Zaznacz stronę

Nadmierny ucisk może prowadzić do wystąpienia odcisków międzypalcowych. To bardzo bolesny problem, którego wystąpieniu można jednak przeciwdziałać. Zobacz, jakie działania można podjąć, by zabezpieczyć stopy przed pojawieniem się odcisków międzypalcowych.

Odkryj przyczynę odcisków międzypalcowych

Aby uniknąć wystąpienia odcisków międzypalcowych, trzeba najpierw określić ich źródło. Zazwyczaj czynnikami, które mają wpływ na pojawianie się tego problemu są: nadmierne tarcie, a także długotrwały, nadmiarowy ucisk skóry. Takie sytuacje są przez organizm odbierane jako nienaturalne, przez co stanowiące zagrożenie dla organizmu. Pojawienie się odcisków jest więc reakcją obronną. To bezpośrednia przyczyna powstawania odcisków.

Z kolei pośrednie przyczyny występowania odcisków to m.in. noszenie niedopasowanego obuwia. Narażone na występowanie odcisków są przede wszystkim osoby pracujące w pozycji stojącej, a także te w nadmierny sposób eksploatujące stopy. W grupie ryzyka wymienić można osoby z otyłością lub nadwagą, a także te, które nadmiernie trenują.

Należy mieć świadomość, że odciskom międzypalcowym mogą sprzyjać różne wady stóp czy kręgosłupa, które skutkują nierównomiernym czy niefizjologicznym naciskiem na stopy.

Co zrobić, by uniknąć odcisków?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy któryś z powyższych czynników wpływających na występowanie odcisków Cię dotyczy. Czasem odciski międzypalcowe to efekt połączenia różnych czynników, dlatego należy pamiętać o wszystkich przyczynach pojawiania się odcisków.

Dobierz właściwe obuwie

W celu zapobiegania pojawianiu się odcisków międzypalcowych, w pierwszej kolejności należy dobrać odpowiednie obuwie. Dobre buty powinny pasować rozmiarem do stopy. Budowa buta powinna być komfortowa dla stopy, a but musi stabilizować stopę, jednocześnie nadmiernie na nią nie naciskając. Jeżeli but wywołuje ucisk w jakimkolwiek miejscu na stopie, bardzo istotne jest dobranie innego obuwia, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. W przypadku butów na obcasie, ciężar ciała nie może opierać się tylko na jednym punkcie stopy, tj. np. na palcach, ale być równomiernie rozłożony.

Dbaj o postawę ciała

Zwróć także na swoją postawę ciała i dbaj o jej prawidłowość. Nierzadko właśnie wady kręgosłupa czy wady stóp przyczyniają się do rozwoju odcisków. Warto także zainwestować we wkładki ortopedyczne, które przywrócą prawidłowy nacisk stóp. Wszelkie wady w obrębie struktur kostnych może zdiagnozować ortopeda.

Wprowadź właściwą pielęgnację

Skóra przesuszona ma tendencję do rogowacenia. Z kolei zrogowaciały naskórek może sprzyjać pojawianiu się odcisków oraz innych nagniotków. Dlatego chcąc wesprzeć swoją skórę warto profilaktycznie dbać o jej odpowiednie nawilżenie. Dobrze nawilżona skóra to mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia odcisków międzypalcowych. Pamiętaj, że takie zabiegi nawilżające mają charakter wyłącznie wspierający. Ich stosowanie nie wyklucza natomiast wystąpienia odcisków międzypalcowych. Dobrze jednak dbać o nawilżenie i regenerację skóry stóp stosując np. mocznik, aloes czy olejki, np. eukaliptusowy albo lawendowy, które jednocześnie wykazują działanie antybakteryjne czy też antygrzybiczne. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie preparatów zawierających kwas hialuronowy, który posiada właściwości wiązania wody w naskórku.

Dbaj o swój styl życia

Jak już wiesz, niekiedy odciski to wypadkowa różnych czynników, również tych związanych z nieodpowiednią wagą albo zbyt intensywnym uprawianiem sportu. Dlatego chcąc uniknąć odcisków dobrze zadbać o to, by mieć prawidłową wagę, a także nie przemęczać organizmu zbyt dużą dawką aktywności fizycznej.

Systematycznie odwiedzaj gabinet podologiczny

Jeżeli obawiasz się wystąpienia u siebie odcisków międzypalcowych lub już kiedyś doświadczyłeś takiego problemu, koniecznie odwiedzaj regularnie podologa. Specjalista zaproponuje Ci indywidualną terapię, która zmniejszy ryzyko wystąpienia tego przykrego problemu w przyszłości. Podolog wskaże Ci też niezbędne działania profilaktyczne, które mogą zapobiec pojawianiu się odcisków międzypalcowych. Może np. zaproponować Ci profilaktyczny pedicure leczniczy, który zmniejszy możliwość wystąpienia problemów z odciskami.

Unikaj działania na własną rękę

Pamiętaj o tym, że nieumiejętna samodzielna ingerencja i podjęcie usuwania się odcisków międzypalcowych, może nie tylko wywołać uciążliwe dolegliwości bólowe utrudniające poruszanie się, ale także doprowadzić do zakażenia skóry. Rany wynikające np. z drażnienia naskórka pumeksem mogą stać się bramą do różnego rodzaju zakażeń zarówno o podłożu bakteryjnym, jak i grzybiczym. Dlatego, aby oszczędzić sobie nieprzyjemnych przeżyć, lepiej powierzyć swoje stopy specjaliście. Podolog w szybki i bezbolesny sposób opracuje stopę i tak pomoże w pozbyciu się zmiany skórnej.

Pamiętaj, że odciski międzypalcowe to dolegliwość, którą z pomocą specjalisty można zwalczyć. Warto jednak działać profilaktycznie i zgłaszać się po pomoc, gdy tylko zauważysz problem.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin