Zaznacz stronę

Problem wrastającego paznokcia to uciążliwa i bolesna dolegliwość, z którą dosyć trudno jest poradzić sobie samodzielnie. Znacznie bardziej wskazanym jest zwrócenie się po pomoc do specjalisty podologa, który skutecznie zniweluje problem. Kluczowe jest w tym wypadku właściwe rozpoznanie problemu. Jakie są pierwsze objawy wrastającego paznokcia? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Problem wrastających paznokci – przyczyny

Wśród przyczyn występowania problemu wrastających paznokci znajduje się przede wszystkim ich nieodpowiednia pielęgnacja i niewłaściwy sposób przycinania. Nieumiejętne skracanie płytki może przyczynić się do zmiany kierunku jej wzrostu lub deformacji, a co za tym idzie wrastania w wał okołopaznokciowy. Część osób borykających się z problemem wrastającego paznokcia może także mieć ku temu pewne predyspozycje genetyczne, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Należy do nich przede wszystkim specyficzna budowa stóp i palców u nóg – długie palce oraz ich rurkowaty kształt, zbyt szeroka płytka, czy też paznokieć wyraźnie zagięty ku dołowi, a także płaskostopie i haluksy.

Inną, równie powszechną przyczyną wrastania paznokci jest długotrwałe noszenie zbyt małego i ciasnego obuwia, co powoduje ucisk i odkształcanie się płytki, a także jej nieprawidłowy wzrost. Na ryzyko wystąpienia problemu wrastającego paznokcia wpływ może mieć także zbyt duża masa ciała oraz związany z nią nadmierny, nierzadko nierówny nacisk na stopy i palce u nóg.

Pierwsze objawy wrastania paznokcia

Wrastający paznokieć może wywołać spory dyskomfort i odczuwalne dolegliwości bólowe. Co więcej, nieleczony, może prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego, który z kolei sprzyjać może wystąpieniu groźnych infekcji. Dlatego też tak ważne jest rozpoznanie problemu w porę, kiedy jest on jeszcze na początkowym etapie. Kiedy problem dopiero zaczyna się rozwijać, znacznie łatwiej jest zapobiec jego postępowaniu.

Warto regularnie badać stan swoich stóp i paznokci podczas codziennej kąpieli. W ten sposób, jeżeli na granicy płytki i wału pojawi się jakikolwiek problem od razu go zauważymy. Wyraźne zbliżenie się paznokcia do wału oraz jego obrzęk to pierwsze z objawów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Ponadto skóra, w miejscu styku z paznokciem staje się zaczerwieniona i bardziej wrażliwa. Jeżeli w tym momencie nie wyłapiemy problemu i nie udamy się do specjalisty, możemy spodziewać się, że płytka paznokcia w końcu przerwie ciągłość naskórka i wbije się w skórę. Spowoduje to oczywiście wyraźny ból i dyskomfort, a także duży obrzęk i krwawienie. Na tym etapie trudno już nie zauważyć problemu, czy też bagatelizować go, gdyż jest on nie tylko niemożliwy do przeoczenia, ale i bolesny. Taki stan wymaga interwencji podologa i profesjonalnej linii leczenia oraz starannej profilaktyki po jego zakończeniu. Tak zaawansowany stopień schorzenia, nieleczony, będzie się bowiem tylko pogarszać. Może pojawić się stan zapalny oraz ropień, które dodatkowo wzmagają dolegliwości bólowe i dyskomfort, a także sprzyjają wystąpieniu groźnych dla zdrowia infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych.

Leczenie wrastających paznokci

Niezależnie od tego na jaki etapie rozpoznamy problem wrastającego paznokcia, konieczne jest niezwłoczne udanie się z nim do profesjonalnego gabinetu podologicznego. Specjalista przeprowadzi wnikliwy wywiad i wstępne badanie, dzięki czemu będzie w stanie poznać przyczynę wystąpienia problemu i ustalić dokładny plan jego leczenia.

Terapię rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia płytki oraz wału okołopaznokciowego. Podolog dezynfekuje objęte problemem miejsce, a następnie starannie lecz delikatnie osusza je, pozbywając się ewentualnego osocza, ropy, czy krwi. Kolejnym etapem jest tak zwane sondowanie, dzięki któremu możliwe jest dokładne usunięcie wszystkich zrogowaceń naskórka oraz innych zmian z powierzchni płytki oraz wału. Kiedy specjalista zakończy proces sondowania, przystępuje do właściwego skrócenia paznokcia oraz wycięcia jego części, która wrasta w wał okołopaznokciowy, naruszając jego strukturę. Czynność ta ma na celu właściwe ukierunkowanie płytki i jej wzrostu, dzięki czemu nie tylko usuwa się istniejący problem, ale także zapobiega jego ponownemu wystąpieniu.

W niektórych przypadkach specjalista zakłada także na palec tamponadę oraz klamrę, która pomoże ukierunkować paznokieć. Wizytę kończy się ponownym oczyszczeniem palca i paznokcia, przepisaniem ewentualnych środków, czy kosmetyków do stosowania w domu, a także rozmową na temat właściwej profilaktyki, mającej na celu zapobieganie ponownemu pojawieniu się problemu.

Wrastający paznokieć to bolesna i uciążliwa dolegliwość, którą należy leczyć wyłącznie z pomocą specjalisty podologa. Jeśli kiedykolwiek mieliśmy już do czynienia z problemem, pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu stanu swoich paznokci, aby w razie jego nawrotu wyłapać go w porę.

opinie o Satin