Zaznacz stronę

Wrastające paznokcie to powszechnie występująca, a zarazem bardzo uciążliwa i nierzadko bolesna dolegliwość. Może ona przytrafić się niemal każdemu, zarówno kobietom, jak i mężczyznom, osobom w niemal każdym wieku. Dlaczego dochodzi do wrastania paznokcia i jak skutecznie radzić sobie z tym problemem?

Czym jest wrastający paznokieć?

O problemie wrastającego paznokcia możemy mówić wtedy, gdy na skutek pewnych bodźców, płytka paznokcia zaczyna naciskać i napierać na tkankę wału okołopaznokciowego. Długotrwały nacisk na część palca nierzadko prowadzić może do przerwania ciągłości naskórka. To z kolei skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi, a w późniejszym czasie także powstaniem trudno gojących się ran oraz stanu zapalnego. Pojawienie się rany i stanu zapalnego przy okazji wrastającego paznokcia to najbardziej zaawansowane stadium dolegliwości. Jest to stan szczególnie niebezpieczny, ponieważ rana ta stanowi otwartą furtkę dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, a co za tym idzie niepożądanych infekcji. Wrastający paznokieć bardzo często wywołuje duży ból i uciążliwy dyskomfort, który nierzadko utrudnia lub wręcz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Wrastający paznokieć – źródła problemu

Problem wrastającego paznokcia może pojawić się na skutek kilku różnych przyczyn. Najczęściej przyczyny te są stosunkowo błahe i łatwe do wyeliminowania, ale także często popełniane, stąd tak szerokie występowanie dolegliwości. Bodźcem, który w sposób szczególny wpływa na ryzyko wystąpienia tego uciążliwego problemu, jest regularne i długotrwałe chodzenie w za ciasnych, zbyt małych i źle dopasowanych butach. Kiedy bowiem każdego dnia, przez kilka godzin dziennie, nasze stopy zamknięte są zbyt małej dla siebie przestrzeni, narażone są na różnego typu schorzenia, deformacje i dolegliwości, także problem wrastającego paznokcia. W zbyt małym bucie palce naszych stóp naciskają na siebie, a na skutek wysokiej temperatury i wilgotności panujących wewnątrz obuwia, nierzadko także puchną. Ściśnięte paznokcie naciskają na miękką i dodatkowo rozpulchnioną skórę wału paznokciowego, wywołując nieprzyjemne uczucie ucisku, a z czasem także bólu.

Inną przyczyną pojawiania się problemu wrastających paznokci jest nieodpowiednia i nieprawidłowa higiena oraz pielęgnacja stóp. Przede wszystkim jest to nieumiejętne przycinanie paznokci. Wiele osób podczas opracowywania paznokci nadaje im kształt półokrągły, wywołując tym samym nieprawidłowy kierunek ich wzrostu. Warto pamiętać, aby zawsze przycinać płytkę paznokciową na prosto, minimalizując tym samym ryzyko jej wrastania w wał.

Co jeszcze wpłynąć może na pojawienie się problemu wrastających paznokci? W zwiększonej grupie ryzyka znajdują się osoby z nadwagą oraz osoby z nabytymi lub wrodzonymi deformacjami stopy. Wrastaniu paznokci w tkankę wału okołopaznokciowego sprzyjać mogą również wady postawy, powodujące nierównomierne lub nadmierne obciążenie stóp i ucisk na poszczególne ich części.

Na problem wrastających paznokci narażone są także panie w ciąży, osoby szczególnie aktywne, pracujące fizycznie lub regularnie uprawiające sport, a także osoby posiadające genetyczne predyspozycje ku tejże dolegliwości.

Wrastające paznokcie – leczenie

Niezależnie od tego, co było powodem powstania problemu wrastającego paznokcia, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek jego objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z podologiem. W żadnym wypadku nie należy próbować usuwać problemu na własną rękę, w domowym zaciszu. Tylko doświadczony specjalista podolog może w pełni skutecznie i bezpiecznie pomóc nam pozbyć się wrastającego paznokcia, a co za tym idzie przywrócić nam komfort codziennego funkcjonowania.

Jak więc podolog leczy wrastający paznokieć? Niezależnie od tego, jakie kroki podejmie w późniejszych etapach leczenia, w pierwszej kolejności musi on przeprowadzić dokładną rozmowę z pacjentem. Dzięki niej specjalista może poznać codzienne nawyki pacjenta, jak i ewentualną historię jego choroby, a także dojść do przyczyny pojawienia się problemu. Dopiero po tym, podolog może przejść do przygotowania stopy pacjenta oraz przystąpić do właściwego procesu leczenia. Skóra stopy i paznokcie muszą zostać starannie umyte i zdezynfekowane, a ewentualna rana, oczyszczona. Następnie konieczne jest wykonanie sondowania, czyli oczyszczenia stopy ze zgrubień i hiperkeratoz zalegających w wałach paznokciowych, przy użyciu specjalnej, jałowej sondy. Kolejnym krokiem jest opracowanie i podcięcie wrastającego, problematycznego paznokcia. Aby usunąć wrastający fragment płytki podolog używa odpowiednio dopasowanych cążków. Po przycięciu paznokcia konieczna jest aplikacja tamponady oraz specjalnej klamry. Elementy te mają na celu naprostowanie paznokcia i nadanie mu właściwego kierunku wzrostu, a także przywrócenie pacjentowi komfortu chodzenia, bezpośrednio po zakończeniu zabiegu.

Po zakończonej terapii podolog powinien również poinformować pacjenta o tym, co należy robić, a czego unikać, aby zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia problemu.

opinie o Satin