Zaznacz stronę

Płytka paznokciowa w przebiegu onychogryfozy, czyli szponowatości paznokci, zmienia kształt, grubość, a także barwę. Paznokcie zaczynają rosnąć w kierunku na zewnątrz stopy i zawijać się, przez co domowy pedicure staje się w zasadzie niemożliwy. Wówczas jak najszybciej należy udać się do podologa, by uniknąć skutków ubocznych wywołanych przez szponowatość paznokci.

Jak rozpoznać szponowatość paznokci?

Zapewne zastanawiasz się, jak wygląda tego rodzaju dolegliwość? Co powinno wzbudzić Twój niepokój?
Typowe objawy onychogryfozy to:

  • zmiana kształtu paznokcia – paznokieć zaczyna przypominać szpon,
  • płytka paznokciowa jest pogrubiona,
  • zmiana zabarwienia paznokcia,
  • obserwowane jest oddzielenie płytki paznokciowej od łożyska, czyli tak zwana onycholiza,
  • matowienie paznokcia,
  • zmiana koloru płytki paznokciowej.

Szponowatość paznokci może być efektem urazu mechanicznego, ale też różnych chorób na przykład zaburzeń pracy tarczycy czy choroby niedokrwiennej. Wpływ na pojawienie się tej dolegliwości mogą mieć też przyjmowane leki albo substancje chemiczne zawarte w preparatach do pielęgnacji stóp. Onychogryfoza nierzadko ma podłoże genetyczne. Może też występować wraz z deformacjami stóp, np. towarzyszyć halluksom. Tego typu zmiany w kształcie paznokci często obserwuje się u osób starszych.

Szponowatość paznokci wywołuje ból, dlatego samodzielny pedicure w warunkach domowych staje się wręcz niemożliwy. Osoba dotknięta tym problemem nie jest w stanie poradzić sobie bez fachowej pomocy.

Bagatelizowanie problemu nie sprawi, że on zniknie. Wręcz przeciwnie – może dojść do zainfekowania paznokcia przez drobnoustroje, np. grzyby lub bakterie. W zaawansowanym stadium paznokcie mogą zacząć się wykręcać, co będzie związane z dolegliwościami bólowymi.

Szponowatość paznokci – jak ją leczyć?

Niestety, stosując pielęgnację domową, nie jesteś w stanie samodzielnie wyleczyć tej dolegliwości. Dlatego trzeba jak najszybciej udać się do podologa. Dzięki temu masz szansę uniknąć skutków ubocznych, które omówiliśmy powyżej. Zanim specjalista zajmie się przeprowadzeniem zabiegu, musi wykluczyć infekcję grzybiczą czy bakteryjną. Ocena, czy paznokieć nie jest zainfekowany, może być dokonana poprzez badanie mykologiczne albo bakteriologiczne. Gdy specjalista uzyska wyniki, przechodzi do terapii. Paznokieć zostaje najpierw dokładnie oczyszczony. Taki zabieg nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi i jest nieinwazyjny. Paznokieć następnie zostaje skrócony i oszlifowany. Do wykonania zabiegu potrzebne są frezy podologiczne oraz specjalistyczne cęgi. Narzędzia muszą być sterylne, co redukuje ryzyko zakażeń powstałych w trakcie zabiegu. Stosuje się też preparaty odżywiające łożysko paznokcia. Jeżeli w wyniku szponowatości paznokcia pojawiają się rany na stopach, podolog zajmie się również ich dezynfekcją i opatrzeniem.

Pod opatrunek zakłada się też specjalne substancje o działaniu bakteriobójczym i antygrzybiczym, przyspieszające proces gojenia.

Zaleca się, by osoba korzystająca z pomocy podologa zgłosiła się na wizytę kontrolną. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, powinna pozostać z podologiem w kontakcie i poinformować go o problemie, gdy tylko zauważy jakiekolwiek zmiany na swoich stopach. Nierzadko szponowatości paznokci towarzyszą inne objawy jak: onycholiza, zaczerwienienie i obrzęk wału paznokciowego czy wysięk surowiczy ropnych. Czasem też może występować grzybica czy zakażenie bakteryjne. Wówczas zadaniem podologa jest wyleczenie wszystkich tych problemów. Jest to oczywiście proces złożony, dlatego w takich przypadkach trzeba liczyć się nawet z kilkoma wizytami u specjalisty.

Co zyskujesz, korzystając z pomocy podologa?

Poprawa efektu wizualnego, ale przede wszystkim zdrowie paznokci i zwiększenie komfortu chodzenia to zalety związane z terapią podologiczną. Niezwykle istotna w terapii szponowatości paznokci jest profilaktyka. Podolog oprócz przeprowadzenia zabiegu udziela też niezbędnych wskazówek związanych z pielęgnacją domową. Przekazuje wiedzę związaną z odpowiednim dopasowaniem obuwia. Aby uniknąć w przyszłości tego rodzaju dolegliwości, należy uważać na zbyt ciasne buty. Mogą one przyczyniać się do przerostu płytki paznokciowej. Niezbędne jest regularne skracanie paznokci, co u osób z tendencją do tego rodzaju problemów, powinno być przeprowadzone w gabinecie podologicznym. Dzięki temu można zredukować ryzyko klasycznych błędów związanych z pielęgnacją paznokci i utrzymać zdrowie stóp na dłużej. Systematyczne wizyty u podologa pozwalają na wychwycenie dolegliwości we wczesnym jej stadium i skuteczne zwalczanie problemu.

Podczas wizyty podolog wyjaśni też, jak można wykonywać pedicure we własnym zakresie, by nie uszkodzić paznokci. Zaleca się unikać ostrych narzędzi w trakcie pielęgnacji domowej. Jeżeli do powstania szponowatości paznokci przyczyniają się deformacje stóp, na przykład haluksy, podolog wskaże wkładki ortopedyczne przydatne w korekcji tego problemu. Współpraca z podologiem sprawi, że rezultaty leczenia osiągnie się szybko.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin