Zaznacz stronę

Stopy to te części ciała, na których spoczywa cały nasz ciężar. Codziennie noszą nas na długie dystanse, warto więc poświęcić im nieco uwagi, aby były w doskonałym stanie. Szczególnie w okresie letnim stopy wymagają więcej opieki – pokazujemy je częściej, czy to w odkrytych butach, czy to na plaży. Jak zadbać o stopy, by nie tylko zachwycały nienagannym wyglądem, ale by były także zdrowe?

Pielęgnacja stóp

Istnieje kilka sposobów na to, by utrzymać stopy w jak najlepszej formie. Przede wszystkim należy dbać o to, by odpowiednio dużo się ruszać. Aktywność fizyczna bowiem pomaga w zachowaniu dobrej kondycji stóp. Szczególnie należy o to dbać, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, który powoduje puchnięcie oraz obrzęk. Może być to niebezpieczne i w dłuższej perspektywie czasowej może przynieść wiele szkód. Dlatego warto przeciwdziałać, kiedy jeszcze nie jest za późno.

Ogromny wpływ na stan naszych stóp ma obuwie, w którym na co dzień chodzimy. Jeśli jest niewygodne, źle dopasowane, uciska stopy, będzie jedynie pogorszyć ich stan. Należy dbać o to, by buty zawsze dopasowane były idealnie, a rodzaj obuwia dobrany był do panującej pogody oraz do podłoża, po jakim będziemy się poruszać. Na wycieczkę po górach warto wybrać specjalistyczne obuwie z grubszą podeszwą, natomiast na spacer po mieście buty wygodne i miękkie. Tak samo ważne jest nieprzegrzewanie sto\óp oraz to, by nie narażać ich na niskie temperatury. Dlatego w lato najlepiej nosić przewiewne obuwie, zaś w zimę ciepłe.

Kolejnym ważnym krokiem w pielęgnacji stóp jest odpowiednia higiena. Stosowanie odpowiednich produktów do mycia to nie wszystko, niezbędne jest także nawilżanie i odżywianie skóry. Warto więc co jakiś czas nałożyć na stopy krem i maskę – odwdzięczą się nienagannym wyglądem.

Należy pamiętać także o tym, by w miejscach typu basen czy publiczne prysznice zawsze mieć własne klapki. Tam, gdzie chodzi wiele osób, łatwo zarazić się grzybicą czy innymi chorobami stóp. Jeśli jednak zauważymy u siebie objawy choroby, należy jak najszybciej udać się do specjalisty po pomoc. Bardziej zaawansowane stadium grzybicy trudniej jest wyleczyć i w niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie zakażonego kawałka paznokcia. Paznokieć może odrastać długo, jednak istnieją metody, które mogą pomóc przyspieszyć jego wzrostu lub odbudować go.

Rekonstrukcja paznokcia

Rekonstrukcja płytki paznokciowej to zabieg, który wykonuje podolog, czyli specjalista od problemów ze stopami. Od razu gdy zauważymy problem powinniśmy udać się do gabinetu podologicznego, gdzie lekarz oceni stan stóp i zakwalifikuje je do ewentualnych zabiegów. Specjaliści z gabinetu Satin wskazują, że zabieg odbudowy paznokci może być wykonany u osób, u których:

  • miał miejsce uraz, wskutek którego paznokieć uległ uszkodzeniu
  • występują wrastające paznokcie
  • usunięty kawałek paznokcia w wyniku zakażenia grzybicą

Jak przebiega zabieg rekonstrukcji paznokcia?

W pierwszej kolejności podolog oczyszcza płytkę paznokcia poddawanego leczeniu. Następnie ocenia stan paznokcia i na tej podstawie dobiera odpowiednie wypełnienie. W sytuacji, gdy problem nie jest poważny, a ubytek niewielki, zabieg można przeprowadzić już podczas jednej wizyty. Sam proces rekonstrukcji przebiega bezboleśnie. Podolog stosuje specjalne preparaty przyspieszające wzrost, a także zabezpieczające cały paznokieć przed zakażeniami. Warto zauważyć, że naturalny wzrost całej płytki paznokcia może trwać nawet rok. W tej sytuacji rekonstrukcja paznokcia znacząco przyspiesza proces odrastania ubytku, a przede wszystkim zapewnia komfort pacjentowi.

Zabieg można wykonać w profesjonalnych gabinetach podologicznych. W Warszawie rekonstrukcję paznokcia oferuje gabinet Satin.

Michał Droszcz

opinie o Satin