Zaznacz stronę

Jeśli chcesz, by domowa pielęgnacja przyniosła odpowiednie rezultaty, powinieneś wystrzegać się tych błędów. Niektóre czynności związane m.in. z higieną stóp zamiast pomóc, mogą wręcz zaszkodzić. Poznaj najczęstsze błędy pielęgnacyjne.

Nieprawidłowe skracanie paznokci

Czy wiesz, że aby uniknąć problemu wrastających paznokci, należy opanować technikę ich skracania? Przede wszystkim – zanim przystąpisz do tej czynności – musisz wiedzieć, że nie każde narzędzie sprawdzi się w takich sytuacjach. Sięganie po nożyczki lub obcinaczki może prowadzić do powstania mikrotuneli, przez które do paznokcia mogą przedostać się różnego rodzaju drobnoustroje. Niekiedy obcinanie paznokci ostrymi nożyczkami może wywoływać mikroskaleczenia w wałach paznokciowych, co przekłada się na rogowacenie skóry.

Problemem jest także nadawanie paznokciom nieprawidłowego, zbyt zaokrąglonego kształtu, co może skutkować ich wrastaniem.

Aby nie uszkodzić płytki paznokciowej, skracanie najlepiej przeprowadzić za pomocą pilnika. Sprawdzą się tu również cęgi. Obcinanie paznokcia za pomocą tego narzędzia powinno odbywać się, gdy stopy będą suche, ale uprzednio umyte.

Błędy w usuwaniu naskórka ze stóp

Pięty, zewnętrzne krawędzie czy opuszki palców to miejsca większego obciążenia stopy, gdzie skóra jest twardsza i bardziej podatna na rogowacenie. Wiele osób, chcąc pozbyć się zrogowaciałej skóry, sięga po ostre narzędzia, np. tarki czy pumeksy. To błąd. W procesie tarcia dochodzi do uruchomienia mechanizmów obronnych skóry. W efekcie skóra zaczyna rogowacieć szybciej. Warto również zwrócić uwagę na to, że takie akcesoria jak pumeks zbudowane są w sposób porowaty, co sprzyja odkładaniu się na nich resztek po usuwaniu naskórka. Ponowne użycie takiego produktu może wywołać różnego rodzaju zakażenia stóp, np. grzybami.

Zbyt długie kąpiele z dodatkiem nieodpowiednich substancji

Za długie moczenie stóp w wodzie może prowadzić do rozmoczenia, przegrzania stóp, co utrudnia dalsze czynności pielęgnacyjne. Kąpiel stóp powinna trwać parę minut. Następnie należy je dokładnie osuszyć i nałożyć krem dobrany do rodzaju skóry.

Niektórzy, wybierając preparaty do kąpieli stóp, stawiają np. na zapach, a nie na indywidualne potrzeby skóry, zapominając, jaki jest główny cel takiego produktu. Jeżeli nie wiesz, jakie problemy skórne masz, udaj się do podologa, który oceni stan stóp i wskaże jak o nie dbać.

Nieprawidłowy dobór kosmetyków do stóp

Kolejnym problemem jest używanie nieodpowiednio dopasowanych kosmetyków. Jeżeli przykładowo masz suchą skórę, to moczenie nóg w wodzie z dodatkiem soli może Ci zaszkodzić. Taka substancja sprawdzi się bardziej, gdy masz skórę łojotokową czy nadpotliwą. Sól pochłania wilgoć i w kontakcie ze skórą zbyt suchą dodatkowo ją wysusza, przez co obniża jej zdolności obronne. Skóra stóp staje się podatna na wszelkiego rodzaju infekcje.

Podobnie należy zwrócić uwagę na rodzaj używanego produktu do pielęgnacji po kąpieli. Nie wystarczy wybrać dowolnego preparatu do stóp, ponieważ każdy z nich ma inne przeznaczenie. Niezależnie od problemu skórnego, kremy czy pianki powinny charakteryzować się szybkim wchłanianiem. Pozwala to na możliwość przemieszczania się praktycznie tuż po nałożeniu preparatu bez ryzyka poślizgnięcia się czy zabrudzenia stóp.

Kosmetyki do skóry suchej powinny zawierać substancje nawilżające. Z kolei skóra tłusta potrzebuje preparatów pochłaniających wilgoć, a jednocześnie chroniących przed nadmiernym przesuszaniem. Dobrze sprawdzi się tu np. kosmetyk z dodatkiem odświeżającej mięty.

Usuwanie problemów skórnych na własną rękę

Samodzielna walka z odciskami, modzelami może nie tylko nie przynieść upragnionych efektów, ale nierzadko prowadzi do pogorszenia problemów skórnych. Chcąc się ich pozbyć, należy udać się do podologa. Zrezygnuj natomiast z prób samodzielnego wycinania takich zmian – może to wywołać dodatkowe dolegliwości bólowe i np. doprowadzić do zakażenia. Z kolei różnego rodzaju plastry z dodatkiem kwasu salicylowego mogą w łatwy sposób przesuwać się na skórze, co w konsekwencji prowadzi do działania tej substancji na zdrową skórę. Sprzyja to powstawaniu ran.

Podobnie przebijanie pęcherzy powstałych na stopach jest nie tylko bolesne, ale również może skończyć się zakażeniem. Dlatego, jeżeli chcesz uniknąć przykrych dolegliwości, pozwól działać podologowi, który kierując się swoją najlepszą wiedzą, sprawi, że szybko zapomnisz o wcześniejszych problemach. Wiele z nich można pozbyć się nawet na 1 czy 2 wizytach.

Zwlekanie z wizytą u specjalisty

Wiara w to, że problem sam się rozwiąże i np. odciski znikną, jest złudna. Zamiast czekać i stosować własne sposoby na konkretne dolegliwości stóp, lepiej skonsultować się ze specjalistą – podologiem. Ekspert na wizycie oceni stan stóp, zaproponuje zabiegi oraz wprowadzi je w życie. Pod jego opieką szybciej poczujesz się lepiej, ale też nauczysz się metod pielęgnacji domowej, które pozwolą Ci uniknąć wielu problemów w przyszłości.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin