Zaznacz stronę

Pocenie się to naturalny proces zachodzący w naszym organizmie, który ma na celu ochronę przed przegrzewaniem się. Jeśli jednak staje się on zbyt intensywny, mamy do czynienia z problemem nadpotliwości.

Nadmierna potliwość jest problemem, który lokalizuje się najczęściej na dłoniach, stopach, ale także na twarzy i na całym ciele. Nadmierna produkcja potu może mieć różne przyczyny i aby skutecznie z nią walczyć, warto dowiedzieć się co dokładnie stoi za nadpotliwością w naszym przypadku.

Przyczyny problemu nadpotliwości

Wśród przyczyn problemu znajdują się zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne bodźce, wywołujące problem nadmiernej potliwości. Stan ten może bowiem być ściśle związany z występującymi chorobami towarzyszącymi, takimi jak cukrzyca, hipoglikemia, czy nadczynność tarczycy, ale także choroby układu nerwowego, zatrucia, czy choroby nowotworowe.

Na występowanie nadmiernej potliwości wpływ może mieć także przewlekły stres oraz stałe przyjmowanie niektórych leków. Ponadto za problemem potliwości stać może także nadmierny wysiłek fizyczny – nadpotliwość często występuje u zawodowych sportowców. Kolejną przyczyną może być noszenie nieodpowiednio dobranego obuwia oraz niewłaściwa higiena i pielęgnacja stóp.

Jak objawia się problem nadpotliwości?

Nadpotliwość stóp to nie tylko bardziej intensywna niż zazwyczaj produkcja potu; to także szereg różnego rodzaju dodatkowych objawów i uciążliwości, z którymi musi borykać się osoba zmagająca się z owym problemem. Przede wszystkim jest to znaczne zmiękczenie i swoiste opuchnięcie skóry stopy, która staje się przez to zdecydowanie bardziej podatna na wszelkiego rodzaju urazy i infekcje. Ponadto u osób z nadpotliwością stóp pojawia się także wyraźne zaczerwienienie oraz łuszczenie się skóry, zlokalizowane przede wszystkim w przestrzeni pomiędzy palcami. Co ciekawe, nierzadko nadpotliwości stóp towarzyszą  także okresy przesuszenia skóry, która staje się wtedy wrażliwa i swędząca. Pojawiają się również nieestetyczne i uciążliwe pęcherze.

Dlaczego leczenie nadpotliwości jest tak ważne?

Nadmierne pocenie się stóp to problem, z którym pacjenci rzadko zgłaszają się do gabinetu podologicznego. Wynika to głównie z faktu, iż wiele osób wstydzi się swojej dolegliwości. Jej ukrywanie czy bagatelizowanie nie przynosi jednak żadnych korzyści, wręcz przeciwnie, może prowadzić do znacznego pogorszenia się stanu chorobowego. Co więcej, problem ten nierzadko powoduje także znacznie obniżenie pewności siebie oraz spadek samopoczucia. Nieleczona nadpotliwość powoduje, że rzadziej odsłaniamy stopy, nawet latem, nierzadko rezygnując z wygody. Warto także pamiętać, że nadmierna potliwość może prowadzić do wystąpienia znacznie poważniejszych, groźnych dla organizmu infekcji zarówno grzybiczych, jak i bakteryjnych.

Bardzo ważne jest więc, aby zgłosić się ze swoim problemem do specjalisty, który skutecznie pomoże nam pozbyć się go, a co za tym idzie, zwiększyć nasze bezpieczeństwo i pewność siebie oraz nasz komfort psychiczny.

Leczenie nadpotliwości stóp

Skuteczne zaleczenie problemu nadpotliwości stóp możliwe jest wyłącznie z pomocą specjalisty. Lekarz dermatolog, endokrynolog, lub specjalista podolog to osoby, które mogą pomóc nam w walce z tą powszechną i uciążliwą dolegliwością. Istnieje kilka skutecznych sposobów zwalczania problemu nadmiernej potliwości; są to zarówno specjalistyczne zabiegi, jak i stosowanie różnego rodzaju środków użytku zewnętrznego. Przede wszystkim jednak, każda wizyta u podologa rozpoczyna się przeprowadzeniem dokładnego wywiadu, który pozwala specjaliście na poznanie pacjenta, jego stylu życia, nawyków, a także ewentualnych chorób towarzyszących. W ten sposób podolog może dojść do przyczyny występowania problemu nadpotliwości, a co za tym idzie, wybrać dla danego pacjenta optymalną metodę jego leczenia i profilaktyki.

Kurację rozpoczyna się od usunięcia nagromadzonego, zmiękczonego, lub przesuszonego naskórka. Następnie podolog podejmuje odpowiednie kroki, uzależnione od tego, jaką metodę leczenia wybrał. Jednym z nowoczesnych i często stosowanych sposobów leczenia nadmiernej potliwości jest tak zwana jonofereza. Sposób ten polega na zanurzeniu stóp w wodzie, przez którą przepuszczany jest prąd galwaniczny o wybranym, odpowiednim napięciu. Metoda ta jest wyjątkowo skuteczna, a zarazem nieinwazyjna i nieskomplikowana dla pacjenta. Wystarczy bowiem kilka do kilkunastu sesji, podczas których pacjent zanurza stopy na 15 do 20 minut. Zazwyczaj optymalną ilością jest wykonanie dziesięciu lub dwunastu zabiegów, w równych odstępach czasowych co kilka dni.

Po zakończeniu leczenia podolog zaleca pacjentowi także doraźne metody i sposoby skutecznego zapobiegania nawrotom problemu. Warto przede wszystkim dbać o prawidłową higienę stóp, ale także stosować regularne kąpiele ziołowe oraz specjalistyczne, zalecone przez podologa kosmetyki lub leki.

opinie o Satin