Zaznacz stronę

Każdy z nas, również dziecko, narażony jest na różne dolegliwości stóp. Zobacz, jakie problemy mogą dotyczyć stóp dziecka.

Podologia dziecięca – na czym polega?

Podologia dziecięca ma na celu rozpoznawanie i walkę z problemami stóp najmłodszych pacjentów. Zabiegi przeprowadzane w ich ramach to m.in. te dotyczące zmian skórnych, kostnych, stawowych, a także deformacji palców.

Wśród dolegliwości, które dotyczą nie tylko dorosłych, ale również dzieci do terapii u podologa, wymienić można: halluksy, odciski, modzele, kurzajki, wrastające paznokcie, pocące się stopy czy popękane pięty, stanowiące niekiedy bramę do rozwoju zakażeń o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.

Dziecięce problemy ze stopami

Maluchy, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą, często niechętnie podchodzą do zabiegów higienicznych. Obcinanie paznokci jest dla nich równie nieprzyjemne jak mycie zębów. Tymczasem tego rodzaju zaniedbania mogą znaleźć odzwierciedlenie w ich stanie zdrowia.

Drugim źródłem problemów i schorzeń stóp są infekcje o podłożu bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Dziecko w trakcie zabawy może zarazić się np. wirusem brodawczaka ludzkiego albo grzybicą, dlatego tak ważne jest informowanie dzieci o ewentualnych zagrożeniach.

Trzeci powód schorzeń stóp to nieodpowiednio dobrane obuwie, które może być przyczyną pojawiania się odcisków czy też modzeli.

Grzybica paznokci albo skóry stóp – poznaj czynniki ryzyka

Twoje dziecko prowadzi bardzo intensywny tryb życia. Uczęszcza na zajęcia w klubie sportowym, na pływalnię czy na klasyczne wychowanie fizyczne w szkole. Tymczasem to właśnie w tych miejscach, gdzie dziecko ma stały kontakt z innymi, jest bardziej narażone na zakażenie się grzybicą. Nierzadko dzieci w trakcie zabawy z rówieśnikami wymieniają się również swoimi rzeczami. Zabawa polegająca na wymienianiu się butami to tylko krok do tego, by pojawiło się zakażenie grzybicze.

Jak rozpoznać grzybicę u dziecka? W przypadku grzybicy skóry stóp skóra staje się zaczerwieniona i swędząca, na jej powierzchni pojawiają się plamki, a niekiedy też pęcherzyki z płynem surowiczym. Grzybica stóp może być związana z nieprzyjemnym zapachem. Ten ostatni objaw towarzyszy często również grzybicy płytki paznokciowej. W takim przypadku grzyb najpierw atakuje jeden paznokieć, a potem przenosi się na kolejny obszar. Płytka zainfekowana grzybicą zmienia kolor. Może stać się szara albo brązowa. Zwykle też zmienia się jej kształt. Paznokcie, które ulegają odkształceniu, mogą stać się pofalowane. Niekiedy odklejają się od łożyska.

Gdy zauważysz, że Twoje dziecko być może ma grzybicę, czym prędzej udaj się z nim do specjalisty. Leczenie apteczne może być nieskuteczne, ponieważ to, co na pierwszy rzut oka kojarzy Ci się z grzybicą, tak naprawdę może być wywołane inną chorobą. Korzystając z pomocy podologa, możesz w ciągu kilku dni dowiedzieć się, czy Twoje dziecko ma infekcję grzybiczą. Obecnie rewolucyjnym rozwiązaniem są badania molekularne PCR, dzięki którym w krótkim czasie można z wysokim prawdopodobieństwem stwierdzić, czy dana infekcja to grzybica.

Niewygodne obuwie źródłem wielu dolegliwości

Niedopasowane obuwie może sprawić, że Twoje dziecko zacznie cierpieć z powodu wrastania paznokci, obtarć, modzeli czy odcisków. Dlatego chcąc ochronić swoje dziecko przed tego rodzaju problemami, w pierwszej kolejności zawsze dbaj o to, by jego obuwie było zgodne z potrzebami jego stóp. Jeżeli nie wiesz, jak dopasować buty do potrzeb dziecka, możesz skorzystać ze wsparcia podologa.

Dbaj o profilaktykę stóp dziecka

Dziecko to bardzo energiczna i pełna miliona pomysłów na sekundę istota. Nic dziwnego, że jej stopy mogą być narażone na wiele dolegliwości. Obowiązkiem rodzica jest więc sprawdzanie na bieżąco, czy radosna zabawa na basenie nie zakończyła się na przykład zakażeniem grzybiczym.

Ponadto to rodzic powinien weryfikować, czy buty jego pociechy są na tyle wygodne, by nie doprowadzić do rozwoju odcisków, modzeli czy wad postawy. Dopóki dziecko jest małe, należy dbać również o odpowiednie przycinanie paznokci. Zbyt długie paznokcie zwiększają ryzyko nagromadzenia się zanieczyszczeń pod płytką, co może wiązać się z pojawieniem się infekcji. Ponadto za długie paznokcie mogą wywoływać ból w czasie poruszania się.

Edukacja to podstawa!

Zanim dziecko pójdzie do szkoły lub przedszkola, to rodzic jest pierwszym źródłem informacji i to on powinien przekazać dziecku wiedzę związaną z podstawowymi zasadami higieny stóp. Warto pokazać dziecku, jak prawidłowo obcinać paznokcie.

Dobrze też wskazać na konsekwencje związane z niedostateczną higieną, dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób skórnych i paznokci w przyszłości.

Jeżeli Wasza rodzina ma tendencję genetyczną do pojawiania się różnych schorzeń w obrębie stóp, trzeba jeszcze mocniej dbać o stopy dziecka, by zaoszczędzić mu nieprzyjemnych doznań. Dobrym pomysłem jest również profilaktyczne odwiedzenie podologa z przyjaznym podejściem do dzieci, który opowie mu o tym, jak dbać o stopy oraz czym może grozić nieodpowiednia higiena.

opinie o Satin