Zaznacz stronę

Problemy stóp dotyczą również najmłodszych. Co zazwyczaj pojawia się na stopach dzieci? Oto najczęstsze problemy skórne u najmłodszych.

Wrastające paznokcie

Bardzo często maluch trafia do gabinetu podologicznego z powodu wrastających paznokci. Powodem takiego stanu rzeczy może być nieodpowiednie ich skracanie– obcinanie na półokrągło, a także noszenie niedopasowanego obuwia. Stopy dziecka nieustannie się zmieniają i rosną. Czasem łatwo przegapić moment, gdy but staje się już za mały dla pociechy. Jeżeli dziecko nie poinformuje rodzica, że obuwie stało się niewygodne, wówczas łatwo o to, by doszło do szeregu deformacji w obrębie paznokci. Warto podkreślić, że wrastanie paznokci może mieć podłoże genetyczne. Jeżeli więc rodzic boryka się z tego rodzaju problemem, całkiem możliwe, że pojawi się on również u dziecka. Dlatego w takich sytuacjach warto zachować zwiększoną czujność.

Kurzajki na stopach

W wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, zwanego także wirusem HPV, powstają kurzajki, które mogą być zlokalizowane na stopach. Bezpośrednią przyczyną zakażenia jest kontakt z zakażoną skórą, a także z przedmiotami, na których znajduje się szczep wirusa. Pojawieniu się tego rodzaju wirusa i rozwojowi kurzajek na stopach dziecka, będących jego bezpośrednim następstwem, sprzyja środowisko wilgotne, a takie zwykle występuje na basenach. Wystarczy dotknąć stopą płytki basenowej czy korzystać z basenu bez obuwia ochronnego, by narazić się na zakażenie.

Kolejnym miejscem, gdzie dziecko może się zarazić tym wirusem, są różnego rodzaju hale sportowe, a także uprawianie sportów, które wymagają chodzenia boso. Sprzyjają więc temu zajęcia ze sztuk walki, gdzie ćwiczy się bez butów.

Bramą do zakażenia są wszelkie uszkodzenia skóry i małe ranki, które ułatwiają wnikanie wirusów. Chcąc więc ochronić dziecko przed zakażeniem kurzajkami, warto w pierwszej kolejności uświadomić je, by zawsze nosiło buty na basenie, nie wymieniało się nimi z innymi dziećmi, a także w przypadku pojawienia się nawet drobnej ranki na stopie zawsze zabezpieczało ją plastrem, by uchronić się przed wniknięciem drobnoustrojów.

Grzybica paznokci lub skóry stóp

Zajęcia na pływalni, ćwiczenia w szkole lub w klubie sportowym – to sytuacje, kiedy dziecko może być narażone na zakażenie grzybicą. Do tego dochodzą zabawy z rówieśnikami, np. polegające na wymienianiu się butami. To tylko krok do tego, by u małego człowieka pojawiło się zakażenie grzybicze.

Grzyb atakujący płytkę paznokciową zwykle pojawia się w pierwszej kolejności na jednym paznokciu, a następnie nieleczony przenosi się na dalsze obszary. Taka płytka zmienia kolor – może stać się żółta, szara, a nawet brązowa, odkleja się od łożyska. Może także wywołać szereg dolegliwości bólowych.

Podobnie skóra stóp, na której rozwija się grzybica – robi się zaczerwieniona, swędzi, pojawiają się plamki, a nawet pęcherzyki z płynem surowiczym. Niekiedy grzybica – zarówno ta rozwijająca się na skórze, jak i na paznokciach u stóp – wiąże się z nieprzyjemnym zapachem.

Nadpotliwość stóp

Rodzice, troszcząc się o swoje dziecko, mogą nieświadomie je przegrzewać, zakładając zbyt ciepłe buty czy nieoddychające skarpetki. Nierzadko w sklepach można zakupić skarpetki dla małych dzieci z ich ulubionymi bohaterami z bajek i filmów animowanych, zanim jednak zdecydujemy się na taki zakup, w pierwszej kolejności sprawdźmy, z jakiego materiału zostały one wykonane. Sztuczne tkaniny mogą utrudnić dostęp powietrza do stopy i tym samym powodować nadpotliwość.

Pamiętaj, że tego typu skóra również potrzebuje nawilżenia. Dlatego, dobierając pielęgnację do stóp z nadpotliwością, należy skorzystać ze wsparcia podologa, który podpowie, jak rozsądnie działać w tym obszarze.

Jak pomóc dziecku?

Dolegliwości bólowe, a przy tym wiele obaw, jakie towarzyszą dziecku, sprawiają, że maluchy nie chcą skorzystać z pomocy specjalisty. Rolą rodzica lub opiekuna jest zadbanie o to, by w pozytywny sposób nastawić dziecko do wizyty w gabinecie podologa. Warto wybrać fachowców, którzy znają się na podologii dziecięcej i mają właściwe podejście do potrzeb małych stóp.

W przypadku terapii podolog musi wykazać się jeszcze większą empatią i zrozumieniem niż w przypadku osoby dorosłej. Dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, mogą czuć lęk przed usuwaniem różnych zmian, które pojawiają się na ich stopach.

Równie ważna, co przekonanie malucha do tego, że warto skorzystać z pomocy podologa, jest odpowiednia profilaktyka. Należy wyjaśnić dziecku, jak w bezpieczny sposób powinno zachowywać się na basenie i w innych miejscach, gdzie jest dużo osób. W ten sposób łatwiej uniknie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, grzybicą i innymi drobnoustrojami.

Pamiętaj, że stosowanie tzw. domowych metod bardzo często nie przynosi rezultatu, a naraża najmłodszych na dodatkowe nieprzyjemne doświadczenia. Zamiast tego lepiej od razu, gdy tylko zauważymy problem, udać się do specjalisty, który szybko wdroży odpowiednie leczenie. Dzięki temu pozbędziecie się m.in. bolesnych dolegliwości.

opinie o Satin