Zaznacz stronę

Odciski na stopach to dość powszechny problem. Te nieestetyczne oraz często bolesne zmiany skórne potrafią znacznie utrudnić nam komfort życia. Jak radzić sobie z odciskami na stopach, kiedy udać się do specjalisty? Wyjaśniamy poniżej.

Czym są odciski na stopach i jak powstają?

Odciskiem nazywamy zrogowaciały naskórek, który powstaje w wyniku silnego ucisku lub tarcia w dłuższym okresie czasu na dany fragment ciała. Skóra „uruchamia” reakcję obronną, nadmiernie produkując kolejne warstwy naskórka – stają się one twardsze i mają chronić narażone na nacisk miejsce.
Odcisk nie ulega złuszczeniu – tworzą się kolejne warstwy, których organizm nie jest w stanie samodzielnie usunąć. Jak wygląda odcisk? To niewielkie zgrubienie, zwykle o średnicy od 1 do 20 mm. Są barwy żółtej lub żółto-białej, kształtem przypominają kopułę. Często mylone są z modzelami. Najłatwiej je rozróżnić, przyglądając się samej zmianie. W obrębie odcisku widoczny jest tzw. korzeń, czyli centralny rdzeń. To właśnie jego uciskanie wywołuje dyskomfort w postaci bólu. Odciski występują w różnych miejscach na ciele, najczęściej jednak możemy je zaobserwować na stopach.

Odciski na stopach – co je wywołuje?

Jak wspomniano wyżej, odciski powstają w wyniku silnego i długotrwałego nacisku na konkretną partię stopy. Może to być efekt nadmiernego wysiłku fizycznego lub mechanicznie wykonywanej powtarzalnej czynności. Odciski na stopach powstają także w przypadku źle dobranego obuwia – zwłaszcza za małego, zbyt ciasnego lub niedopasowanego profilowo, co wywołuje tarcie podczas poruszania się.
Odcisk może mieć każdy, istnieje jednak pewna grupa ludzi szczególnie narażonych na powstawanie tej zmiany skórnej. Zalicza się do nich n.in. osoby:

  • zmagające się z nadciśnieniem tętniczym,
  • cierpiące na cukrzycę,
  • doświadczające problemów tarczycowych,
  • na co dzień pracujące fizycznie, w tym dźwigające ciężary oraz dużo chodzące.

Jak pozbyć się odcisków – domowe sposoby

Na wstępie pragniemy podkreślić, że odcisk umiejscowiony na stopie powinien być konsultowany ze specjalistą, który przeprowadzi z nami wywiad, zlokalizuje przyczynę powstania zmiany, usunie zrogowaciały naskórek oraz przedstawi plan leczenia łącznie z instruktażem prawidłowej pielęgnacji, aby problem nie powracał. Jeśli jest mały i nie wywołuje bólu, możesz podjąć się samodzielnej próby jego pozbycia się przy użyciu dostępnych środków omówionych poniżej.
Najczęściej wymieniana przez nasze babki i prababki metoda zwalczania odcisków to stosowanie miejscowego okładu, który ma zmiękczyć zmianę skórną. W tym celu należy na zrogowaciały fragment stopy położyć plasterki cytryny, cebuli, ewentualnie pokrojone ząbki czosnku.
Bardziej zalecamy skorzystanie z preparatów dostępnych w drogeriach i aptekach. Producenci oferują dedykowane środki do walki z odciskami w postaci kremów czy maści, a także płynów. Zawierają one w składzie najczęściej:

  • kwas salicylowy,
  • mocznik,
  • kwas mlekowy,
  • bisabobol.

Odciski na stopach – kiedy udać się do specjalisty?

Zalecamy, aby każdą zauważoną zmianę na ciele konsultować ze specjalistą. Zwłaszcza jeśli w przypadku samodzielnej próby usunięcia odcisków domowymi sposobami nie osiągnęliśmy oczekiwanych rezultatów, odcisk jest duży lub wywołuje ból.
W przypadku stóp należy poradzić się podologa. Dzięki profesjonalnemu podejściu uzyskamy fachową pomoc, która nie ogranicza się jedynie do usunięcia odcisków na stopach. Specjalista przeprowadzi skrupulatny wywiad, na podstawie którego określi przyczynę powstawania odcisków, a następnie przy użyciu odpowiednich narzędzi szybko i bezboleśnie usunie zmianę skórną. Na koniec uzyskamy dokładnie przygotowany plan leczenia oraz zostaniemy poinstruowani w kwestii prawidłowej pielęgnacji stóp, aby problem odcisków nie powracał.
Gabinet kosmetyczny także może oferować usuwanie odcisków, jednak pamiętajmy, że kosmetyczka posiada podstawową wiedzę w tym zakresie i może jedynie zniwelować skutek – sam odcisk. Chwilowa ulga nie potrwa jednak długo, gdyż nie znając powodu powstawania odcisków na stopach, nie wiemy jak postępować, by problem nie powracał. W tym wypadku warto zaufać specjaliście od stóp, który przeprowadza zabieg w profesjonalnym gabinecie przy użyciu sterylnego, specjalistycznego sprzętu.

opinie o Satin