Zaznacz stronę

Osoby, cierpiące na cukrzycę narażone są na wiele dodatkowych powikłań, które mogą przeszkadzać im w codziennym funkcjonowaniu. Problem stopy cukrzycowej dotyka głównie pacjentów z cukrzyca typu 2 (insulinoniezależną), ale nie tylko. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy sobie radzić z tym schorzeniem.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Zespół stopy cukrzycowej to jedno z najczęściej występujących powikłań cukrzycy. Choroba ta charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, przez co staja się one znacznie mniej wrażliwe na ból. Pojawiają się także zaburzenia mikrokrążenia. Utrudnia to gojenie się ran i owrzodzeń. Stopniowo następuje proces martwiczy. Struktura kości i stawów osłabia się i często dochodzi do deformacji stopy i uniemożliwia diabetykowi chodzenie. W wielu przypadkach konieczna jest nawet amputacja.

Przyczyny

Stopa cukrzycowa może powstać z wielu powodów. Najczęściej jednak odnotowuje się:

  • uszkodzenie naczyń krwionośnych (retinopatia),
  • wysoki poziom cukru i zaniedbywanie terapii prowadzi do zmian w ścianach dużych (makroangiopatia),
  • upośledzenie funkcji nerek (nefropatia),
  • zmiany deformacyjne spowodowane noszeniem źle dobranego obuwia,
  • uszkodzenie jednego (neuropatia) lub wielu nerwów (polineuropatia), co powoduje brak wrażliwości w stopie.

Dodatkowo, choroba ta występuje w dwóch odmianach: jako zespół stopy niedokrwiennej, który powstaje w wyniku pogorszenia ukrwienia w obrębie stopy oraz jako zespół stopy neuropatycznej, spowodowany uszkodzeniem obwodowego układu naczyniowego.

Objawy

Zespół stopy cukrzycowej objawia się:

  • nasilającym się w nocy bólem, któremu towarzyszą bolesne kurcze mięśni oraz uczucie mrowienia i kłucia,
  • łuszczycą i wysuszoną skórą,
  • pęknięciami z ogniskami martwicy i owrzodzenia,
  • gorszym i dłuższym gojeniem się ran,
  • zaburzeniami w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku,
  • deformacją kości.

Leczenie

Nieleczona stopa cukrzycowa może nieść za sobą poważne konsekwencje: martwice i amputację. Należy zgłosić się jak najszybciej do podologa, gdy tylko odczuwa się jakąś niekorzystną zmianę, ponieważ znacznie zwiększa to szanse skutecznego wyleczenia. Szybka i prawidłowa ocena stanu zdrowia to podstawa rozpoczęcia terapii. Leczenie jest trudne i skomplikowane, ale niezbędne. Kuracje prowadzi się pod opieką specjalistów: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta, dermatologa. Szczegółowy plan leczenia zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i stadium jego choroby.

Eksperci usuwają nadmierne zrogowacenia skóry, odciski i modzele. Następnie dobiera się odpowiednie preparaty do pielęgnacji stóp (m.in. ze srebra) lub stosuje się inne metody, po czym konieczny jest stały nadzór specjalisty. Terapia to ciągły i regularny proces, dlatego ciężko przewidzieć czas jej trwania. Wszystko zależy od postępów w leczeniu i wyraźnych efektów. Więcej informacji o sposobie leczenia znajdziesz na stronie warszawskiego gabinetu podologicznego: leczenie stopy cukrzycowej.

Stopa cukrzycowa to poważna choroba wywołana inną poważną chorobą. Szybko zdiagnozowana daje się wyleczyć. Dlatego bardzo ważna jest sama profilaktyka i osobista pielęgnacja stóp przez pacjenta; potrzebna, aby nie dopuścić do pojawienia się jakichkolwiek objawów.

Katarzyna Menkała

opinie o Satin