Zaznacz stronę

Zdrowe i piękne stopy to nierzadko nieosiągalne marzenie wielu osób. Liczne dolegliwości natury podologicznej utrudniają bowiem utrzymanie pożądanej kondycji i wyglądu stopy. Przykładem tego są pękające pięty, które nie tylko niekorzystnie wpływają na estetykę naszego wyglądu, ale także powodują dyskomfort, odczuwalny podczas wykonywania najprostszych czynności. Jaka jest przyczyna powstawania problemu pękających pięt i jak sobie z nim radzić?

Pękające pięty – przyczyny powstawania problemu

Suche i popękane pięty to stosunkowo powszechny problem, z którym boryka się wiele osób. Na początku dolegliwość ta wydaje się zupełnie błaha, jednak bagatelizowana z czasem zaczyna być coraz bardziej uciążliwa. Co więcej w niektórych przypadkach może przerodzić się także w stan zapalny, prowadzący do różnego rodzaju infekcji.

Wśród przyczyn tego problemu znaleźć można zarówno bodźce wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Mogą to być bowiem uwarunkowania genetyczne, a także przewlekłe choroby, takie jak reumatyzm, łuszczyca czy cukrzyca, nadwaga lub otyłość. Ponadto pojawieniu się problemu pękających pięt może sprzyjać także przyjmowanie zbyt małej ilości wody, nieprawidłowa dieta, niedopasowane, zbyt ciasne obuwie oraz szorstkie skarpety, jak również niewłaściwa higiena osobista.

Leczenie pękających pięt

Twarde, przesuszone i pękające pięty to problem niesłusznie bagatelizowany. W przypadku jego pojawienia się warto jak najszybciej udać się do specjalisty, który pomoże pozbyć się nieestetycznych i uciążliwych zmian. Im szybciej zdecydujemy się na podjęcie leczenia, tym lepiej, bowiem pozostawione same sobie lub leczone na własną rękę pięty mogą stać się doskonałym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Leczenie pękających pięt w gabinecie podologicznym rozpoczyna się od dokładnego sprawdzenia ich stanu oraz stopnia zaawansowania dolegliwości. Podolog musi poznać także stan zdrowia pacjenta oraz tryb jego życia, aby móc w pełni świadomie i jak najlepiej dopasować optymalną drogę leczenia problemu. Specjalista przeprowadza także fachową ocenę kondycji warstwy hydro-lipidowej skóry, a następnie planuje wdrożenie niezbędnych kroków.

Pękające pięty najczęściej niweluje się przy pomocy profesjonalnej frezarki oraz odpowiednio dopasowanych końcówek, czyli tak zwanych frezów. W tym celu podolog może także posłużyć się specjalnym skalpelem. Narzędzia te skutecznie usuwają nadmiar zrogowaciałej skóry na piętach, stopniowo odsłaniając zdrowy, młody naskórek. Warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku zaawansowanego stadium problemu, konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu w odpowiednich, równych odstępach czasowych.

Pomiędzy poszczególnymi zabiegami nie należy na własną rękę stosować żadnych pomocniczych środków, ograniczając się wyłącznie do preparatów polecanych przez specjalistę. Najlepszym wyborem są środki nawilżające i zmiękczające, najczęściej z mocznikiem i witaminą A w składzie. Elementy te wyjątkowo korzystnie wpływają na przesuszoną i zrogowaciałą skórę.

Niezbędna profilaktyka

Po wykonaniu serii zabiegów i skutecznym usunięciu problemu pękających stóp warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty pielęgnacyjno-regenerujące, jak również mieć na uwadze istotę właściwej profilaktyki. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i estetycznymi piętami, bez obawy o nawrót problemu.

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji stóp, która obejmować może także regularne wizyty w gabinecie podologicznym. Specjalista może bowiem w ramach profilaktyki wykonywać cyklicznie powtarzany pielęgnacyjny zabieg podologiczny. Oczywiście warto także pamiętać o przyjmowaniu właściwej ilości płynów i zdrowej i pełnowartościowej diecie, bogatej szczególnie w witaminę A.

O czym jeszcze pamiętać, aby uniknąć ponownego pojawienia się uciążliwego problemu pękających pięt? Warto zwracać uwagę na odpowiednie dopasowanie, jak również jakość wykonania kupowanego obuwia. Wybierane przez nas buty powinny bowiem być właściwie dobrane pod kątem rozmiaru, ale także starannie i fachowo wykonane, tak aby nie uciskały stopy, umożliwiały jej odpowiednią wentylację i nie prowadziły do jej nadmiernego pocenia się.

opinie o Satin