Zaznacz stronę

Problem nadmiernej potliwości stóp to bardzo częsta przypadłość, z jaką zgłaszają się pacjenci do gabinetów podologicznych. Jest to wyjątkowo nieprzyjemna i kłopotliwa dolegliwość, z którą ciężko poradzić sobie samemu. Uczucie mokrych stóp oraz ich nieprzyjemny zapach stanowią prawdziwe utrapienie. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób można skutecznie walczyć z tym problemem.

Nadmierna potliwość stóp – co ją powoduje?

Pocenie się stóp i dłoni to naturalne procesy fizjologiczne, ponieważ w tych częściach ciała występuje najwięcej gruczołów potowych. Jednak u niektórych osób pojawia się problem nadmiernej potliwości, co wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami i pogorszeniem życiowego komfortu. Pot jest wydzieliną gruczołów potowych, a jego ilość uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Nigdy nie powinniśmy bagatelizować tego problemu, ponieważ może on przyczynić się do rozwoju chorób, wirusów i grzybów. Warto więc skorzystać z porad specjalistów w profesjonalnym gabinecie podologicznym.

Przyczyny nadmiernego pocenia się stóp:

  • zmiany hormonalne,
  • okres dojrzewania,
  • menopauza,
  • stres, zaburzenia emocjonalne,
  • choroby metaboliczne (cukrzyca, choroby tarczycy),
  • choroby neurologiczne,
  • niektóre choroby zakaźne,
  • niewłaściwa higiena stóp,
  • noszenie nieodpowiedniego obuwia,
  • noszenie skarpetek ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza,
  • nieprawidłowa dieta (głównie spożywanie ostrych potraw).

Rodzaje nadpotliwości:

  • Nadpotliwość pierwotna – jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, powoduje ją nadmierna stymulacja gruczołów potowych. Zwiększone wydzielanie potu pojawia się najczęściej na stopach, dłoniach, twarzy i pod pachami. Czynnikiem, który najbardziej pobudza gruczoły potowe jest stres oraz inne stany emocjonalne.
  • Nadpotliwość wtórna – pojawia się przy niektórych stanach fizjologicznych, może towarzyszyć różnym chorobom (endokrynologicznym, neurologicznym). Pojawia się także podczas nadmiernego wysiłku fizycznego.

Pocące się stopy – terapia u podologa

Kiedy sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem nadmiernej potliwości stóp, warto skorzystać z pomocy podologa. Specjalista zbada stan zdrowia naszych stóp oraz pomoże dobrać specjalistyczne produkty do codziennej aplikacji na skórę. Udzieli cennych wskazówek co do ich stosowania, a także dalszego postępowania. Regularne stosowanie zaleconych produktów zazwyczaj rozwiązuje problem. Niekiedy jednak podolog może skierować pacjenta na dodatkowe badania do dermatologa.

Jak dbać o pocące się stopy?

  1. Należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny (codzienne dokładne mycie i osuszanie stóp, a także ścieranie warstwy martwego naskórka).
  2. Bardzo ważna jest regularna pielęgnacja specjalistycznymi preparatami – stosowanie antyperspirantów i maści.
  3. Podolog może polecić kąpiele stóp lub zabieg jontoforezy wodnej.
  4. Powinno się nosić skarpetki wyłącznie z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Zawsze dobierajmy także wygodne obuwie – najlepiej skórzane
  5. Należy również pamiętać o przestrzeganiu prawidłowej diety, należy ograniczyć ostre i tłuste potrawy

Aby terapia na pocące się stopy przyniosła oczekiwane rezultaty, bardzo wiele zależy od determinacji pacjenta. Więcej informacji na temat leczenia pocących się stóp znajdziemy na stronie gabinetu podologicznego Satin.

Monika Bąbiak

opinie o Satin