Zaznacz stronę

Plastyka wałów paznokciowych to jeden z rodzajów tak zwanej chirurgii podologicznej. Połączenie wiedzy z zakresu podologii i doświadczenia chirurgicznego sprawia, że udało się opracować metodę, która w bezpieczny oraz skuteczny sposób pozwala rozwiązać problem związany z tym obszarem paznokcia.

Czym jest plastyka wałów paznokciowych?

Zabieg plastyki wałów paznokciowych opiera się na chirurgicznym wycięciu wału paznokciowego. Chirurg wycina nadmiar tkanek podskórnych, niekorzystnie wpływających na kształt paznokcia, który może powodować ból oraz wrastanie paznokci. W trakcie plastyki wałów paznokciowych nie ingeruje się w struktury paznokcia takie jak: macierz albo łożysko. Dzięki tego rodzaju zbiegowi można szybko uzyskać bardzo dobry efekt estetyczny.

Kto powinien skorzystać z plastyki wałów paznokciowych?

Z tego rodzaju zabiegu powinny skorzystać osoby, u których obserwuje się wrastanie paznokcia, niepodyktowane problemami z samą płytką, lecz nadmiarem skóry wokół paznokci. Wycinając nadmiar tkanek podskórnych, płytka paznokciowa zostaje uwolniona. Dzięki temu dalszy wzrost paznokcia przebiega w sposób prawidłowy i nie obserwuje się już negatywnych objawów związanych z wrastaniem paznokcia.

Nawracające problemy z wrastaniem paznokcia

Wiele osób borykających się z wrastającymi paznokciami nie może poradzić sobie z tym problemem poprzez zachowawcze zabiegi. Dolegliwość nie tylko nawraca, ale towarzyszą jej stany zapalne w okolicy wałów paznokciowych, a także ból utrudniający codzienne funkcjonowanie. Rozwiązaniem dla tego rodzaju pacjentów jest zastosowanie plastyki wałów paznokciowych, która może uchronić ich przed tego rodzaju dolegliwościami w przyszłości.

Na czym  polega plastyka wałów paznokciowych?

Zanim specjalista zdecyduje się na zabieg w zakresie plastyki wałów paznokciowych, najpierw przeprowadzi konsultację. W jej trakcie przekazane są zarówno szczegółowe zalecenia do przygotowania przed zabiegiem, jak i postępowanie po plastyce paznokci. Zabieg trwa około 1,5 godziny, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jest przeprowadzany przez chirurga w asyście podologa. Gdy wały paznokciowe zostaną wycięte, zakładane są szwy. Zdejmuje się je po około dwóch tygodniach. Jednak ten czas jest zależny od konkretnych potrzeb pacjenta. Dolegliwości bólowe po zabiegu mogą trwać jeszcze przez kolejnych kilka dni.

Pamiętaj o regularnej profilaktyce

Gdy plastyka wałów paznokciowych zostanie wykonana, zalecana jest regularna profilaktyka podologiczna. Dzięki temu można uniknąć pojawienia się tego problemu w przyszłości. Na czym polega działanie profilaktyczne?

Zacznijmy od tego, że podolog wyjaśnia, czym są wrastające paznokcie oraz przedstawia przyczyny ich powstawania, a jest ich bardzo wiele.

Z problemem wrastających paznokci mamy do czynienia wówczas, gdy płytka paznokciowa wrasta w skórę i w ten sposób uszkadza jej strukturę. Niestety taki paznokieć staje się wrażliwy na dotyk, może zacząć rosnąć na boki, a następnie zakrzywiać się i podbijać. U pacjenta z tego rodzaju problemem występuje zaczerwienienie i ból ujawniające się w trakcie chodzenia. Dolegliwość ta może być na tyle uciążliwa, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Wśród przyczyn wrastania paznokci wymienić można te prozaiczne związane na przykład ze źle dopasowanym obuwiem, jak również te bardziej poważne związane z uwarunkowaniami genetycznymi czy deformacjami ortopedycznymi.

Kolejnym czynnikiem ryzyka, który może wywoływać powstanie wrastających paznokci, jest ich nieodpowiednie obcinanie. Jeżeli regularnie wycinasz paznokcie na półokrągło i pozbywasz się tak zwanych boków płytek, może to doprowadzić do wystąpienia wrastania paznokci.

Problemy skórne mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w stanie paznokci. Zarówno nadmierna suchość, jak i potliwość stóp może sprzyjać wrastaniu paznokci. Zadbana skóra stóp to mniejsze ryzyko pojawienia się tej dolegliwości.

Jak samodzielnie dbać o swoje stopy? Reaguj tak szybko, jak to możliwe!

W razie pojawienia się dolegliwości związanej z wrastającymi paznokciami, istotna jest również reakcja osoby, której ona dotyczy. Trzeba mieć świadomość, że wszelkiego rodzaju domowe sposoby polecane na wrastający paznokieć, na przykład opierające się na takich metodach jak moczenie stóp w soli, zwykle nie przynoszą długotrwałych i zadowalających rezultatów. Nie trać więc czasu na czynności, które nie przyniosą Ci ulgi. Znacznie rozważniejszym i korzystniejszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty i omówienie sposobu leczenia problemu wrastającego paznokcia.

Lekceważenie go, a także nieprawidłowe leczenie może nasilić stan zapalny, a przy tym doprowadzić do infekcji bakteryjnej oraz grzybiczej. Tym samym dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się dłużej. Dlatego rozsądniej jest wybrać sprawdzone metody i cieszyć się zdrowiem paznokci bez dodatkowych problemów bólowych.

Plastyka wałów paznokciowych to tylko jedna z możliwości leczenia wrastających paznokci i jest stosowana w szczególnym przypadku, gdy to nadmiar skóry staje się problemem.

opinie o Satin