Zaznacz stronę

Jedną z najczęstszych infekcji, które rozwijają się w obrębie stóp, jest grzybica paznokci. Jej popularność wynika ze specyfiki skóry stóp. Mnóstwo gruczołów potowych, które wydzielają nadmiar wilgoci, w połączeniu z ciepłem wywołanym noszeniem butów to doskonałe środowisko do rozwoju grzybów. Zobacz, jakie  są pierwsze objawy grzybicy paznokci.

Niewielkie plamki na krawędzi paznokcia

Pierwszym symptomem, który może wskazywać na to, że dzieje się coś niepokojącego z paznokciami, jest pojawienie się niewielkich plamek. Zlokalizowane są zwykle bliżej zewnętrznej krawędzi paznokcia.  Wraz z rozwojem zakażenia plamki powiększają się i przesuwają bardziej do środka.

Jeżeli zauważysz tego rodzaju objaw, natychmiast zgłoś się do podologa. Im szybciej wdrożysz odpowiednie leczenie, tym łatwiej będzie Ci pozbyć się problemu.

Zmiana koloru płytki paznokcia

Grzybica paznokci charakteryzuje się tym, że ma istotny wpływ na barwę płytki paznokciowej. Infekcja może sprawić, że paznokieć stanie się najpierw białawy, potem żółty, następnie brązowy, a nawet czarny.

Rozpoznanie innej barwy paznokcia powinno zawsze prowadzić do refleksji, że coś dzieje się z paznokciem i być dla Ciebie wskazówką związaną z tym, by czym prędzej zająć się leczeniem u specjalisty, w tym przypadku u podologa.

Zmiany w strukturze paznokcia

Paznokieć dotknięty grzybicą staje się bardziej podatny na odkształcenia oraz rozwarstwianie się. Taki paznokieć jest również bardziej łamliwy i kruchy. Zastanawiasz się, dlaczego pierwsze objawy infekcji możesz zobaczyć na płytce paznokciowej? Już wyjaśniamy. Zazwyczaj za rozwojem infekcji grzybiczej stoją grzyby z rodzaju dermatofitów. Mają one zdolność do rozkładania keratyny, która jest głównym budulcem płytki paznokciowej. Właśnie ta cecha determinuje fakt, że początek zakażenia zwykle  objawia się na płytce paznokcia. Dlatego, jeżeli zauważysz u siebie tego rodzaju objawy, skontaktuj się ze specjalistą.

Postępujące zakażenie paznokci

Na początku grzybica dotyka jednego paznokcia, by z czasem przenieść się na kolejne. Jeżeli zauważysz, że konkretny symptom zaczyna obejmować również następne paznokcie, jak najszybciej udaj się do specjalisty.

Nieleczona grzybica paznokci prowadzi do ich stopniowego niszczenia, a także w sposób istotny obniża komfort życia. Może być też źródłem zakażeń innych części ciała. Grzybicą paznokci można zarazić również inne osoby.

Nieprzyjemny zapach

Jednym z pierwszych objawów grzybicy paznokci jest nieprzyjemny zapach. Grzyb, który zajął płytkę, prowadzi do tego, że zakażony paznokieć zaczyna pachnieć w nieprzyjemny sposób.

Występuje onycholiza paznokci

Do pierwszych objawów grzybicy paznokci zaliczyć można również onycholizę, czyli stopniowe odklejaniem się płytki paznokciowej. Prowadzi ona do deformacji paznokcia.

Na czym polega leczenie grzybicy paznokci?

Chcąc wyleczyć swoje paznokcie z grzybicy, należy udać się do specjalisty. Podolog jest osobą, która pomoże Ci zwalczyć tę dolegliwość. Pamiętaj, że grzybica nie ustępuje samoistnie, dlatego tak istotne jest jak najszybsze działanie.

Podolog dokonuje oceny Twoich stóp, a także wskazuje, by wykonać badanie mykologiczne. Pozwala ono na rozpoznanie szczepu grzybów, odpowiedzialnych za infekcje paznokci.

To szansa na dopasowanie najlepszej metody leczenia. Aby terapia była skuteczna, ważne jest dbanie o systematyczne stosowanie preparatów i  prawidłową pielęgnację domową stóp, zaleconą przez podologa. Jeżeli wdrożysz odpowiednie metody leczenia, wskazane przez podologa, pozbędziesz się problemu.

Działaj profilaktycznie

Aby zapobiec  nawrotowi grzybicy paznokci, musisz działać w sposób profilaktyczny. Poznaj czynniki predysponujące do występowania tej choroby. Wśród przyczyn zwiększających ryzyko infekcji grzybiczej wymienić można brak odpowiedniej higieny stóp, obniżoną odporność organizmu, zwiększającą ryzyko przedostania się patogenu, skaleczenia i uszkodzenia mechaniczne w obrębie płytki paznokciowej, długotrwałe przyjmowanie antybiotyków czy też niedobór cynku. Co ciekawe, na występowanie grzybicy paznokci wpływ ma także zaburzona praca gospodarki hormonalnej, a także szereg chorób, takich jak cukrzyca, anemia, otyłość czy nadwaga.

Powikłania nieleczonej grzybicy

Niektórzy mogą lekceważyć grzybicę. Jednak powikłania są na tyle poważne, że warto wcześniej wdrożyć leczenie. Wśród następstw grzybicy wymienić można trwałą utratę paznokcia, rozwój infekcji bakteryjnej paznokcia, a także rozprzestrzenianie się zakażenia grzybiczego na inne części ciała. Grzybica paznokci jest szczególnie niebezpieczna w przypadku osób z cukrzycą. Wówczas nieleczona może grozić nawet amputacją.

By uniknąć tego rodzaju problemów, warto skorzystać z pomocy podologa, który nauczy Cię jak dbać o stopy, a także wprowadzi odpowiednie leczenie, dzięki któremu pozbędziesz się tej dolegliwości. Zazwyczaj terapia opiera się na kilku wizytach u specjalisty. Chcąc wyleczyć to schorzenie, trzeba systematycznie stosować środki wskazane przez podologa, a także wdrożyć prawidłową pielęgnację stóp.

opinie o Satin