Zaznacz stronę

Odciski na stopach to dość częsta przypadłość zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Głównymi przyczynami ich powstawania są nieodpowiednio dopasowane bądź za małe obuwie lub stały, nadmierny, punktowy ucisk na skórze. Jak leczyć zmiany skórne na stopach i co warto o nich wiedzieć? Co robić przy bardziej zaawansowanym problemie odcisków i gdzie szukać pomocy?

Odcisk – co to tak właściwie jest?

Odcisk jest to popularne sformułowanie określające obszar zrogowaciałego naskórka na stopach. Jest to, stworzony przez skórę na skutek ucisku, mechanizm obronny, przed wgniataniem komórek rogowych. Odciski mogą mieć różną wielkość, a najczęściej zlokalizowane są w obszarach:

  • przedstopia (okolice stawów śródstopno-paliczkowych),
  • grzbietowej strony palców (okolice stawów paliczkowych, zazwyczaj na małym palcu),
  • między palcami stóp,
  • okolicy pięt (sporadycznie).

Na odciski najczęściej uskarżają się pacjenci z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym, niekiedy również osoby aktywne fizyczne z nieodpowiednio dobranymi butami.

Pomoc u podologa

W przypadku problemu z odciskami warto udać się do specjalisty w dziedzinie leczenia stóp. Najczęstszym motywem wizyt są wgniecione głęboko w skórę, nieusunięte wcześniej odciski, powodujące silny ból i dyskomfort. Szybka wizyta u podologa niweluje także ryzyko powstania stanu zapalnego, które może wytworzyć się przez dotarcie odcisku aż do warstwy skóry właściwej. Wizyta w gabinecie podologicznym ponadto to szansa na zaczerpnięcie wskazówek i rad pielęgnacyjnych dla naszych stóp. W klinice podologicznej można poddać się zarówno wizytom kontrolnym oraz pielęgnacyjnym, jak i typowemu zabiegowi usuwania odcisków ze stóp. W ofercie gabinetów można znaleźć także szereg usług takich jak usuwanie kurzajek, brodawek, leczenie wrastającego paznokcia, grzybicy, stopy cukrzycowej czy rekonstrukcja paznokcia.

Schemat terapii

W przeważającej mierze, usunięcie odcisków wcale nie oznacza likwidacji przyczyny jego powstawania. Należy zniwelować miejsca stałego ucisku i nie podrażniać stałych zmian w układzie kostnym; Do głównych terapeutycznych wskazań należy przede wszystkim zmiana obuwia na odpowiednio dopasowane, używanie wkładek ortopedycznych, odciążenie lub amortyzacja stopy, systematyczna pielęgnacja oraz stała opieka i kontrola specjalisty. Dzięki interwencji podologa terapia w jak najkrótszym czasie przyniesie oczekiwane rezultaty. Całość czasu trwania procedury zależy od czasu zwlekania z podjęciem leczenia. Im szybciej zatem zainterweniujemy, tym mniej zabiegów będzie potrzebnych do osiągnięcia efektu.

Andrzej Piotrowski

opinie o Satin