Zaznacz stronę

Pocenie się to naturalny i potrzebny organizmowi proces. Umożliwia on skuteczną regulację temperatury ciała. Czasem jednak pojawia się pocenie nadmierne, które znacznie przewyższa potrzeby organizmu. Problem ten dotyczy około 3 proc. społeczeństwa. Zobacz, jakie konsekwencje wiążą się z potliwością stóp.

Potliwość stóp – czym jest?

Zanim przejdziemy do wskazania, jakie skutki wiążą się z potliwością stóp, najpierw wyjaśnimy, czym w zasadzie jest ten problem. Samo pocenie się jest zjawiskiem naturalnym, które nie niesie niebezpieczeństwa dla organizmu. Kłopoty zaczynają się dopiero, gdy produkcja potu przybiera ogromną skalę. Potliwość stóp to stan, w którym stopy pocą się w sposób nadmierny.

Przyczyną takiej dolegliwości mogą być choroby endokrynologiczne, do których zaliczyć można cukrzycę, nadczynność tarczycy czy hipoglikemię, a także choroby układu nerwowego, choroby nowotworowe czy zatrucia.

Czasem czynnikami wpływającymi na rozwój potliwości jest nadmierny stres, nieodpowiednia dieta albo przegrzanie organizmu. Potliwość stóp – właśnie z tego ostatniego powodu – często występuje latem, np. wtedy, gdy dojdzie do założenia zbyt ciepłych i niepozwalających na wentylację butów w stosunku do tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz.

Co ciekawe, czasem przyczyny potliwości stóp mogą być bardzo prozaiczne i łatwe do wyeliminowania. Okazuje się, że ta dolegliwość może być wywołana noszeniem skarpet wykonanych ze sztucznych, nieoddychających materiałów lub nieodpowiednią pielęgnacją stóp.

Oto konsekwencje potliwości stóp.

Większe ryzyko infekcji i chorób skórnych

Nadmierna potliwość stóp może zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji i zakażeń bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych.  Wilgotne środowisko jest idealne do rozwoju grzybicy, która może zająć zarówno skórę, jak i paznokcie u stóp. Grzybica może w istotny sposób wpłynąć na wygląd skóry i płytki paznokciowej, wywołując szereg dolegliwości bólowych.

Nadmierna utrata płynów ustrojowych

Pocąc się, tracimy płyny ustrojowe. Jeżeli stopy narażone są na nadmierną ich utratę, może dojść nawet do odwodnienia organizmu i jego osłabienia. Dlatego, gdy borykasz się z nadpotliwością stóp, dbaj o to, by wypijać w ciągu dnia duże ilości wody. W ten sposób uzupełnisz braki związane z nadmiernym poceniem się.

Występowanie nieprzyjemnego zapachu

Kolejną konsekwencją nadpotliwości stóp jest nieprzyjemny zapach. Warto tu wspomnieć, że pot jest neutralny zapachowo. Nabiera on określonej woni dopiero w kontakcie z bakteriami, które namnażają się na jego powierzchni, prowadząc do nieprzyjemnego zapachu. Szybko namnażające się bakterie to nie tylko ryzyko nieprzyjemnego zapachu, ale również infekcji i chorób skóry, o których już wspomnieliśmy. Chcąc zwalczyć tę dolegliwość, dobrze jest skorzystać ze wsparcia podologa, który podpowie, jakie preparaty są skuteczne w leczeniu tego schorzenia.

Utrudnione gojenie

Nadmierna potliwość stóp może prowadzić również do utrudnionego gojenia się ran. Wszelkiego rodzaju ranki i otarcia mogą być bramą, która prowadzi do zakażeń.  Co więcej, zbyt długie gojenie się różnego rodzaju zmian skórnych może powodować dyskomfort i dolegliwości bólowe.

Infekcja paznokci

Nadpotliwość może mieć wpływ nie tylko na stan skóry, ale również paznokci u stóp. Pot może być środowiskiem sprzyjającym zakażeniu płytki paznokciowej. Nadmierne pocenie się stóp to także zwiększone ryzyko grzybicy, a także chorób paznokci wywołanych wirusami czy bakteriami.

Zaostrzenie innych chorób skórnych

Niestety, potliwość stóp nie sprzyja leczeniu innych chorób skórnych. Nadmierne pocenie się skóry stóp może zaostrzyć objawy np. atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy.

Zwiększone ryzyko brodawek HPV

Wilgotne środowisko to także większe ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Tym sposobem nadprodukcja potu może prowadzić do wystąpienia brodawek wirusowych, które są zmianami zakaźnymi.

Maceracja skóry

W wyniku nadmiernego działania wilgoci dochodzi do powierzchownego uszkodzenia warstw skóry. Wygląda ona na jaśniejszą i bardziej pomarszczoną. Konsekwencją maceracji jest osłabienie warstwy naskórka, przez którą mogą przedostać się do niżej położonych tkanek różnego rodzaju drobnoustroje.

Pękanie skóry

Wyróżnia się dwa rodzaje pęknięć skóry – suche i wilgotne. Drugie są właśnie efektem nadmiernego pocenia się stóp. Konsekwencją potliwości stóp jest więc pękanie skóry, co może wiązać się z bólem. Powstające rany i otarcia to zwiększone ryzyko wszelkiego rodzaju zakażeń.

Co robić, gdy pojawia się nadpotliwość stóp?

Zamiast stosować domowe, często wątpliwe sposoby, najlepiej udać się do podologa, który podpowie, jakie preparaty zniwelują problem. Mogłoby się wydawać, że nadpotliwość można zwalczyć, stosując kremy wysuszające stopy czy blokujące działanie gruczołów potowych, ale trzeba pamiętać, że istotne jest również dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia stopy. Skóra nie może być ani zbyt wilgotna, ani zbyt sucha. Preparaty zaproponowane przez podologa muszą zawierać substancje antybakteryjne, oczyszczające, odświeżające oraz zabezpieczające przed rozwojem grzybicy.

Podolog pomoże również w znalezieniu przyczyny nadpotliwości. Może być to krokiem do całkowitego wyeliminowania nadmiernej produkcji potu w skórze stóp.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin