pań pragnie cieszyć się delikatnymi stopami bez skaz, przebarwień na paznokciach i nieprzyjemnego zapachu. Niestety tryb życia i zaburzenia statyki ciała nie zawsze nam na to pozwalają. Na podeszwach stóp tworzą się nieestetyczne zgrubienia, które powstają wskutek długotrwałego, powtarzalnego ucisku pewnego obszaru skóry. Tak powstają modzele. Na pojawienie się tego rodzaju odcisków szczególnie narażeni są diabetycy i osoby z zaburzeniami układu krążenia. Jak skutecznie poradzić sobie z modzelami?

Modzele, co to takiego?

Modzele to struktury powstałe w wyniku hiperkeratozy – punktowego zgrubienia i nagromadzenia rogowej warstwy naskórka. Najczęściej jest to efekt noszenia nieodpowiedniego obuwia. Modzele przypominają wyglądem żółtawe, owalne, płaskie masy. Najczęściej odciski te pojawiają się w obszarze pięt, palucha i przednich krawędzi stóp. W początkowym stadium nie powodują dolegliwości bólowych, jednak nieleczone modzele mogą przyczynić się do uszkodzenia naskórka, który traci elastyczność. Powstałe w wyniku zignorowania modzeli pęknięcia na skórze to wymowne zaproszenie dla bakterii, wirusów i grzybów. Aby uchronić się przed zakażeniem należy jak najprędzej odwiedzić gabinet podologiczny.

Skąd się biorą modzele na stopach?

Powstawanie modzeli to obronna reakcja organizmu na stały ucisk, tarcie lub obciążenie. Przyczynami tej dolegliwości mogą być:

  • noszenie nieodpowiednich butów (buty zbyt luźne powodujące obtarcia, buty na wysokim obcasie),
  • intensywne i częste usuwanie naskórka,
  • chodzenie bez butów,
  • płaskostopie,
  • ostrogi (kostne narośla tworzące się wzdłuż stawów),
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • deformacje układu kostnego,
  • nadwaga lub otyłość.

Codzienny pośpiech, jedzenie na stojąco i wymagania, jakie stawia nam współczesny świat sprawiają, że zapominamy o naszych stopach. Nieleczone modzele mogą doprowadzić do rozwoju innych schorzeń, dlatego warto zastanowić się, jak odciążyć nasze stopy.

Metody leczenia modzeli i zrogowaceń

Usuwanie modzeli i zrogowaceń jest realizowane w klinikach podologicznych. Zabieg można wykonać m.in. w warszawskim Gabinecie Podologicznym Satin. W zależności od czynników przyczyniających się do rozwoju modzeli, specjaliści proponują następujące metody leczenia:

  • deformacje w układzie kostnym (w tym przypadku nie usuwa się modzeli, zamiast tego należy skoncentrować się na systematycznych wizytach u podologa, który zaleci nam nakładanie opatrunków odciążających i amortyzujących),
  • powstawanie modzeli w wyniku ich stałego usuwania (specjaliści rekomendują regularne wizyty w gabinecie podologicznym w celu poprawienia stanu skóry pacjenta),
  • modzele będące rezultatem noszenia nieodpowiedniego obuwia (tu przede wszystkim należy zrezygnować z butów na wysokim obcasie, butów niedopasowanych do stopy lub za ciasnych, a dodatkową formą pomocy będą wkładki ortopedyczne).

Domowe sposoby radzenia sobie z modzelami

Leczenie modzeli zaczyna się od zminimalizowania ciśnienia, jakie wywierane jest na określony obszar skóry stóp. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne wkładki ochronne, które odizolują stopę od wewnętrznej części butów. Dobrym sposobem na modzele jest ich moczenie w ciepłej wodzie w celu zmiękczenia i usunięcie przy użyciu kwasu salicylowego. Oczywiście nie należy próbować pozbyć się odcisku za jednym zamachem, ten proces jest długotrwały. W tym czasie po każdej kąpieli powinniśmy natłuszczać stopy, smarując je nawilżającymi kremami. O stopy należy dbać przez cały rok, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj noszonego obuwia, wybierać rajstopy bez grubych szwów, używać peelingów do skóry stóp i stopniowo wygładzać modzele za pomocą pumeksu.

Samodzielne wycinanie modzeli nie przyniesie satysfakcjonujących efektów, wręcz przeciwnie – modzel odrośnie i będzie jeszcze większy. W każdym gabinecie podologicznym znajdziemy odpowiednią pomoc, a dzięki konsultacji ze specjalistą zyskamy pewność, że modzel zostanie usunięty prawidłowo. Więcej informacji na temat zabiegu znajduje się pod adresem: https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/usuwanie-modzeli-i-zrogowacen

Katarzyna Menkała

opinie o Satin